Rozwiązanie Hydraloop umożliwia recykling wody wodociągowej, w którym w przeciwieństwie do klasycznego rozwiązania nie ma filtra. Zastępuje go mechanizm samoczyszczący. Recykling wody – na poziomie nawet 85% – umożliwia oszczędność aż 45% pobieranej wody wodociągowej.
Recykling wody dotyczy tzw. ścieków szarych, czyli odpływu pochodzącego z umywalek, wanien czy ewentualnie pralek. Odpływ ten, po odpowiednim oczyszczeniu, można wykorzystać ponownie, np. do spłukiwania toalet (więcej o wykorzystaniu wody szarej). Bardzo ważne jest tu oczyszczenie wody szarej przed jej dalszym wykorzystaniem. Jedną z propozycji technicznych ma Hydraloop – recykling wody realizuje się bez filtra czy membrany, z wykorzystaniem mechanizmu samoczyszczącego.
To opatentowane rozwiązanie stanowi połączenie pięciu technologii: sedymentacji, flotacji, flotacji z rozpuszczonym powietrzem, frakcjonowanie piany oraz bioreaktor aerobowy. Końcowym etapem oczyszczania jest dezynfekcja za pomocą promieni UV. System wyposażony jest w szereg urządzeń do kontroli bezpieczeństwa. Wszystkie ważne podzespoły są monitorowane. W przypadku odstępstw od normalnego zachowania, Hydraloop przełącza się na rezerwowy system zasilania, tj. na wodę wodociągową lub deszczówkę. Użytkownik i serwisant otrzymuje informację o zdarzeniu.
Jak podaje producent, dzięki temu produktowi można zaoszczędzić 45% wody poprzez recykling wody do 85% wody pobieranej. Odmiana produktu, Hydraloop Xtra, pozwala na odzyskanie nawet do 95% wody z prysznica i kąpieli oraz dodatkowo 70% wody użytej do prania.
Łącznie całkowity odzysk wody użytkowej z Hydraloop Xtra sięga 85%. Całkowita oszczędność energii przy czteroosobowej rodzinie to odpowiednik ok. 600 kWh na rok. Sam Hydraloop zużywa blisko 200 kWh rocznie, więc oszczędność energii netto sięga 400 kWh rocznie.
Czy można prosić o przelicznik użyty w ostatnim akapicie? Konkretnie chodzi mi o wzór na przeliczenie odzyskanej wody na oszczędność 400kWh energii?
Dziękuję za ciekawe pytanie :-). To oszacowania przeprowadzone przez producenta urządzenia. Wynika z oszczędności energii potrzebnej do dostarczenia wody pitnej (np. energia zużywana przez pompy), pomniejszonej o zużycie energii przez samo urządzenie. Pytanie o założenia do tych oszacowań przekazaliśmy producentowi – przekażemy uzyskaną odpowiedź.