Kotły węglowe – niepewna przyszłość? Zmiany w “Czystym Powietrzu”

Kotły węglowe - koniec ulgi termomodernizacyjnej

Odchodzenie od węgla na cele grzewcze – zapisane w strategii unijnej i odpowiednich dokumentach polskich, a także w uchwałach antysmogowych – powoduje, że kotły węglowe będą stosowane w coraz mniejszym stopniu. Nie będą także dotowane w ramach programu “Czyste Powietrze”.

Dotacji do wymiany źródeł ciepła na kotły węglowe w ramach programu “Czyste Powietrze” będzie można uzyskać do 31.12.2021 r. Oznacza to, że najpóźniej do 31 grudnia 2021 roku trzeba:

  • złożyć wniosek o dofinansowanie, obejmujący kocioł na węgiel;
  • kupić kocioł węglowy (31 grudnia 2021 r. to najpóźniejsza możliwa data faktury);
  • zamontować kocioł węglowy (31 grudnia 2021 r. to najpóźniejsza możliwa data faktury).

Nie wystarczy zatem sam zakup kotła przed 31 grudnia 2021 r. Urządzenie trzeba także zamontować z datą faktury do 31.12.2021 r. Jest to także najpóźniejszy termin złożenia wniosku o dotację.

Zapewne brak wsparcia dla kotłów węglowych w programie rządowym przełoży się na malejące zainteresowanie tymi urządzeniami. Już dostrzegli to ich producenci. Wielu z nich już rozpoczęło albo planuje rozpocząć produkcję pomp ciepła. Urządzenia ta mogą zająć miejsce dotychczas stosowanych kotłów węglowych. Jak podaje w swoim podsumowaniu kwartału (Q1/2021) Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, zmniejsza się udział kotłów węglowych w ogólnym wolumenie kotłów na paliwa stałe. Udział ten nie przekracza obecnie 20-25%

Do zmian w “Czystym Powietrzu” dodajmy także, że od 1 lipca 2021 r. zwiększą się progi dochodowe uprawniające do podwyższonego poziomu dofinansowania. Oznacza to, że beneficjent może mieć wyższe dochody, by móc dostać dotację na wyższym poziomie:

  • dla gospodarstw jednoosobowych2 198,04 zł (było 1960 zł);
  • dla gospodarstw wieloosobowych: 1 563,60 zł/ os. (było 1400 zł).

Ważnym zagadnieniem są też wyższe dotacje na kotły na pellet o podwyższonym standardzie.

Warto przeczytać także:

Leave a Comment