Czy “Czyste Powietrze” działa? NIK: niewielkie efekty wielkiego programu

Czy "Czyste Powietrze" działa? NIK: niewielkie efekty wielkiego programu

Nieco ponad 2% wymienionych źródeł ciepła i ocieplonych budynków, ok. 4% zagospodarowanego budżetu w stosunku do założeń do 2029 r. Tak przedstawia się bilans programu “Czyste Powietrze” po 3 latach według NIK. Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła ocenę skuteczności programu do października 2021 r. Czy “Czyste Powietrze” działa?

Twórcy programu “Czyste Powietrze” zaplanowali, że do 2029 roku wymienionych zostanie 3 mln nieefektywnych, przestarzałych źródeł ciepła. Miałyby je zastąpić nowoczesne rozwiązania niskoemisyjne. Jednocześnie w 3,03 mln budynkach zaplanowano poprawę efektywności energetycznej. Najwyższa Izba Kontroli oceniała, że po 3 latach (stan na październik 2021 r.) poprawiono efektywność energetyczną blisko 73 tys. budynków (2,4%). Nowych źródeł ciepła w budynkach istniejących stwierdzono ponad 66 tys. (2,2%) . Jednocześnie wydatki wyniosły ok. 4% zaplanowanego budżetu – 4,2 mld zł z 103 mld zł.

Czy “Czyste Powietrze” działa? Realizacja programu “Czyste Powietrze” w odniesieniu do jego założeń.
Stan na październik 2021 r.

We wrześniu 2021 r. NIK zleciła także badania 500 właścicieli domów jednorodzinnych w 10 województwach. 95% badanych słyszało o programie, ale 45% z nich wiedziało o nim niewiele. Zainteresowanie było niewielkie: 76% badanych nie starało się w jego ramach o dofinansowanie. 32% z nich nie widziało potrzeby wymiany pieca lub termomodernizacji. Natomiast 12% badanych podało, że nie miało środków na wkład własny. Natomiast decyzję o przystąpieniu do programu najczęściej tłumaczono przekonaniem o złej jakości powietrza w swojej okolicy. Jednocześnie ok. 1/3 ankietowanych uważała, że że ogrzewanie pojedynczego domu starym piecem nie wpływa na jakość powietrza w okolicy. Ta sama grupa uważała, że programy dotacyjne do wymiany pieców przynoszą więcej kłopotów niż korzyści. NIK ocenia, że powodem takiego podejścia była kampania informacyjna, w której formy i treści przekazu nie dostosowano do poszczególnych grup odbiorców.

Zobahttps://www.nik.gov.pl/aktualnosci/program-czyste-powietrze.htmlcz także pełen komunikat NIK o skuteczności programu “Czyste Powietrze”.

Warto przeczytać także:

Leave a Comment