Viega radzi: jak funkcjonalnie urządzić małą łazienkę

Viega radzi: jak funkcjonalnie urządzić małą łazienkę

Mała łazienka musi być zaaranżowana w szczególnie przemyślany sposób. Inwestorzy oczekują, że pomieszczenie to zapewni komfort oraz wystarczającą ilość miejsca zarówno na przybory sanitarne, jak i na akcesoria. Stosując nowoczesne systemy podtynkowe i odpływy prysznicowe można bardzo dobrze wykorzystać każdy skrawek dostępnej przestrzeni.

Urządzenie nowej małej łazienki lub renowacja istniejącego niewielkiego pomieszczenia przebiega pod tym samym hasłem. Jak optymalnie wykorzystać każdy cm2 dostępnej przestrzeni? To, co najważniejsze (czyli instalacje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania łazienki) często jest ukryte za ścianą. W małej łazience nie sposób poradzić sobie bez systemu podtynkowego. Jednak jego rola nie sprowadza się tylko do sprytnego ukrycia i mądrego poprowadzenia przewodów i przyłączy. Umożliwia także podzielenie pomieszczenia na strefy, ukrycie rur i przyłączy wody oraz stworzenie dodatkowych półek do przechowywania akcesoriów.

Mała łazienka i przemyślane wykorzystanie zabudowy podtynkowej

Oto łazienka o powierzchni poniżej 8 m2 z lat 90. w dwóch odsłonach. Na pierwszym zdjęciu widać oryginalną aranżację. Druga ilustracja prezentuje tę samą łazienkę po niezwykle udanej renowacji. Według zamysłu inwestora, należało zachować układ pomieszczenia, uzyskując jednak więcej miejsca do przechowywania akcesoriów oraz chowając pralkę. Projektant wygospodarował miejsce na wszystkie niezbędne elementy wyposażenia. Wykorzystał do maksimum możliwości stelaża podtynkowego Viega Prevista, zabudowanego w przedściankach postawionych przed istniejącymi ścianami. Dzięki temu nie tylko schowano rury i przyłącza wodne i elektryczne oraz uzyskano półki nad toaletą i umywalką.

Przemyślaną aranżację łazienki dopełnia przestrzeń do przechowywania. Wbudowana obok strefy prysznicowej szafa mieści pralkę i suszarkę. Zapewnia także wystarczająco dużo półek na ręczniki i inne akcesoria łazienkowe. Dodatkowa przestrzeń to elegancka szafka podumywalkowa. Rozwiązanie to nie tylko ładnie wygląda, ale też zapewnia dużo miejsca wewnątrz dzięki zastosowaniu oszczędzającego miejsce syfonu Viega.

Praktyczne i stylowe – rozwiązania oszczędzające miejsce i poprawiające komfort

W prezentowanej łazience zastosowano także praktyczne i atrakcyjne wizualnie rozwiązanie strefy prysznicowej. Ten „must-have” małej łazienki zapewnia większą swobodę w aranżacji przestrzeni, podnosi komfort strefy korzystania ze strefy prysznicowej i zwiększa atrakcyjność wizualną pomieszczenia. W prezentowanym projekcie zastosowano odpływ Advantix Cleviva firmy Viega w wersji stal nierdzewna szczotkowana (dostępny także w czterech innych modnych kolorach). Zamontowano go bezpośrednio przy ścianie. Dzięki temu wyłożona płytkami strefa prysznica wygląda na większą. Odpływ łączy małą wysokość montażu z wysoką wydajnością odprowadzania wody. Króciec odpływowy z syfonem można dowolnie obrócić, dzięki czemu rozwiązania dopasowuje się do niemal każdej sytuacji aranżacyjnej.

W prezentowanym projekcie wykorzystano stelaż do zabudowy suchej Viega Prevista. Zgrabna miska ustępowa zajmuje mniej miejsca, a eleganckim uzupełnieniem całości jest nowy przycisk uruchamiający. Tutaj inwestor i projektant mieli pełną swobodę wyboru, ponieważ tę samą spłuczkę można łączyć ze wszystkimi nowymi przyciskami uruchamiającymi z serii Visign. Projektant zdecydował się na nowoczesny, minimalistyczny model Visign for More 201 ze spłukiwaniem uruchamianym elektronicznie. Przycisk ten jest wycinany laserowo i wytłaczany z jednego kawałka bardzo cienkiej stali nierdzewnej.

Warto przeczytać także:

Leave a Comment