Dlaczego warto zdecydować się na montaż pompy ciepła w starym domu? Czy można podłączyć pompę ciepła do istniejącej instalacji? Wielu właścicieli starych domów obawia się inwestycji w pompę ciepła. Tymczasem nowoczesne urządzenia z powodzeniem mogą współpracować z instalacją już istniejącą i zapewniać realne korzyści. Pompę ciepła w budynkach starego typu wykorzystuje się głównie do ogrzewania. Tym bardziej warto podjąć się ich termomodernizacji, np. w ramach programu Czyste Powietrze.
materiał Partnera Strefy Instalatora – firmy TAURON
Stary dom. Czy można podłączyć pompę ciepła do istniejącej instalacji?
Instalacja pompy ciepła w starym budynku może wydawać się skomplikowana. Żeby urządzenie działało prawidłowo, weź pod uwagę konkretne kwestie, w tym m.in. rodzaj instalacji centralnego ogrzewania (wpływa bowiem na możliwość otrzymania dotacji i jej ewentualną wysokość) i sposób rozprowadzania ciepła w budynku. Większość pomp ciepła najlepiej współpracuje bowiem z ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikami panelowymi. Jeśli w budynku zainstalowano wcześniej grzejniki żeliwne, konieczny będzie montaż pompy ciepła, która dostarcza wodę o stałej i odpowiednio wysokiej temperaturze.
Co jeszcze jest istotne dla efektywności urządzenia?
Obecność pieca
Jego wyeliminowanie oznacza niższe koszty ogrzewania (wody nie trzeba podgrzewać do określonej temperatury). Umożliwia też otrzymanie dotacji w ramach programu Czyste Powietrze.
Tryb pracy pompy
Pompy ciepła dla starych instalacji grzewczych mogą pracować w jednym z trzech trybów:
- monowalentnym (pompa ciepła po podłączeniu do starej instalacji staje się jedynym źródłem ciepła);
- monoenergetycznym (pompa ciepła stanowi jedyne źródło ciepła, jednak w przypadku spadku temperatury musi być wspomagana grzałkami elektrycznymi) lub
- biwalentnym (pompa ciepła współpracuje z dodatkowym źródłem ciepła, np. piecem).
Istotne jest, żeby pompa ciepła i urządzenie dodatkowe były wyposażone w specjalny system umożliwiający współpracę
Rodzaj pompy ciepła
W starych domach instaluje się jeden z dwóch rodzajów pomp – monoblok z modułem urządzenia montowanym na zewnątrz budynku i split. Warto wiedzieć, że w pompach ciepła typu monoblok czynnikiem przenoszącym ciepło jest glikol (w sytuacji, gdy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza, nie zamarza), natomiast w pompach ciepła typu split – gaz. W razie awarii pompa typu split przestaje działać i nie stanowi zagrożenia dla domowników. Urządzenie uruchamia się automatycznie po usunięciu usterki.
Czy można podłączyć pompę ciepła do istniejącej instalacji? Nie tylko można, ale i zdecydowanie warto!
Oferta pomp ciepła od TAURON: https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/ogrzewanie/pompa-ciepla