Grubościenne rury stalowe – efektywne systemy zaprasowywania

Grubościenne rury stalowe - efektywne systemy zaprasowywania Viega Megapress

Jak efektywnie, szybko i bezpiecznie wykonać instalacje grzewcze, ciepłownicze, przemysłowe czy tryskaczowe? Uwzględniając specyfikę każdej z nich, bardzo dobrze sprawdzą się systemy zaprasowywane Megapress i Megapress S. Pozwalają one zaprasowywać na zimno grubościenne rury stalowe, które przed powstaniem tego systemu trzeba było spawać.

materiał Partnera Strefy Instalatora – firmy Viega

Zastosowanie systemu Megapress – techniki zaprasowywania na zimno – pozwala w porównaniu do spawania znacznie skrócić czas montażu. Dotyczy to szczególnie instalacji o dużych średnicach – prace mogą być nawet o 80% krótsze. Złączki systemu Megapress mają charakterystyczny profil SC-Contur – dzięki temu od razu widać wszystkie niezaprasowane przez przypadek połączenia. Cały system można łatwo monitorować za pomocą scentralizowanej próby szczelności. Eliminuje to konieczność czasochłonnej kontroli wzrokowej.

Zaprasowywane grubościenne rury stalowe w instalacjach przemysłowych

Grubościenne rury stalowe zaprasowywane idealnie sprawdzają się w zastosowaniach przemysłowych. Zapewniają maksimum trwałości i bezpieczeństwa, także podczas montażu. Szczególnie istotny jest tu brak pracy pracy z otwartym ogniem. Dzięki temu unikamy ryzyk związanych ze spawaniem. Oznacza to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale też pozwala nie wyłączać z eksploatacji obiektu, w którym przebiegają prace montażowe z zastosowaniem zaprasowywania. Dotyczy to m.in. instalacji grzewczych, instalacji sprężonego powietrza i sieci gazów technicznych, na przykład azotu.

System połączeń zaprasowywanych Megapress w bezpiecznej instalacji gazów technicznych. Fot. Viega.

W przypadku przemysłowych instalacji chłodniczych szczególnie sprawdzi się system Megapress S, przeznaczony do większych średnic. Obejmuje on również złączki XL o wymiarach od 2½ do 4 cali. W razie potrzeby, elementy systemu o wymiarach od ⅜ do 2 cali pozwalają na wykonanie instalacji o mniejszych średnicach. Warto zwrócić uwagę także na zabezpieczenie przeciwkorozyjne. Na rurach chłodniczych szybko dochodzi do powstawania skroplin, co zwiększa ryzyko wystąpienia korozji. Dlatego często stosuje się rury stalowe powlekane przemysłowo (zgodnie z kartą roboczą AGI Q 151). Tego typu rury można bez dodatkowego przygotowania łączyć przez zaprasowanie w systemie Megapress.

system Viega Megapress w systemach chłodniczych
Przy pomocy złączek Megapress S o średnicach od ⅜ do 2 cali można zaprasowywać grubościenne rury stalowe w instalacjach ciepłowniczych. Dzięki uszczelce z FKM nadają się one do temperatury roboczej do 140°C. Fot. Viega

Instalacje tryskaczowe i gaśnicze

Grubościenne rury stalowe często stosuje się w obiektach przemysłowych do wykonania instalacji tryskaczowych i gaśniczych. Cechują się one wysoką trwałością, stabilnością i wytrzymałością. W instalacjach dla obiektów przemysłowych i komercyjnych o podwyższonej klasie ryzyka dobrze sprawdzą się także złączki Megapress i Megapress S. System ten spełnia najwyższe klasy ryzyka i ma certyfikat VdS. Dlatego złączki zaprasowywane doskonale nadają się także do wykonania lub rozbudowy tego typu instalacji.

Grubościenne rury stalowe - efektywne systemy zaprasowywania Viega Megapress
Złączki Megapress i Megapress S sprawdzą się także przy wykonaniu i rozbudowie instalacji tryskaczowych. Fot. Viega

Technologia zaprasowywania w sieciach ciepłowniczych

Do instalacji ciepłowniczych, zbudowanych z grubościennych rur stalowych, przeznaczone są złączki Megapress S o średnicach od ⅜ do 2 cali. Mają one wysokiej jakości element uszczelniający z FKM. Dzięki temu sprawdzą się w rurociągach prowadzących płyn o temperaturze roboczej do 140°C. Złączki Megapress S mogą być stosowane od punktu wejścia do budynku do obwodów głównych i dodatkowych (podłączenie pośrednie), a także do systemów z podłączeniem bezpośrednim.


Technika montażu a zdrowie instalatora

Zobacz także: technika montażu a zdrowie instalatora

W przypadku instalacji ze stali grubościennej spawanie jako sposób montażu spawanie może być szkodliwe ze względu na powstające opary spawalnicze. Technologia zaprasowywania na zimno to bezpieczniejsza alternatywa [czytaj dalej].

Warto przeczytać także:

Leave a Comment