Przyłącza gazowe. Czy w 2022 r. nastąpią nowe przyłączenia?

Czy będą przyłącza gazowe w 2022 r.?

Przyłącza gazowe pod znakiem zapytania? Nie będzie nowych umów przyłączeniowych do krajowej sieci gazowej w latach 2022-2023! Taki komunikat wydała 12 stycznia 2022 r. Polska Spółka Gazownictwa. Co to znaczy dla polskich inwestorów budujących i remontujących domy i inne obiekty?

Polska Spółka Gazownictwa w 2021 r. wydała ponad 260 tys. warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej. Zawarła natomiast umowy na realizację 135 tys. przyłączy. Ten rekord przyłączeń ma swoją cenę. Skończyły się środki (2 mld zł) na przyłączanie nowych klientów do krajowej sieci gazowej na lata 2022-2023. Jak informuje ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich Sebastian Juszczak, dotyczy to również sytuacji, w której inwestor dysponuje już warunkami przyłączenia wydanymi przez spółkę.

Przyłącza gazowe – kto ucierpi na opóźnieniu realizacji inwestycji?

Zgodnie z danymi GUS z 221 tys. mieszkań oddanych do użytkowania aż 74 tys. to inwestycje realizowane przez inwestorów indywidualnych. Zgodnie z wyliczeniami Polskiego Związku Firm Deweloperskich, od stycznia do czerwca 2021 r. w Polsce powstało 52,5 tys. domów jednorodzinnych. To przede wszystkim tych inwestorów dotknie problem z brakiem możliwości przyłączenia instalacji gazowej.

Jak wskazuje Polski Alarm Smogowy, odmowa przyłączania nowych instalacji gazowych spowoduje zahamowanie programu „Czyste Powietrze”. Według informacji z NFOŚiGW, ok. 40-50% wymian dotyczy gazowych kotłów kondensacyjnych. O problemy z realizacją „Czystego Powietrza” martwi się też pełnomocnik rządu ds. tego programu. Zapowiedział on rozmowy w tej sprawie i próbę rozwiązania tego problemu. „Poszukiwanie rozwiązań” zapowiedziała też sama PSG. O wygospodarowanie przez administrację rządową nowych środków apelują różne środowiska, m.in. samorządy czy NFOŚiGW.

Jak rozwiązać ten problem?

– Patrząc na dotychczasową politykę rządzących – m. in. uchwalenie ustawy o domkach do 70 m2 – wierzę, że problem utrudnienia możliwości budowy własnego domu z uwagi na brak przyłączy gazowych zostanie sprawnie rozwiązany – komentuje Sebastian Juszczak z PZFD.

Nie wiadomo, jakie rozwiązanie tego problemu zostanie zaproponowane. Z punktu widzenia inwestorów wydłuża się proces inwestycyjny i rosną jego koszty. Jeśli trzeba będzie poszukać nowego rozwiązania, oznacza to dodatkowe procedury oraz dodatkowe nakłady czasowe i pieniężne. Dotyczy to np. skorzystania z urządzeń grzewczych pracujących zarówno na gaz ziemny, jak i na gaz płynny, wynajem lub zakup zbiornika LPG i tymczasowe lub stałe przejście na gaz płynny.

Warto przeczytać także:

One Thought to “Przyłącza gazowe. Czy w 2022 r. nastąpią nowe przyłączenia?”

  1. Najprostszym rozwiązaniem w takich przypadkach jest zamontowanie instalacji na butle 33 kg z propanem, które można użytkować w okresie przejściowym po wybudowaniu budynku i rozpoczęciem użytkowania a podłączeniem do sieci gazowej. Proste zasady współpracy i rozliczenia za gaz, brak limitów zużycia gazu i czasu trwania umowy.
    Wewnętrzne instalacje i piec są przystosowane do zasilania gazu LPG , wystarczy tylko zmienić ustawienia pieca i można w zależności od potrzeb korzystać z LPG lub z gazu ziemnego. Klientom oferujemy wynajem lub sprzedaż instalacji kompaktowej, oraz wynajem butli gazowych (za kaucją zwrotną) + oczywiście dostawy gazu. Wynajem na czas użytkowania jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, gdyż klient po podłączeniu do sieci gazu ziemnego po prostu oddaje butle wraz z instalacją (więcej informacji na greengas.pl/oferta/instalacje-kompaktowe-na-butle-33-kg ).

Leave a Comment