Ostatni tydzień kwietnia 2023 roku przyniósł szereg ciekawych, ważnych dla branży informacji. Viessmann Climate Solutions łączy się z Carrier – to na pewno ogromne wydarzenie dla obu firm i nowe możliwości dla klientów. Działo się także w prawie i dotacjach – to ważny tydzień dla rynku pomp ciepła.
VViessmann Climate Solutions łączy się z Carrier
Viessmann Climate Solutions (oddział odpowiedzialny za obszar ogrzewanaia, chłodzenia i i wentylacji) łączy się z globalną firmą Carrier. Dla obu firm to ogromnie ważne wydarzenie, nowe możliwości biznesowe i nowe wyzwania. Co to oznacza z codziennego, praktycznego punktu widzenia klientów?
- Dotyczasowe osoby kontaktowe w Viessmann nadal będą pełnić swoją funkcję. Nie zmieni się kierownictwo Viessmann Climate Solutions. Osoby z zarządu Grupy Viessmann – m.in. prezes Max Viessmann – dołączą do kierownictwa Carrier.
- W ofercie Viessmann Climate Solutions pojawią się produkty i usługi całej grupy Carrier. Będą to m.in. pompy ciepła, akumulatory, rozwiązania chłodzenia i wentylacji, rozwiązania cyfrowe czy usługi posprzedażowe;
- Przyspieszenie (w dłuższej perspektywie) dostaw. Będzie miał na to wpływ lepszy dostęp Viessmann Climate Solutions do dostawców przez globalną sieć firmy Carrier.
106 lat temu firma Viessmann rozpoczęła działalność od małego, lokalnego warsztatu. Obecnie jesteśmy światowym przedsiębiorstwem z ponad 50 000 Partnerami Handlowymi i 14 500 pracownikami w 70 krajach. U podstaw naszego sukcesu stoi przede wszystkim działanie z Państwem — Partnerami. Chcielibyśmy podziękować wszystkim za dotychczasową współpracę i poświęcenie. Liczymy na dalszą dobrą współpracę.
Maximilian Viessmann, CEO Viessmann Group
Thomas Heim, CEO Viessmann Climate Solutions SE
Sebastian Walerysiak, Prezes Zarządu Viessmann Sp. z o.o.
Lepsza pozycja pomp ciepła w świadectwach charakterystyki energetycznej
25 kwietnia zostało Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii zmieniające rozporządzenie w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (Dz.U. 2023 poz. 697). Rozporządzenie wchodzi w życie 28 kwietnia 2023 r. Wśród wielu zmian należy wskazać przede wszystkim nowy współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej wi dla energii elektrycznej. Obecnie wynosi on 2,5 (poprzednio 3,0). Współczynnik wi wpływa na wartość energii pierwotnej (EP). Jego wysoka wartość dla energii elektrycznej sprawiała, że przy tworzeniu świadectw charakterystyki energetycznej pompy ciepła (zasilane energią elektryczną) mogły okazać się… mniej efektywne niż kotły na węgiel kamienny (wi wynoszące 1,1). Dlatego ta zmiana pozwala na bardziej rzetelne i bliższe rzeczywistości wykonywanie świadectw charakterystyki energetycznej.
W Rozporządzeniu wprowadzono także nowy wzór świadectwa charakterystyki energetycznej.
Mój Prąd obejmie także urządzenia grzewcze
Od 4,4 tys zł. na pompę ciepła powietrze/powietrze do 28,5 tys. zł na gruntową pompę ciepła. To kwoty, które beneficjenci programu “Mój Prąd” 5.0 mogą otrzymać, instalując wraz z instalacją fotowoltaiczną pompy ciepła. 22 kwietnia ogłoszono nowy nabór w programie “Mój Prąd”. W tym naborze wnioskodawcy mogą liczyć na dotację nie tylko do samych paneli fotowoltaicznych, ale też do urządzenia grzewczego (pompy ciepła lub kolektora słonecznego do produkcji c.w.u.). Niezmiennie dotacje przysługują na magazyny energii elektrycznej i cieplnej i systemy zarządzania energią.