„Ciepłe Mieszkanie”. Jest oficjalna zapowiedź

Mieszkania w tych budynkach mgą zostać zmodernizowane z dotacją z programu "Ciepłe Mieszkanie"

Program „Ciepłe Mieszkanie” to nowy, samodzielny program dotacji do wymian źródeł ciepła i poprawy efektywności energetycznej mieszkań w budynkach wielorodzinnych. NFOŚiGW zapowiedział, że program ten ruszy w II kwartale 2022 r.

Program „Ciepłe Mieszkanie” ma wspierać walkę ze smogiem poprzez likwidację niskiej emisji zanieczyszczeń z zabudowy wielorodzinnej. W ten sposób program ten ma uzupełnić efekty „Czystego Powietrza” (programu dla domów jednorodzinnych). Dzięki programowi mają zostać zlikwidowane indywidualne, nieefektywne źródła ciepła na paliwa stałe w lokalach mieszkalnych. W ich miejsce można zamontować indywidualne nowoczesne źródła ciepła – kotły gazowe, ogrzewanie elektryczne czy pompy ciepła. Drugą możliwością jest podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła (np. ciepło systemowe). Dotacja miałaby przysługiwać też na wykonanie instalacji c.o. i c.w.u., wymianę okien i drzwi czy wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Jeśli chodzi o wysokość dotacji, zakłada się poziom podstawowy (dotacja do 13 tys. zł) oraz podwyższony (do 26 tys. zł). Kwoty dotacji podano w przeliczeniu na jeden lokal. Program zrealizuje NFOŚiGW. Fundusze wojewódzkie będą prowadziły nabór dla gmin. Z kolei po otrzymaniu dofinansowania gminy te będą prowadziły nabór dla swoich mieszkańców.

W pierwszym etapie mają ruszyć dofinansowania dla właścicieli lokali mieszkalnych (nie usługowych) w budynkach wielorodzinnych. W drugim etapie do program mają dołączyć wspólnoty mieszkaniowe. Formuła takiej współpracy podlega wciąż testom w pilotażach (jeszcze w ramach programu „Czyste Powietrze”). Odbywają się one w województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim oraz w Pszczynie na Śląsku.

Źródło: NFOŚiGW, PAP

Warto przeczytać także:

Leave a Comment