Programy dotacyjne – nowości i ewolucja. Dzieje się w branży [przegląd 25.07.22]

Ogrzewanie i klimatyzacja. Dzieje się w branży [przegląd 07.11.2022]

Programy dotacyjne zmieniają się. Powoli rozkręcają się nowe programy, takie jak “Ciepłe Mieszkanie”. Ewoluują znane rozwiązania, takie jak “Czyste Powietrze”. Rząd zapowiada także kolejny program wspierający inwestycje w pompy ciepła.

Czyste Powietrze Plus, czyli czas na prefinansowanie

W programie „Czyste Powietrze” wprowadzono nowe rozwiązanie finansowe, korzystne dla nowych beneficjentów. Właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się o dotację na wymianę starego pieca (tzw. kopciucha) oraz ocieplenie domu otrzymają prefinansowanie. Oznacza to wypłatę pieniędzy – do 50% maksymalnej możliwej kwoty dotacji – przed rozpoczęciem remontu. Na to działanie przeznaczono 1,8 mld zł, a dotyczy ono beneficjentów uprawnionych do podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania. Po złożeniu wniosku w ciągu ok. miesiąca na konto wykonawcy trafi transza zaliczkowa (50% przyznanej wartości dotacji). Po zrealizowaniu całego przedsięwzięcia właściciel złoży końcowy wniosek o płatność, zawierający ostateczną fakturę i protokół odbioru.

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czytaj więcej o programie “Ciepłe Mieszkanie”.

Programy dotacyjne to nie tylko “Czyste Powietrze. Startuje “Ciepłe Mieszkanie”

Jeszcze niedostępny dla właścicieli lokali, ale już wystartował. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzą nabór wniosków o finanse w ramach programu priorytetowego “Ciepłe Mieszkanie” dla gmin. Dysponując tym środkami, gminy ogłoszą nabory dla swoich mieszkańców. Na obsługę umów dotacji dla gmin przeznacza się 1 mld zł do 30 czerwca 2024 roku. Dotacje dla właścicieli mieszkań będą zależały od progu dochodowego – ich wartość zaczyna się od 15 tys. zł.

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kiedy nie wystarczy “Moje Ciepło” i “Czyste Powietrze”

Jesienią tego roku ma ruszyć kolejny rządowy program – tym razem ponownie skierowany do osób zainteresowanych pompami ciepła. Ma on uzupełnić “Czyste Powietrze” i “Moje Ciepło” – będzie skierowany do osób, które “nie łapią się” na żaden z tych programów. Nie są jeszcze znane szczegóły. Wiadomo jednak, że w programie tym ma nie być progu dochodowego (jest w “Czystym Powietrzu”). Druga informacja mówi, że wsparcie ma być skierowane do właścicieli domów istniejących (inaczej niż dla “Mojego Ciepła”), ale niekoniecznie wyposażonych w “kopciuchy”. Może to być ciekawe rozwiązanie dla osób, które chcą wymienić na pompę ciepła źródła ciepła stare, ale nie pozaklasowe.

Nowe wsparcie powinno być komplementarne, aby np. nie zmniejszyło zainteresowania programem “Czyste Powietrze”, który cieszy się ogromnym powodzeniem. Według danych NFOŚiGW, w maju tego roku liczba wniosków o dotację na wymianę pompy ciepła stanowi 57%. To prawie trzykrotny wzrost w ciągu roku.

Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) dla money.pl

Źródło: PAP, money.pl

Warto przeczytać także:

Leave a Comment