Klimatyzatory: aktywne usuwanie SARS-CoV-2

Klimatyzatory: aktywne usuwanie SARS-CoV-2

W urządzeniach klimatyzacyjnych coraz częściej stosuje się nie tylko filtry zatrzymujące wirusy. Pojawiają się także rozwiązania pozwalające na aktywne usuwanie SARS-CoV-2 i innych wirusów. Chodzi głównie o wytwarzanie silnie aktywnych jonów lub wolnych rodników, które mają zdolność dezaktywacji wirusów.

Przykład takiego rozwiązania, które doczekało się badań dotyczących skuteczności w neutralizacji wirusa SARS-CoV-2, stanowi opatentowana technologia nanoe™ X firmy Panasonic. W tym rozwiązaniu jonizator wytwarza z wody wolne rodniki hydroksylowe OH˙. Jako cząsteczki silnie aktywne, “wyrywają” one atomy wodoru (H+) z białek i kwasów nukleinowych bakterii i wirusów. Jako produkt uboczny powstaje woda, powodując ich neutralizację.

Sprawdź: jak jeszcze można oczyszczać powietrze dzięki klimatyzacji?

Jonizacja wody zachodzi w silnym polu elektrycznym wewnątrz urządzenia (np. klimatyzatora split Etherea) przy niewielkim poborze mocy elektrycznej. Oczyszczanie powietrza następuje w pomieszczeniu, nie wewnątrz klimatyzatora. Cząsteczki OH˙, zamknięte w aerozolu wodnych, wraz ze strumieniem powietrza są rozprzestrzeniane po pomieszczeniu. Oczyszczają powietrze, powierzchnie i tkaniny. Produkcji rodnika OH˙ (zwanego czasem „detergentem atmosfery”) towarzyszy produkcja ozonu w stężeniu niższym niż dopuszczalne przez WHO. Podobnie rodnik OH˙ produkowany w odpowiednich stężeniach nie wpływa negatywnie na zdrowie osób przebywających w pomieszczeniu.

Aktywne usuwanie SARS-CoV-2 – badania skuteczności

Technologię nanoe™ X pod kątem skuteczności neutralizacji wirusa SARS-CoV-2 zbadało niezależne francuskie laboratorium Texcell. Pod koniec 2020 roku zbadano skuteczność usuwania wirusa SARS-CoV-2 w warunkach testowych (45 l przestrzeni zamkniętej). Jonizator usuwał 99,99% aktywnych wirusów w ciągu 2h.Były to jednak wyniki w warunkach laboratoryjnych. Stąd przeprowadzono kolejne testy. W komorze o wielkości 1,8×1,7 m podłogi i 2,2 m wysokości (kubatura 6,7 m3) zbadano skuteczność oddziaływania klimatyzatora Etherea CS Z25VKEW z technologią nanoe™ X na próbkę gazy z wirusem SARS-CoV-2. Badano standardowy tryb pracy, by jak najlepiej odtworzyć warunki rzeczywiste. Urządzenie uwalniało 4,8 mld rodników hydroksylowych na sekundę. Zapewniło dzięki temu neutralizację wirusa w ciągu 8 h o 91,4%, a w ciągu 24 h – o 99,78%.

Jak mówi firma Panasonic, dla modeli z technologią nanoe™ X sprzedaży urządzeń wzrosła o prawie 50%. Portfolio urządzeń wyposażonych w nanoe™ X będzie zatem rosło. W ofercie pojawiają się nowe urządzenia komercyjne – kasetonowe, kanałowe i ścienne. Nowością jest także druga generacja jonizatora (Generator Mark 2). Zapewnia on dwukrotnie wyższą produkcję rodników OH˙ niż poprzednik – do 9,6 mld rodników na sekundę.

Warto przeczytać także:

Leave a Comment