VRF z AI, mini-VRF i splity. Dzieje się w instalacjach [nowości klimatyzacja]

Nowości klimatyzacja - Toshiba, Rotenso, LG

Efektywność energetyczna, wydajność, płynne dostosowanie do bieżących warunków pracy lub potrzeb użytkownika. Oto cechy wspólne nowości na rynku klimatyzacyjnym: nowego klimatyzatora split oraz urządzeń z grupy VRF. Każde z nich wyróżnia się też ciekawymi rozwiązaniami technologicznymi.

Nowości klimatyzacja LG ze sztuczną inteligencją

Multi V i to premierowy system VRF (ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego) wyposażony w zaawansowany moduł sztucznej inteligencji (AI). Funkcja AI Smart Care na podstawie algorytmu uczenia przestrzennego i sytuacyjnego uczy się optymalizacji pracy systemu. Moc chłodząca/grzewcza dobierana jest na podstawie zmiennych takich jak liczba użytkowników w pomieszczeniu, wilgotność czy temperatura wewnętrzna i zewnętrzna. Umożliwia to dodatkowe oszczędności energii – nawet o 24,7%.

Kolejne funkcje pozwalają dostosować pracę Multi V i do oczekiwań i celów użytkownika.  AI Energy Management pozwala na zmniejszenie łącznego poboru mocy elektrycznej. Można także ustawić limit hałasu (od 50 do 70 dB), którego jednostka zewnętrzna nie przekroczy. Sterowani zależne od pogody pozwala na automatyczny wybór trybu pracy i intelgigentą regulacji wydajności. Pomaga w tym wentylator tzw. biomimetyczny oraz konstrukcja zespołu odprowadzenia powietrza. Dzięki temu nowy model pracuje z pełną wydajnością chłodniczą do 43oC, zaś grzewczą – do -10oC.

Dodatkowe inteligentne funkcje cenne dla instalatorów to:

  • szybki rozruch (dzięki automatycznemu dostrojeniu sprężarki i silnika);
  • automatyczna aktualizacja oprogramowania do najnowszej wersji;
  • AI Smart Diagnosis – automatyczna analiza systemu i raportowanie o stanie urządzenia;
  • system rejestracji pracy systemów (do 6 miesięcy).
Multi V™ i – system VRF z zaawansowanym modułem sztucznej inteligencji. Fot. LG

Rotenso Teta Mirror – całoroczny klimatyzator premium

Klimatyzator Teta Mirror to rozwiązanie typu split chłodzenia i grzania (całoroczne) o mocach 3,5 – 5,1 kW. Zastosowano matową obudowę w kolorze głębokiej, matowej czerni oraz lustrzane czoło (również w kolorze czarnym). Rozwiązanie cechuje się wysoką wydajnością pracy w trybie grzania (SCOP 4,6) i chłodzenia (SEER 8,5). Technologia Windless – uwalnianie powietrza delikatnym, maksymalnie rozproszonym strumieniem przez 975 mikrootworów – przekłada się na codzienny komfort. Podobnie ma się rzecz z cichą pracą (18 dbA). Za eliminację wirusów, bakterii czy grzybów odpowiadają jonizator, lampa UV, a także wielostopniowa filtracja. Instalatorzy docenią konstrukcję – dzięki montażowi na 3 śrubach. Dzięki tej nowości klimatyzacja Rotenso Teta Mirror montowana jest szybciej niż w standardowych rozwiązaniach.

Więcej o klimatyzatorze Rotenso Teta Mirror.

Nowości klimatyzacja Rotenso Teta Mirror
Teta Mirror – nowoczesny całoroczny klimatyztor split w eleganckim kolorze głębokiej czerni. Fot. Thermosilesia

Nowości klimatyzacja – mini-VRF na czynnik R32 od Toshiby

MiNi-SMMS firmy Toshiba nowej generacji do małych obiektów komercyjnych bazuje na czynniku chłodniczym 32 (GWP = 675). Za bezpieczeństwo pracy odpowiają m,in. system detekcji czynnika, zawory odcinające i zestaw baterii w przypadku zaniku zasilania (zgodnie z wymaganiami normy IEC60335-2-40ED6).

Zastosowanie zmniejszonej ilości czynnika umożliwia zmniejszenie równoważnej emisji dwutlenku węgla o 80% w stosunku do poprzedniego modelu. Jest to pierwszy produkt typu VRF, który Toshiba produkuje w Europie, co ma usprawność dostawy. W urządzeniu zastosowano podwójne sprężarki rotacyjne, regulację z zastosowaniem intwertera oraz inteligentne sterowanie. Dzięki temu SEER wynosi do 9,98, a SCOP do 5,2.

Modele o wydajności chłodniczej od 4 do 6 HP, wysokości 1050 mm i wadze do 100 kg ułatwiają dobór do konkretnych potrzeb, montaż i obsługę. Natomiast jedenaście modeli jednostek wewnętrznych (od 0.9 do 14 kW) ułatwia skomponowanie optymalnej instalacji. Emisja dźwięku to 23 dB (A) dla jednostek wewnętrznych oraz do 52 dB (A) dla jednostek zewnętrznych. Można także zmniejszyć natężenie ich dźwięku do 44 dB(A), dzięki trybowi niskiego hałasu. Eksploatację ułatwia nowy algorytm odszraniania.

System może obsłużyć instalację o długości do 300 m, przy różnicy wysokości 50 m między jednostkami zewnętrznymi i wewnętrznymi i ciśnieniu statycznym wynoszącym 20 Pa.

Oddziałem handlowym firmy Toshiba Corporation w Polsce jest firma Beijer Ref Polska Sp. z o.o.

MiNi-SMMS – system mini-VRF nowej generacji z czynnikiem chłodniczym R32. Fot. Toshiba

Warto przeczytać także:

Leave a Comment