Jak zmodernizować ogrzewanie w grupie mieszkań? Poradnik Viessmann

Jak zmodernizować ogrzewanie i cieszyć się spokojem?

“Ciepłe Mieszkanie”, powoli rozpędzający się program dla właścicieli lokali mieszkalnych, może ze względu na dostępność środków finansowych ułatwić remont instalacji grzewczej w grupie mieszkań zarządzanych przez jedną osobę. Remontując ogrzewanie w kilku mieszkaniach np. w klimatycznej kamienicy można dopasować rozwiązanie grzewcze spełniające wymogi programu do swoich potrzeb i oczekiwać. Viessmann podpowiada, jak zmodernizować ogrzewanie i jakie rozwiązania najlepiej zapewnią nowoczesne, energooszczędne ogrzewanie grupy mieszkań.

materiał powstał we współpracy z Partnerem Strefy Instalatora – firmą Viessmann


“Ciepłe Mieszkanie” to przygotowywany przez rząd program dofinansowania wymiany starych źródeł ciepła przez właścicieli lokali mieszkalnych. Rozpoczął się już nabór dla gmin, które następnie będą prowadzić program dla swoich mieszkańców. Beneficjentem programu może stać się na przykład właściciel kilku mieszkań, umieszczonych w jednej lub kilku lokalizacjach. Inwestując ze wsparciem programu w nowoczesne urządzenia grzewcze, można w znacznym stopniu unowocześnić swoje mieszkania i zapewnić ich czyste, bezpieczne i energooszczędne ogrzewanie.

Jak zmodernizować ogrzewanie i ogrzać mieszkania

Jak zmodernizować ogrzewanie, jeśli mieszkanie nie ma instalacji centralnego ogrzewania z grzejnikami? Właściciel wówczas chciałby ograniczyć koszty inwestycyjne, zapewniając mieszkańcom jednocześnie komfort cieplny przez cały rok (także latem). Bardzo dobrym rozwiązaniem są pompy ciepła powietrze/powietrze. Instalacja takich pomp ciepła – których dofinansowanie już przewidziano w “Ciepłym Mieszkaniu” – praktycznie nie różni się od montażu klimatyzatora split. Przy zastosowaniu tych urządzeń każde mieszkanie ma własne źródło ciepła i chłodu, niezależne od sieci gazowej dzięki zasilaniu prądem elektrycznym. Standard mieszkania podwyższa nie tylko chłodzenie latem, ale też brak grzejników, dający bogatsze możliwości aranżacyjne. Ogrzewanie takie można także uzupełnić poprzez elektryczne ogrzewaniem podłogowym lub grzejnik akumulacyjny. W tym drugim przypadku warto wybrać taryfę dwustrefową (G12). Dzięki temu grzejnik będzie pobierał prąd w nocy, kiedy obowiązuje druga taryfa i niższe koszty.

Viesssmann radzi: jak wybrać pompę ciepła powietrze/powietrze dla konkretnej inwestycji

Natomiast w przypadku modernizacji budynku wielorodzinnego czy kamienicy, kiedy zarządca jest gotów na wyższe koszty inwestycyjne na rzecz centralnego, stabilnego rozwiązania grzewczego, warto zainteresować się Grzewczą Centralą Gazową (GCG). GCG jest jednocześnie kotłownią gazową i zewnętrznym pomieszczeniem technicznym, umożliwiającym bezpieczną eksploatację i serwis urządzeń nawet podczas złych warunków atmosferycznych.

Centrala grzewcza, czyli jak zmodernizować ogrzewanie dla całego budynku

Grzewczą Centralę Gazową można zrealizować można zrealizować na dachu lub obok budynku ( bez zmiany wewnętrznych podziałów i charakteru pomieszczeń), a następnie zapewnić nowoczesne, energooszczędne ogrzewanie budynku wielorodzinego. Unijna strategia dekarbonizacji zakłada zastosowanie rozwiązań hybrydowych łączących kotły gazowe z innymi rodzajami ogrzewania – rolę tę znakomicie spełni GCG współpracująca z pompami ciepła. Niska emisyjność i energooszczędność kotłów wchodzących w skład kotłowni zapewniają jej zgodność z przepisami, a także wymaganiami programów dotacyjnych.

