Nowości HVAC, które niedawno weszły na rynek, obejmują elegancki grzejnik aluminiowy, klimatyzator mobilny, rozdzielacz do rekuperacji i izolację bezhalogenową. Zastosowanie prezentowanych nowości HVAC ułatwia instalatorowi spełnienie oczekiwań inwestora, upraszcza montaż i zapewnia odpowiednią jakość.
Nowości HVAC to także klimatyzatory przenośne
Przenośny klimatyzator Vitoclima 100-P wykonano jako inwerterowy, co umożliwia dostosowanie jego pracy do aktualnych potrzeb. Energooszczędność i proekologiczny charakter zapewnia napełnienie urządzenia czynnikiem R290. Klimatyzator charakteryzuje się klasą energetyczną A w trybie chłodzenia i A+ w trybie grzania. Dwie wersje mocy: 2,7 kW i 3,5 kW (w tej wersji zapewnione jest także ogrzewanie) oraz ładny, nowoczesny wygląd umożliwiają dopasowanie urządzenia do dowolnego pomieszczenia.
Poza jednostką przenośną, w skład pełnego zestawu wchodzą przyłącza, rura odprowadzająca ciepłe powietrze oraz pilot. Inwestor doceni także możliwość sterowania urządzeniami przez aplikację mobilną, a przede wszystkim – 3-letnią gwarancję producenta.
Źródło: Viessmann. Klimatyzator można kupić bezpośrednio w sklepie producenta
Nowości HVAC to także elegancki grzejnik
ADR 500 łączy zalety grzejnika aluminiowego z eleganckim, nowoczesnym wyglądem. Wyrazistą i nowoczesną bryłę zapewniają płaskie fronty poszczególnych członów. Prosta, a jednocześnie wyszukana forma daje projektantowi swobodę w aranżacji. Tego obrazu dopełniają cztery kolory: uniwersalna, klasyczna biel; czerń oraz grafit do wnętrz loftowych czy wyjątkowy odcień miedzi. Budowa modułowa i różne rozmiary zestawów pomogą stworzyć idealnie dopasowany do wnętrza grzejnik.
Grzejnik aluminiowy ADR500, podobnie jak i pozostałe grzejniki producenta, wykonane są ze stopów aluminium, miedzi oraz krzemu. Dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne gwarantuje zastosowany w produkcji proces anaforezy. Grzejnik można podłączyć do każdej instalacji.
Źródło: KFA Armatura.
Bezhalogenowa izolacja o zwiększonej trwałości
Izolacja NH/ArmaFlex® Smart wyróżnia się nie tylko brakiem halogenów w składzie, ale też lepszą elastycznością i ochroną przed promieniowaniem UV niż większość tego rodzaju instalacji. Izolacje bezhalogenowe stosuje się w obiektach o podwyższonych wymaganiach bezpieczeństwa. Brak chlorków i bromków w przypadku pożaru zapewnia wydzielanie mniejszej ilości dymów oraz eliminuje wydzielanie korozyjnych gazów w procesie spalania. Jednocześnie jednak brak tych składników sprawia zwykle, że izolacja ustępuje swoim halogenowym odpowiednikom pod względem elastyczności czy odporności na promienie UV.
Ten problem został wyeliminowany w najnowszej generacji tych izolacji NH/ArmaFlex® Smart . Giętkość i elastyczność zapewniają szczelniejsze pokrycie i dopasowanie do dowolnego kształtu czy połączeń. Ochronę przed UV podwyższono nawet w przypadku odsłoniętej powierzchni izolacji. Obrazu dopełniają estetyczna czarna powierzchnia oraz sprawny i ekonomiczny montaż. Dzięki temu nowe rozwiązanie chroni przed ucieczką ciepła czy przenikaniem i kondensacją pary wodnej.
Źródło: Armacell
Rozdzielacz do rekuperatora
Lindab wprowadził do oferty nowy system wentylacji rozdzielaczowej Direct Vent. Podstawową zaletą tego systemu jest krótki czas jego montażu, który nie wymaga użycia dodatkowych narzędzi. Wystarczy włożyć przewód elastyczny do króćca i unieruchomić go poprzez wsunięcie gumowego o-ringu w specjalne szczeliny umiejscowione na króćcu. W systemie wykorzystano jeden obrotowy uchwyt montażowy zamiast kilku zamontowanych na stałe. Dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań system wentylacji rozdzielaczowej od Lindab charakteryzuje wyjątkowa szczelność. Zarówno w skrzynce rozprężnej, jak i w rozdzielaczach zastosowano uszczelki, które zamontowano na łączeniach z króćcami oraz przyłączem wylotowym/wlotowym. Dodatkowo przyłącza rozdzielaczy jedno- i dwurzędowych wyposażone są w uszczelki EPDM. W skrzynkach i rozdzielaczach zastosowano specjalne zamki blacharskie, które podczas łączenia nie uszkadzają warstwy ocynku na blasze.