Efektywne ogrzewanie. Dzieje się w instalacjach [nowości grzewcze]

Efektywne ogrzewanie. Dzieje się w instalacjach - nowości grzewcze

Efektywne ogrzewanie niejedno ma imię. Zapewniają je m.in. pompy ciepła na nowe czynniki chłodnicze dopasowane do charakteru budynku. Dużo korzyści można uzyskać korzystając z kogeneracji. A płynne przejście między grzaniem i chłodzeniem zapewnią klimakonwektory.

Trójgeneracyjny agregat gazowy

Gazowy agregat trójgeneracyjny FraGATa wchodzi w skład systemu dla budynków blisko zeroenergetycznych Frapol nZEB. Zapewniający efektywne ogrzewanie układ bazuje na gazowej pompie ciepła. Wyróżnia się wysokim stopniem odzysku energii ze spalania (inaczej byłaby ona tracona). W tym rozwiązaniu wykorzystuje się ją do napędu układu chłodniczego oraz komponentów elektrycznych układu. Odzysk ciepła z silnika realizowany jest przez dodatkowy układ chłodniczy, zasilany właśnie z tego silnika. Wykorzystuje się także energię kondensacji pary wodnej zawartej w  spalinach. Ta technika dostępna jest dzięki obniżenie temperatury spalin poniżej punktu  rosy. Stopień wykorzystania energii to aż 85%.

Efektywne ogrzewanie. Dzieje się w instalacjach - agregat Fragata
Trójgeneracyjny agregat gazowy FraGATa. Fot. Frapol

Efektywne ogrzewanie z pompami ciepła na R32 i R290

Wiosną 2023 r. do sprzedaży wejdą pompy ciepła Aquarea generacji K i L marki Panasonic. Obie generacje zapewniają niższy poziom hałasu – do 8 dB(A) mniej niż poprzednie modele – oraz wyższą efektywność (SCOP do 5,12). Jednostki wewnętrzne obu generacji mają spójny wygląd w kolorze białym, zapewniając dopasowanie do każdego wnętrza. Zupełnie nowe jednostki zewnętrzne integrują najlepsze technologie Panasonic w nowoczesnej i solidnej obudowie w kolorze antracytowym. Urządzenia w standardzie mają sterownik, a opcjonalnie – drugi sterownik do systemów dwustrefowych. Dostępne jest także inteligentne sterowanie i monitorowanie zużycia energii poprzez aplikacje.

Generacja K wykorzystuje czynnik R32, dzięki czemu jest doskonałym rozwiązaniem dla nowych domów. Między jednostką zewnętrzną a jednostką wewnętrzną zachowano połączenie chłodnicze, podczas gdy generacja L ma połączenie hydrauliczne. Wynika to z kwestii bezpieczeństwa i ułatwień dla instalatora. Urządzenie jest hermetycznie zamknięte, ponieważ wykorzystuje naturalny czynnik chłodniczy R290 (GWP = 3). Generacja L umożliwia także wytworzenie temperatury wody na zasilaniu do 75°C nawet przy -10°C na zewnątrz. Dlatego jest szczególnie odpowiednia do zastosowania w budynkach modernizowanych (np. do współpracy z grzejnikami).

Efektywne ogrzewanie. Dzieje się w instalacjach - pompy ciepła Panasonic
Pompy ciepła split Aquarea Panasonic z widoczną przeprojektowaną jednostką zewnętrzną. Fot. Panasonic.

Klimakonwektory w ofercie LG

LG Electronics wprowadziła do swej oferty nową grupę urządzeń. Jest to seria klimakonwektorów przeznaczonych do pomieszczeń mieszkalnych, komercyjnych i biurowych.

Linia VFL obejmuje siedem różnych modeli w obudowie do montażu naściennego. Pionowy przepływ powietrza zapewnia jego swobodne rozprowadzanie po całym pomieszczeniu. Jednocześnie urządzenia nie wytwarzają nadmiernego hałasu. VFU to linia, na którą składa się pięć różnych produktów przeznaczonych do montażu przy podłodze lub pod sufitem. Zewnętrzna obudowa ma kratki wylotowe i wlotowe z wbudowanymi filtrami.

VFC to osiem różnych modeli, które można zamontować przy podłodze lub pod sufitem, z opcją pionowego i poziomego montażu. Urządzenia mają obudowę z izolowanej termicznie ocynkowanej blachy stalowej.

Seria klimakonwektorów LG obejmuje także linie VFY i VFZ oraz jednostkę kasetonową czterokierunkową. Linia VFY to siedem modeli klimakonwektorów kanałowych o średnim ciśnieniu statycznym, przeznaczonych do montażu poziomego. Natomiast linia VFZ obejmuje cztery modele typu kanałowego o wysokim ciśnieniu statycznym, które są przystosowane zarówno do montażu poziomego, jak i pionowego. Jednostki wewnętrzne sprawdzą się w rozwiązaniach do instalacji wodnych, współpracujących z agregatami wody lodowej czy pompami ciepła typu powietrze-woda.

Warto przeczytać także:

Leave a Comment