Pompy ciepła i ogrzewanie. Dzieje się w instalacjach [nowości]

Pompy ciepła i ogrzewanie. Dzieje się w Instalacjach 10-11

Pompy ciepła i ogrzewanie to obszary, w których wciąż pojawiają się nowości. Afriso proponuje nowe rozwiązanie separatora magnetycznego, przeznaczonego specjalnie do pomp ciepła. Pompa ciepła powietrze-powietrze do niewielkich przestrzeni to nowa propozycja Midei. Toshiba opracowała agregat VRF oparty na czynniku R32.

Pompa ciepła powietrze-powietrze

Pompy ciepła i ogrzewanie łączy pompa ciepła powietrze-powietrze (klimatyzator z funkcją grzania). Takie rozwiązanie, dobrze spełniające rolę systemu całorocznego, znalazło się właśnie w ofercie Midea. System do pracy całorocznej serii BLANC Warmer – trzeci w linii tych produktów – wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami. Dzięki temu sprawdzi się nawet w niewielkich przestrzeniach.

Jednostkę zewnętrzną przygotowano do pracy w niskiej temperaturze, a więc do efektywnego ogrzewania. Ma m.in. grzałkę tacy ociekowej skroplin, podgrzewanie kompresora oraz funkcję inteligentnego odmrażania. Szeroki zakres pracy agregatów dla temperatur zewnętrznych to -30 ~ +50˚C. Za niskie zużycie energii i ekonomiczną pracę odpowiada technologia Midea Inverter Quattro. Jednostka wewnętrzna ma wbudowany jonizator powietrza. Zdalną kontrolę nad systemem zapewnia aplikacja Midea Air, umożliwiająca także sterowanie głosowe.

Pompy ciepła i ogrzewanie z magnetycznym separatorem zanieczyszczeń

Magnetyczne separatory zanieczyszczeń pozwalają na usunięcie pojawiających się w trakcie eksploatacji zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia te pochodzą z korozji elementów metalowych, a także odkładania się kamienia kotłowego na elementach wewnątrz instalacji. Mogą powodować uszkodzenia instalacji, obniżenie jej wydajności i nieprawidłową pracę. Szczególnie narażone są wymienniki urządzeń niskotemperaturowych. W rozwiązaniu tego problemu może pomóc nowy magnetyczny separator zanieczyszczeń ADS 180 HP. Rozwiązanie firmy Afriso przeznaczono do montażu w instalacjach z pompami ciepła. Wynika to z dużego maksymalnego zalecanego przepływu – aż 6,9 m3/h.

Czynnik powracający z instalacji trafia do wnętrza siatki filtracyjnej separatora. Zanieczyszczenia metaliczne (rdza, tlenki metali, opiłki) przyciąga silny magnes o mocy 14 000 Gs. Pozostałe zanieczyszczenia osiadają na gęstej siatce filtracyjnej (800 μm). Oczyszczone w ten sposób medium kierowane jest do źródła ciepła / chłodu. Separator można zamontować zarówno w nowych, jak i już pracujących instalacjach.

System VRF z czynnikiem R32

SHRM Advance to system VRF marki Toshiba, oparty na czynniku R32 (GWP = 675). Wydajność chłodnicza pojedynczego systemu od 8 do 24 HP. Za SEER > 8 i SCOP > 4,3 odpowiada szereg nowych rozwiązań konstrukcyjnych. Są to m.in. dwurotacyjna sprężarka z wtryskiem cieczy, strefowy wymiennik ciepła, dodatkowy płytowy wymiennik dochładzający, nowy silnik wentylatora, a także unikatowy obwód termodynamiczny. Ze względu na lekką palność czynnika R32 (klasa A2L) zastosowano wewnętrzne zabezpieczenia. Składają się na nie system detekcji czynnika oraz systemy zaworów odcinających i odpompowania czynnika. Do jednego systemu można podłączyć 69 jednostek wewnętrznych (wydajności od 0,9 do 28 kW). Współczynnik przewymiarowania wynosi od 70 do 200%. Maksymalna długość instalacji to 500 m, a różnica wysokości między jednostkami zewnętrznymi i wewnętrznymi – 90 m. System umożliwia jednoczesne chłodzenie i ogrzewanie, co zapewnia m.in. zaawansowany kontroler przepływu i bogata gama rozwiązań do sterowania.

Warto przeczytać także:

Leave a Comment