Ogrzewanie przyszłości – niemożliwe bez pomp ciepła [raport IEA]

Ogrzewanie przyszłości - niemożliwe bez pomp ciepła [IEA]

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) przeanalizowała, jak pompy ciepła wpisują się w ogrzewanie przyszłości. Raport „Przyszłość pomp ciepła” wskazuje m.in., że światowy kryzys energetyczny przyspiesza wzrost udziału pomp ciepła w rynku grzewczym. Już w 2021 r. wzrost ich sprzedaży wyniósł 15% (35% w samej UE). W tym roku skok sprzedaży będzie jeszcze wyższy. Tylko w pierwszej połowie roku sprzedaż podwoiła się w odniesieniu do tych samych miesięcy rok wcześniej.

Jak wskazuje IEA, ostatnie lata to istotny wzrost rynku pomp ciepła. Agencja wiąże to zjawisko z coraz niższymi kosztami urządzeń, ale też z zachętami finansowymi, które pojawiają się w różnych krajach. Podwojenie sprzedaży w 2022 roku w porównaniu do roku poprzedniego stanowi zdaniem autorów odpowiedź na światowy kryzys energetyczny.

Ogrzewanie przyszłości z pompami ciepła – najbliższe prognozy

W 2030 roku roczna sprzedaż pomp ciepła w UE może wzrosnąć do 7 mln sztuk (od ok. 2 mln sztuk w 2021 roku). Dzięki pompom ciepła można by zmniejszyć zużycie gazu ziemnego na ogrzewanie budynków aż o 7 mld m3 do 2025 roku. Jeśli UE konsekwentnie realizowałaby obecne cele klimatyczne, do 2030 roku redukcja zużycia gazu mogłaby wynieść już 21 mld m3. Wiele zależy więc od tego, jak rządy UE będą realizować cele bezpieczeństwa energetycznego i ograniczenia emisji.

Pompy ciepła są niezbędne do realizacji jakiegokolwiek planu ograniczenia emisji i zużycia gazu ziemnego.

Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA

Aby pieniądze nie były problemem

W raporcie podkreślono też, że całkowity koszt życia pomp ciepła jest znacznie niższy niż kotłów na paliwa kopalne. Wiąże się to z wysoką efektywnością pomp ciepła. Odnosząc się do obecnych cen energii, w Europie roczne oszczędności na rachunkach za energię dzięki przejściu na pomp ciepła wyniosłyby ok. 900 dol.

Z drugiej strony, kupno i montaż pompy ciepła kosztują 2-4 razy więcej niż rozwiązania alternatywne. Dlatego duże znaczenie ma pomoc rządów i utrzymanie zachęt finansowych. Obecnie takie zachęty oferowane są przez 30 krajów na świecie.

Produkcja i odbiorcy

Wiodący producenci uważają, że produkcja może potroić się do roku 2030. Zapowiadają też inwestycje o wielkości ponad 4 mln dol. Mają one posłużyć zwiększeniu mocy produkcyjnej. Szansy dla rozwoju pomp ciepła upatruje się także w szerszym zastosowaniu ciepła niskotemperaturowego w przemyśle. Jako główne zainteresowane sektory wymienia się przemysł papierniczy, spożywczy i chemiczny. Branże te mocno dotknął wzrost cen gazu. W samej Europie w aż 3000 przedsiębiorstwach z tych trzech sektorów można by zainstalować pompy ciepła o łącznej mocy ok. 15 GW.

Ogrzewanie przyszłości a ochrona środowiska

Gdyby wszystkie kraje osiągnęły w pełni swoje obecne cele energetyczne i klimatyczne,zastosowanie pomp ciepła byłoby głównym sposobem dekarbonizacji ogrzewania powierzchniowego i wodnego. Według szacunków IEA pomp ciepła mogą zmniejszyć światową emisję CO2 o co najmniej 500 mln ton. Ta wartość, prognozowana na 2030 rok, odpowiadałaby emisji pochodzącej od wszystkich samochodów w Europie.

Wyzwania… i jak sobie z nimi radzić

Szybki wzrost sektora pompa ciepłą może spowodować pojawienie się „kilku wyzwań”. Raport punktuje m.in.:

  • zwiększenie zapotrzebowania na prąd elektryczny. Pomóc ma sama większa efektywność energetyczna, która wyrówna obciążanie sieci oraz lepsze planowanie sieci elektroenergetycznych i zarządzanie nimi;
  • niedobór wykwalifikowanych instalatorów. Tu rozwiązaniem ma być powstanie specjalnych programów szkoleniowych i włączenie pomp ciepła do systemu edukacji i szkoleń skierowanego do hydraulików i elektryków;
  • światowe inwestycje w realizację celów klimatycznych wymagają ogromnych nakładów (160 mld dol. rocznie do 2030 roku). Jednak koszty te mają zostać zrównoważone dzięki oszczędnościom na paliwach kopalnych.
e-booki Strefy Instalatora - Pompy ciepła

„Pompy ciepła dla instalatora”

  • jak montować pompy ciepła zgodnie z prawem,
  • jak uzyskać certyfikat F-gazowy (i kiedy jest potrzebny),
  • na jakie szczegóły montażu zwrócić uwagę.
Dowiedz się więcej o poradniku

Więcej informacji o raporcie „The future of heat pumps” i jego pełen tekst (j.angielski).

Warto przeczytać także:

Leave a Comment