Efektywne instalacje. Dzieje się w instalacjach [nowości]

Efektywne instalacje. Dzieje się w instalacjach

Jak poprawić skuteczność, wydajność i zrównoważenie urządzeń, by uzyskać prawdziwie efektywne instalacje? Zastosowanie takich rozwiązań jak booster czy dogrzewacz podniesienie możliwości instalacji grzewczej. Neutralizator kondensatu wydłuży trwałość przewodów kanalizacyjnych. Prysznic z odzyskiem wody, dziś ciekawostka, jutro może być wartościowym sposobem na poprawienie bilansu wodnego.

Wyższa temperatura wody z pompy ciepła

RHOSS, włoski producent agregatów wody lodowej, wprowadza na rynek nowe urządzenie BOOSTER. Dzięki temu rozwiązaniu można podwyższyć temperaturę wody uzyskanej z pompy ciepła. Jest to rozwiązanie do produkcji wody o temperaturze wychodzącej poza normalne zakresy pracy tradycyjnej pompy ciepła – nawet do temperatury 78°C, bez użycia grzałek elektrycznych. Urządzenie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagana jest bardzo gorąca woda. Będą to np. pralnie przemysłowych lub kuchniach hotelowe, centralne ogrzewanie w budynkach mieszkalnych i komercyjnych, szkołach, biurach, domach opieki, ogrzewania powierzchni/magazynów. BOOSTER może być użyty także jako alternatywa tradycyjnych systemów, które wymagają zastosowania kotłów, oraz w procesach obróbki/suszenia tworzyw sztucznych, na pewnych etapach suszenia żywności lub do utrzymywania ciepła niektórych płynów bez używania grzałek elektrycznych. Dystrybutorem firmy Rhoss w Polsce jest Elektronika SA.

Dogrzewacz elektryczny do instalacji grzewczych

Zaawansowany elektryczny dogrzewacz wody Bosman LED firmy Elterm może być świetnym uzupełnieniem instalacji c.o. z pompą ciepła, kotłem na paliwo stałe lub kotłem gazowym. Dodanie dogrzewacza nawet do działającej już instalacji jest bardzo proste. Wbudowany sterownik umożliwia łatwą integrację z innymi urządzeniami. Dopasowanie urządzenia do potrzeb konkretnej instalacji ułatwia oferowany zakres mocy grzewczej: od 3 do 8 kW.

W przypadku instalacji z pompami ciepła główną rolą dogrzewacza będzie efektywnie wspomaganie pracy źródła ciepła w czasie większych mrozów. Natomiast w systemie z kotłem na węgiel, drewno lub pellet zapewni możliwość bezobsługowego działania przez dowolnie długi czas. Dogrzewacz przygotowano również do efektywnej współpracy z panelami PV. Dzięki temu może on wspomagać każdą instalację grzewczą. Latem z kolei może zapewnić samo podgrzewanie c.w.u. z wykorzystaniem darmowego, własnego prądu (zamiast np. używania gazu, którego ceny są bardzo niestabilne).

Dogrzewacz Bosman LED – jak zastosować?

Efektywne instalacje dla recyklingu wody

Nowy koncept GROHE – prysznic z recyklingiem wody – umożliwia zmniejszenie zużycia wody i energii dzięki odzyskowi odpływu spod prysznica (wody szarej). Prysznic z funkcją obiegu wody czyści, podgrzewa i ponownie wykorzystuje wodę. Dzięki temu zmniejsza zużycie bieżącej wody nawet do 75%, przy jednoczesnym wykorzystaniu 1/3 energii wymaganej przez tradycyjne prysznice. Ideą jest najwyższa funkcjonalność przy wykorzystaniu możliwie najmniejszej ilości świeżej wody. Woda zebrana w odpływie zostaje przepompowana i oczyszczona. Następnie ponownie trafia do obiegu, zachowując przy tym odpowiednią temperaturę. Po zakończeniu użytkowania następuje czyszczenie systemu.

Neutralizator kondensatu

Neutralizator ACN 120 firmy Afriso przeznaczony jest do instalacji z gazowym kotłem kondensacyjnym. Jego zadanie polega na neutralizacji kwaśnego odczynu pH skroplin z kotła. Dzięki temu chroni przed korozją instalację kanalizacyjną i zapewnia prawidłowe działanie przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba. Chroni w ten sposób florę bakteryjną przed wpływem niskiego pH. Kondensat trafia do neutralizatora zamontowanego pod kotłem na rurze odprowadzającej skropliny do kanalizacji. Rozpuszcza jego złoże (węglan wapnia), podwyższając jego pH do 6,0. Rury łączące neutralizator z kotłem i odpływem do kanalizacji powinny umożliwiać grawitacyjny spływ skroplin. Neutralizator wyposażony jest w przyłącza kątowe, które umożliwią nasunięcie rury DN20.

Warto przeczytać także:

Leave a Comment