Oczyszczacze profesjonalne do większych powierzchni

Oczyszczacze profesjonalne do większych powierzchni

Oczyszczacze profesjonalne obsługują większe powierzchnie zamknięte niż mieszkaniówkę. Najczęściej stosuje się je do pomieszczeń przeznaczonych na stały i czasowy pobyt ludzi, często wyposażonych tylko w wentylację naturalną.

Oczyszczacze takie znajdą zastosowanie w rozlicznych pomieszczeniach w budynkach o różnym przeznaczeniu – obiektach służby zdrowia (szpitale, przychodnie, gabinety – w tym stomatologiczne), sklepach, punktach usługowych, salonach kosmetycznych i fryzjerskich, siłowniach i innych salach ćwiczeń, biurach, bibliotekach, restauracjach, mniejszych zakładach przemysłowych i przemysłowo-usługowych (np. warsztaty mechaniczne).

Od oczyszczaczy domowych różni je kilka cech.

Oczyszczacze profesjonalne, czyli do większych przestrzeni

Oczyszczacze profesjonalne mają znaczne przepływy powietrza, zwykle powiązane z kilkoma biegami wentylatorów. Dzięki temu możliwe jest dostrajanie trybu pracy do potrzeb oraz rozsądny kompromis między wydajnością urządzenia a poziomem generowanego hałasu. Może to mieć duże znaczenie np. w takich pomieszczeniach jak biblioteki czy biura.

Ważny jest nie tylko dobór wielkości oczyszczacza – może być potrzebnych kilka sztuk do jednego obiektu. Pomagają w tym dostawcy, ale można też kierować się wskaźnikiem “dostawy czystego powietrza” CADR. Oczyszczacze trzeba też prawidłowo ustawić. Jeśli pomieszczenie obsługuje jedno urządzenie, powinno stać na środku. Trzeba zachować wskazaną odległość od ścian i innych przeszkód. Jeśli potrzeba kilku urządzeń (np. do klubów fitness), warto skonsultować z producentem, jak je ustawić, by nie przeszkadzały sobie nawzajem.

Zaawansowana i przyjazna dla użytkownika filtracja

Oczyszczacze profesjonalne mają dużą komorę filtracyjną. Filtr wstępny usuwa większe cząstki. Dalsze etapy filtracji to filtry (jeden lub więcej) HEPA klasy H13, a coraz częściej – H14. Spotykany jest też filtr węglowy eliminujący np. zapachy i gazowe związki organiczne na drodze absorpcji. Co ważne, komory filtracyjne mają funkcję tzw. dekontaminacji. Unieszkodliwiają zatrzymane mikroorganizmy i wirusy przez dodatkowe procesy fizykochemiczne, na przykład:

  • dezynfekcja termiczna. Układ automatycznej regulacji regularnie okresowo podgrzewa filtr HEPA do temperatury 100°C;
  • promieniowanie UV-C. Lampa UV-C służy do okresowego naświetlenia filtra HEPA, na którym zatrzymywane są zanieczyszczenia;
  • zastosowanie elementów z siatki miedzianej na drodze przepływu powietrz;
  • zastosowanie powłoki fotokatalitycznej, opartej o dwutlenek tytanu (TiO2), zapobiegającej osadzaniu i rozwojowi patogenów na chronionej powierzchni.

System regulacji

Oczyszczacze profesjonalne mają system automatycznej regulacji. Na przykład, skuteczną regulację wydajności (płynną lub kilkustopniową) umożliwia zastosowanie wentylatorów elektronicznie komutowanych z falownikiem (EC). Ważne są też odpowiednie alarmy – przede wszystkim dotyczące zabrudzenia filtra, ale też awarii podzespołów (np. uszkodzenia lampy UV).

Zdjęcie główne: Venture Industries

Warto przeczytać także:

Leave a Comment