Grzewczą Centralę Gazową montuje się jako kompletną kotłownię na dachu płaskim, oszczędzając dzięki temu aż 10 m2 pomieszczenia na parterze lub ostatniej kondygnacji. Dzięki prefabrykacji uzyskuje się niższe koszty robocizny i krótszy czas prac montażowych.

Wnętrze Grzewczej Centrali Gazowej. Fot. Viessmann

Grzewcza Centrala Gazowa od strony technicznej

GCG stanowi kompletną kotłownię z kaskadą 2 lub 3 kotłów. Wymiary całego modułu wynoszą 4 280 mm (długość) x 2 280 mm (szerokość) x 2 550 mm (wysokość), natomiast wraz ze skrzynkami gazu, prądem i kominami – odpowiednio 4 530 mm x 2 430 mm x 3 673 mm. Kotłownia wyposażona jest w kominy powietrzno-spalinowe, a także w zestaw najwyższej klasy podzespołów zapewniających wydajną, energooszczędną i bezpieczną pracę z możliwością zdalnego nadzoru:

  • kocioł Vitodens 200-W B2HA o mocy 60 kW każdy z regulatorem Vitotronic 100 HO1B (2 lub 3)
  • pompa kotłowa VI PARA 25/1-11 (2 lub 3)
  • zawór bezpieczeństwa (2)
  • naczynie przeponowe dla kotła (2 lub 3)
  • regulator Vitotronic 300-K MW2B
  • sprzęgło hydrauliczne DN 80
  • ogranicznik minimalnego ciśnienia wody
  • instalacja detekcji gazu (Gazex).

Na wyposażeniu kotłowni dostępne są także rozwiązania opcjonalne:

  • podgrzewacz i naczynie przeponowe do c.w.u., neutralizator kondensatu, stacja uzdatniania wody, rozdzielacz z grupami pompowymi do c.o., naczynie przeponowe do c.o., komunikacja/nadzór przez internet oraz dodatkowe urządzenia (np. falownik instalacji fotowoltaicznej)

Gazowa Centrala Grzewcza – wybrane dane techniczne

Gazowa Centrala Grzewcza ViessmannGCG 120 2KGCG 180 3K
zastosowane kotły grzewcze Vitodens 200-Wdwa kotłytrzy kotły
masa
– pusty moduł
– moduł napełniony wodą

3260 kg
5500 kg

3380 kg
5500 kg
znamionowa moc grzewcza przy eksploatacji na gaz ziemny
– zasilanie/powrót = 50/30°C
– zasilanie/powrót = 80/60°C

12 – 120 kW
10,9 – 110,4 kW

12 – 180 kW
10,9 – 165,6 kW
znamionowa moc grzewcza przy eksploatacji na gaz płynny
– zasilanie/powrót = 50/30°C
– zasilanie/powrót = 80/60°C

17,0 – 120 kW
15,5 – 110,4 kW

17,0 – 180
15,5 – 165,6 kW
parametry przyłączeniowe gazu
– gaz ziemny E/GZ50/G20
– gaz ziemny GZ-41,5/G27
– gaz płynny

11,90 m3/h
13,82 m3/h
8,78 m3/h

17,85 m3/h
20,73 m3/h
13,17 m3/h

Wybrane zalety kotłów Vitodens 200-W

  • wymiennik ciepła ze stali szlachetnej Inox-Radial, zapewniający sprawność do 98%, a także trwałość i niezawodność. Na wymienniki te firma Viessmann udziela 10 lat gwarancji.
  • palnik cylindryczny MatriX z siatką ze stali nierdzewnej i zintegrowanym układem automatycznej regulacji spalania Lambda Pro Control Plus. Dzięki temu kocioł dostosowuje się do zmieniającej się jakości gazu, maksymalnie wykorzystuje energię paliwa i gwarantuje najniższe koszty ogrzewania gazem.
  • wentylator powietrza do spalania z regulacją obrotów. Zwiększa to energooszczędność eksploatacji, a także gwarantuje cichą pracę.
  • dostosowanie do pracy z różnymi rodzajami gazów, a także funkcjonalność „H2Ready”, czyli przygotowanie do spalania w przyszłości mieszanki gaz-wodór – do 20% wodoru.
  • “Connectivity Inside”, czyli zintegrowana bramka WiFi. Aplikacja ViCare umożliwia programowanie kotła i monitorowanie jego stanu pracy, a także kontakt z lokalnym serwisantem Viessmann.


Warto przeczytać także:

Leave a Comment