Program „Moje Ciepło” – dla kogo, na jakiej zasadzie, za ile

Program “Moje ciepło” ma ruszyć w 2022 r. Program ten – skierowany wyłącznie do inwestorów budujących nowe domy – stawia jednak tylko na jeden rodzaj urządzeń – pompy ciepła. Choć popularność pomp ciepła wciąż rośnie (według analizy PORT PC w 2020 r. sprzedano ok. 56,5 tys. sztuk tych urządzeń), aby osiągnąć założenia Europejskiego Zielonego Ładu, udział pomp ciepła w źródłach ciepła w domach mieszkalnych powinien wynieść ok. 40% w 2030 r. (70% w 2050 r.).

Nowy program dotacji rządowych do zakupu i montażu pomp ciepła, skierowany do właścicieli i współwłaścicieli nowych domów jednorodzinnych, będzie prowadzony przez NFOŚiGW. Środki w programie “Moje ciepło” będą pochodzić z potwierdzonej już II transzy wypłat z Funduszu Modernizacyjnego na lata 2021-2030 – budżet programu wyniesie 600 mln zł. Ogłoszenie i rozpoczęcie pierwszego naboru powinno nastąpić w I lub II kwartale 2022 r.

Dotacje mają otrzymać wszyscy wnioskodawcy, którzy spełnią wymogi formalne programu i złożą poprawny wniosek (do czasu wyczerpania środków). Dotacje mają wynosić do 30% kosztów kwalifikowanych – zakupu i montażu nowej pompy ciepła. Maksymalna wartość dotacji może wynieść:

  • 7 tys. zł (dla pomp ciepła powietrze/woda) lub
  • 21 tys. zł (dla gruntowych pomp ciepła – zarówno pomp ciepła grunt/woda, jak i woda/woda).

Bardzo ważny jest wymóg rzeczowy, dotyczący spełnienia przez budynek podlegający dotacji podwyższonego standardu energetycznego. Kryterium będzie wskaźnik rocznego zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej na ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie, wentylację oraz na produkcję c.w.u. (wskaźnika EP). Wartość ta ma być bardziej restrykcyjna niż dla standardu WT 2021, według którego wynosi maks. 70 kWh/(m2・rok) i obowiązuje wszystkich inwestorów budujących nowe domy jednorodzinne.

  • w pierwszym (przejściowym) roku funkcjonowania programu EP dla budynków, które mogą uzyskać dotację, ma wynosić do 63 kWh/(m2・rok),
  • w kolejnych latach wymagane EP ma zostać zmniejszone do 55 kWh/(m2・rok).

Choć wymóg ten ogranicza liczbę potencjalnych inwestorów uprawnionych do uzyskania dotacji, nie ulegnie zmianie. Wiąże się on z tym, że zgodnie z regulacjami UE wsparcie publiczne nie może być udzielane na działania spełniające podstawowe wymogi, a jedynie na te, które je przewyższają przynajmniej o 20%.

Warto przeczytać także:

2 Thoughts to “Program „Moje Ciepło” – dla kogo, na jakiej zasadzie, za ile”

  1. Tomek

    Zanim zdecydowałem się na pompę ciepła miałem sporo wątpliwości. Dużo szukałem, czytałem, pytałem. I tak znalazłem firmę Tanie kilowaty. Pomogli we wszystkim, odpowiedzieli na pytania i zamontowali wszystko co trzeba. Żeby więcej takich fachowców było – to byłoby super

  2. Świetny artykuł, masa cennej wiedzy. Dziekuję za lekturę.

Leave a Comment