Czyste i zdrowe powietrze w budynkach [nowości jakość powietrza]

Czyste i zdrowe powietrze w budynkach [nowości jakość powietrza]

Jednostki wewnętrzne systemu klimatyzacji z udoskonalonym systemem unieszkodliwiania drobnoustrojów. Oczyszczacz powietrza z wielostopniową filtracją. System rekuperacji oparty na kanałach prostokątnych o obniżonej wysokości.Jak zadbać o jakość powietrza wewnętrznego w budynkach i pomieszczeniach?

Przepis Panasonic na jakość powietrza w pomieszczeniach

MY3 VRF z generatorem nanoe™ X Mark 3 to nowa kompaktowa wewnętrzna jednostka kasetonowa. Dostępna jest w 6 mocach – od 1,5 do 5,6 kW. Mini kaseta wymaga głębokości sufitu wynoszącej 250 mm, a wysokość widocznego panelu to zaledwie 30 mm. Niezależne sterowanie żaluzjami dzięki 4 silnikom zapewnia nieodczuwalną dystrybucję powietrza. Pompka skroplin DC i wyłącznik pływakowy zostały udoskonalone w celu zmniejszenia hałasu i zwiększenia wydajności. Głównym wyróżnikiem jest nowy, generator nanoe™ X Mark 3. Unowocześniona technologia wytwarza 48 bilionów rodników hydroksylowych na sekundę, 100 razy więcej niż oryginalny nanoe™. Rodniki hydroksylowe hamują rozwój drobnoustrojów oraz eliminują zanieczyszczenia odpowiedzialne za zapachy. Według badań w przestrzeni o kubaturze 139 m³ nanoe™ X może hamować rozwój wirusów nawet o 98,81%. Ciekawą funkcją jest też oczyszczanie wewnętrzne. Po zatrzymaniu funkcji chłodzenia lub osuszania urządzenie wymusza wewnętrzny obieg powietrza z cząsteczkami nanoe™ X. Pozwala to hamować rozwój pleśni w urządzeniu.

Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz HL-OP-15 to najnowsza propozycja pomagająca zapewnić odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego od firmy Viessmann. Dzięki wydajności 360 m3/h prawdzi się w pomieszczeniach o metrażu do 40 m2. Wyróżnia go przede wszystkim sześciostopniowy system filtracji OxyFrisch+:

  • filtr wstępny – pierwszy etap procesu oczyszczania powietrza z kurzu, alergenów, włosów i sierści.
  • HEPA (H13) – zasadnicza filtracja z kurzu, pyłków, alergenów, zarodników pleśni, dymu.
  • węgiel aktywny – eliminacja formaldehydu, benzenu, szkodliwych gazów oraz wszelkich niepożądanych zapachów.
  • filtr fotokatalityczny z dwutlenkiem tytanu (TiO₂) – fotokataliza pomaga usunąć zanieczyszczenia organiczne, w tym związki lotne i nieprzyjemne zapachy
  • lampa UV – zapewnia biologiczne oczyszczanie powietrza. Eliminuje wirusy, bakterie, mikroorganizmy.
  • jonizator – generuje jony ujemne i reguluje bilans jonów w powietrzu. Wpływa to korzystnie na samopoczucie człowieka.

Model ten posiada także funkcję AUTO oraz SILENT, która redukuje prędkość wentylatora zapewniając tym samym cichszą pracę urządzenia. Oczyszczacz wyposażono także w inteligentny system czujników, które informują o poziomie zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu (czterokolorowe podświetlenie). Czytelne wskaźniki podpowiadają także, kiedy należy wymienić filtry.

Sprawdź sklep Viessmann, w którym dostępny jest oczyszczacz HL-OP-15.

Wavin przedstawia system rekuperacji Ventiza

Wavin Ventiza to kompletny system rekuperacji – centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła i system kanałów owalnych. Centrala wentylacyjna zapewnia odzysk ciepła wynoszący ok. 90%. Inteligentny system zabezpieczenia przeciwzamrożeniowego pozwala optymalizować koszty. Automatyka sterująca pracą urządzenia działa w oparciu o wskazania wbudowanego czujnika wilgotności. Latem system można wykorzystać do obniżenia temperatury powietrza w pomieszczeniach nocą. Dzięki inteligentnemu by-passowi strumień chłodnego powietrza kierowany jest bezpośrednio do pomieszczeń z pominięciem wymiennika ciepła. Ponadto kompletna automatyka sterująca Wavin – z panelem dotykowym, funkcją Wi-Fi oraz aplikacją mobilną – jest kompatybilna z Wavin Sentio. Rozwiązanie to stanowi system sterowania komfortem wewnętrznym budynku.

Natomiast w skład systemu przewodów wchodzą owalne przewody oraz owalne i okrągłe kształtki z PVC. Dzięki malej wysokości – 80 mm – wymagają małej wysokości montażowej (90 mm). Mogą być montowane w suficie podwieszanym. System przystosowany jest do połączeń klejonych (polecany jest klej tiksotropowy bez THF), wytrzymałych i odpornych np. na wylewanie betonu. Przewody mają najwyższą klasę szczelności ATC1 (Air Tightness Class) zgodnie z normą PN-EN 17192:2019-01 Wentylacja budynków — Sieć przewodów — Przewody niemetalowe — Wymagania i metody badań. Cechuje je także niska chropowatość ścianek, a zatem niskie opory przepływu.

Warto przeczytać także:

Leave a Comment