Monoblokowa pompa ciepła – ochrona przed zamarzaniem

Monoblokowa pompa ciepła - ochrona przed zamarzaniem

Pracująca na zewnątrz monoblokowa pompa ciepła wymaga ochrony przed zamarzaniem, które grozi jej zimą w przypadku przerwy w pracy. Należy na to zwrócić uwagę szczególnie w lokalizacjach, gdzie zdarzają się dłuższe zaniki napięcia. Ochrony przed zamarzaniem wymagają też producenci. Jego brak może być przyczyną utraty gwarancji.

Pompę ciepła monoblokową trzeba zabezpieczyć przed zamarznięciem na wypadek przerwy w pracy. Chodzi zarówno o sytuacje kontrolowane (przerwa w pracy podczas nieobecności domowników), jak i awarie czy dłuższe przerwy w zasilaniu. Jeśli przerwa w pracy nastąpi podczas mrozu, woda, która zamarznie w wymienniku pompy ciepła, może spowodować jego pęknięcie. Takie uszkodzenie w większości przypadków nie podlega naprawie gwarancyjnej!

Monoblokowa pompa ciepła wewnątrz budynku

Pompę ciepła monoblokową można instalować na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Zwykle, ze względu na komfort akustyczny i oszczędność miejsca, inwestor wybiera instalację zewnętrzną. Jeśli jednak w budynku jest miejsce na pomieszczenie dla pompy ciepła, będzie ona chroniona przed wpływami atmosferycznymi. Trzeba jednak zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczenia.

Zawory spustowe

Podstawą jest ochrona instalacji wodnej (odcinka biegnącego od pompy ciepła do instalacji w budynku). Zwykle odcinek ten wykonuje się z rur preizolowanych. Zapewnia to prawidłową pracę pompy ciepła nawet w niskiej temperaturze. Natomiast w przypadku awarii to zabezpieczenie jest niewystarczające. Na obu przewodach (zarówno zasilającym, jak i powrotnym) można zamontować awaryjne zawory spustowe. Jeśli temperatura czynnika w pompie ciepła spadnie poniżej bezpiecznej granicy, zawory otwierają się i wymiennik pompy oraz rury są opróżniane z wody. Ważny jest pionowy montaż zaworu oraz odpowiedni odstęp od podłoża – tak, aby powstający lód nie zablokował działania zaworu.

Prawidłowy montaż awaryjnych zaworów spustowych zależnie od położenia wymiennika w monoblokowej pompie ciepła. Fot. Caleffi

Zasilanie awaryjne

Problem z zamarzaniem wymiennika zwykle wiąże się z dłuższymi przerwami w zasilaniu. Rozwiązaniem może być zatem montaż akumulatora typu UPS. Dzięki temu pompa obiegowa będzie pracowała i zapewniała obieg wody mimo braku zasilania. Niektórzy producenci pomp ciepła oferują rozwiązanie tego rodzaju, przeznaczone specjalnie do monoblokowych pomp ciepła. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie agregatu prądotwórczego.

Monoblokowa pompa ciepła a glikol

Pompę ciepła przed zamarzaniem chroni także zastosowanie w instalacji płynu niskozamarzającego (glikolu). Zwykle nie praktykuje się wypełnienia nim całej instalacji (na przykład ze względu na koszty). Można natomiast zainstalować dodatkowy wymiennik woda/glikol, dzięki któremu glikol będzie znajdował się tylko w instalacji po stronie pompy ciepła. Ważne jest, by był to bezpieczny glikol polipropylenowy, w stężeniu zgodnym z zaleceniem producenta. Zdecydowanie też nie warto korzystać z płynu niepewnego pochodzenia, dla źle pojętych oszczędności.

e-booki Strefy Instalatora - Pompy ciepła

„Pompy ciepła dla instalatora”

  • jak montować pompy ciepła zgodnie z prawem,
  • jak uzyskać certyfikat F-gazowy (i kiedy jest potrzebny),
  • na jakie szczegóły montażu zwrócić uwagę.
Dowiedz się więcej o poradniku

Zdjęcie główne: Daikin

Warto przeczytać także:

One Thought to “Monoblokowa pompa ciepła – ochrona przed zamarzaniem”

  1. Świetny artykuł, masa cennej wiedzy. Dziekuję za lekturę.

Leave a Comment