Wypłata dodatku elektrycznego i nowoczesne urządzenia. Dzieje się w branży [przegląd 05.12.2022]

Ceny gazu 2023 i jego przyszłość. Dzieje się w branży [przegląd 12.12.2022]

Wypłata dodatku elektrycznego ma nastąpić w marcu 2023 roku – można już składać wnioski. Jeden z polskich producentów uzyskał certyfikat Instytutu Domów Pasywnych dla swoich central. Duży producent urządzeń grzewczych, obecny także w Polsce, prowadzi w Niemczech kolejny pilotaż ogrzewania w 100% wodorowego.

Wypłata dodatku elektrycznego – już można składać wnioski

Od 1 grudnia 2022 roku do 1 lutego 2023 roku można już składać wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego. Kieruje się je do urzędu miasta lub gminy. Dodatek elektryczny stanowi jednorazowe świadczenie dla gospodarstw domowych, w którym główne źródło ciepła stanowi ogrzewanie elektryczne. Wynosi 1000 lub 1500 zł na gospodarstwo domowe (kryterium jest zużycie prądu za 2021 rok). Dodatek elektryczny nie przysługuje natomiast osobom mającym instalację fotowoltaiczną ani osobom, które już otrzymały dodatek na inne źródła ciepła.

Wniosek należy składać na odpowiednim formularzu, zgodnym z rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska. Wypełniony formularz można:

  • złożyć osobiście w urzędzie miasta lub gminy,
  • wysłać do urzędu pocztą,
  • wypełni w formie elektronicznej i wysłać przez ePUAP (zobacz, jak założyć Profil Zaufany potrzebny do podpisania takiego wniosku).

Wypłata dodatku elektrycznego (na konto bankowe wnioskodawcy) ma nastąpić do końca marca 2023 roku.

Wypłata dodatku elektrycznego - wskazówki Ministerstwa Klimatu i Środowiska
O dodatku elektrycznym. Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

BDR Thermea uczestniczy w kolejnym pilotażu ogrzewania wodorowego

Regionalny niemiecki operator sieci Westnetz realizuje pilotażowy projekt H2HoWI. W jego ramach testuje przesyłanie 100% wodoru dotychczasowym rurociągiem gazu ziemnego. 500 metrów gazociągu odłączono od sieci gazowej, a podłączono do magazynu wodoru. BDR Thermea zainstalowała w budynkach wodorowe kotły grzewcze (100% wodoru). , aby przetwarzać wodór na ogrzewanie. Produkowane przez firmę kotły w 100% wodorowe Remeha pojawiają się także w innych projektach pilotażowych. Jeszcze w tym roku w Lochem w Holandii ruszy ogrzewanie 15 dużych budynków mieszkalnych czystym wodorem z istniejącej sieci gazowej.

Rekuperator Alnor z certyfikatem Passive House Institiute

Rekuperator HRU-SlimAIR-250-H z oferty firmy Alnor otrzymał certyfikat Passive House cenionego Passive House Institute. Urządzenie, zaliczone do kategorii systemy wentylacyjne < 600 m3/h, mogą więc być zastosowane w domach wymagających takiego certyfikatu. Rekuperatory przebadano na 100% wydajności (Qmaks = 242 m3/h). Firma podkreśla także, że urządzenie wyróżnia mała wysokość – 242 mm. Łatwo schować ją w suficie podwieszanym.

Instytut Budownictwa Pasywnego (Passive House Institute ) to niezależny instytut badawczy. Dzięki tej instytucji koncepcja budownictwa pasywnego rozwija się od ponad 20 lat. Obiekt, który ma mieć status domu pasywnego, musi nie tylko spełniać określone parametry, ale także w jego konstrukcji i wyposażeniu muszą znaleźć się wyroby najwyższej jakości.

Źródło: Alnor

Warto przeczytać także:

Leave a Comment