Rusza program “Ciepłe Mieszkanie” – na razie nabór dla gmin

Rusza nabór do programu Ciepłe Mieszkanie

Program „Ciepłe Mieszkanie” to na razie nabór wniosków o dofinansowanie do wymiany źródła ciepła, a także poprawy efektywności energetycznej w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych. Na razie trwa nabór dla gmin, następnie o dofinansowanie będą mogli ubiegać się właściciele mieszkań. Budżet programu to 1,4 mld zł, natomiast terminy trwania naboru to 31 grudnia 2022 r. (pierwszy nabór) i 31 grudnia 2023 r. (drugi nabór), w zależności od dostępności środków.

Zgodnie z oceną Ministerstwa Klimatu i Środowiska program będzie dotyczył co najmniej 80 tys. mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Będzie można uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, a także pompy ciepła powietrze/woda lub pompy ciepła powietrze/powietrze. Dotacja przysługuje także na podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Kosztem kwalifikowanym będzie też wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i c.w.u., , wymiana okien i drzwi, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz dokumentacja projektowa.

Program kierujemy do osób, które mieszkają w budynkach wielorodzinnych bez centralnego systemu ogrzewania i korzystają z indywidualnego źródła ciepła na paliwa stałe.

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska

Wysokość dotacji będzie uzależniona od dochodu wnioskodawcy, natomiast jej wartość wyniesie co najmniej 15 tys. zł. Dotacje będą także wyższe dla osób mieszkających na terenie gminy, która znajduje się na liście gmin z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Na razie trwa pierwszy nabór dla gmin. Mogą one od 21 lipca 2022 r. wnioskować do wfośigw o pieniądze potrzebne na realizację programu. Natomiast terminy składania wniosków przez właścicieli mieszkań określą gminy we własnym zakresie.

Beneficjenci końcowi programu

Wnioski do gmin mogą składać właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

poziompróg dochodowyintensywność dofinansowania na jedno mieszkaniepodwyższona intensywność dofinansowania na jedno mieszkanie*
podstawowyroczne dochody do 120 tys. zł.do 30% kosztów kwalifikowanych i jednocześnie
do 15 tys. zł
do 35% kosztów kwalifikowanych i jednocześnie do
do 17,5 tys. zł
podwyższonymiesięczne dochody do 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 2342 w gospodarstwie jednoosobowymdo 60% kosztów kwalifikowanych i jednocześnie do
do 25 tys. zł
do 65% kosztów kwalifikowanych i jednocześnie do
do 29,5 tys. zł
najwyższymiesięczne dochody do 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 1260 w gospodarstwie jednoosobowym, jak również ustalone prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczegodo 90% kosztów kwalifikowanych i jednocześnie do
do 37,5 tys. zł
do 95% kosztów kwalifikowanych i jednocześnie do
do 39,9 tys. zł
*dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin

Warunkiem otrzymania wsparcia będzie zobowiązanie beneficjenta końcowego, że w mieszkaniu nie pozostaną źródła ciepła o klasie niższej niż 5 wg normy przenoszącej normę europejską EN 303-5.

Program Ciepłe Mieszkanie – informacja na stronach rządowych.

Warto przeczytać także:

Leave a Comment