Rekuperatory OnyX firmy Frapol: innowacje na polskim rynku

Rekuperatory OnyX - innowacyjna marka firmy Frapol

Na rynku dostępnych jest mnóstwo fachowych i skutecznych systemów rekuperacji. Wybór między nimi może być skomplikowanym zagadnieniem. Dobra wentylacja musi zapewniać czyste, zdrowe powietrze i wysoko efektywny odzysk ciepła, gwarantujący oszczędności płynące z ogrzewania obiektu. Dlatego też warto sięgnąć po sprawdzone i wypróbowane przez lata rozwiązania. Warto wybrać rekuperator, który gwarantuje najwyższą jakość działania!

materiał przygotowany przez Partnera Strefy Instalatora – firmę Frapol


Markę OnyX stworzyła firma Frapol, bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu, dostosowując urządzenia do pracy w polskich warunkach klimatycznych poprzez innowacyjne rozwiązania inżynieryjne. Zastosowanie tego systemu to głównie budownictwo mieszkaniowe, komercyjne oraz związane z użytecznością publiczną (szkoły, przedszkola, urzędy itp.).

Jak rozpoznać profesjonalny rekuperator, czyli – innymi słowy – centralę wentylacyjną? Należy zwrócić uwagę na zestaw czynników. Centrala musi jednocześnie:

  • zapewniać nawiew świeżego, przefiltrowanego powietrza do pomieszczeń;
  • likwidować problemy z nadmierną wilgotnością, stęchlizną i rozwojem pleśni;
  • zapobiegać reakcjom alergicznym dzięki usuwaniu alergenów;
  • w analogiczny sposób utrudniać rozwój wirusów, bakterii oraz grzybów;
  • gwarantować odzysk energii cieplnej (do 95%), przekładający się na redukcję kosztów ogrzewania budynku (nawet do 50% w przypadku budynków szczelnych i dobrze zaizolowanych).

Przekonaj się, jak rekuperatory OnyX gwarantują wypełnienie tych warunków! Dzięki nim można zachować wysoką jakość powietrza w wentylowanych pomieszczeniach, utrzymać właściwy mikroklimat pomieszczeń oraz skutecznie redukować koszty związane z ogrzewaniem obiektu.


Rekuperatory OnyX – dlaczego warto?

1. Wysoka efektywność odzysku ciepła na lata. W modelach centrali OnyX PRIDE, COMPACT oraz SKY montowany jest wymiennik ciepła Recair Comfort lub Sensitive. Systemy te wykonane są z wysokojakościowych tworzyw sztucznych, co gwarantuje odporność na korozję i tym samym trwałość użytkową. Taki wymiennik charakteryzuje się oporami przepływu niższymi o około 40% niż w rozwiązaniach stosowanych przez konkurencję, zapewniając przy tym lepsze parametry akustyczne i wyższy stopień odzysku ciepła.

Użytkownik, który wymaga najwyższej jakości, powinien zainteresować się modelem rekuperatora PREMIUM. Zastosowano w nim innowacyjny wymiennik periodyczny, który nie tylko gwarantuje najlepsze osiągi wymiany, ale też zapewnia dodatkowo wysoki odzysk wilgoci z powietrza wywiewanego, dzięki czemu użytkownik nie musi martwić się o przesuszanie powietrza w kubaturze obiektu. Ponadto urządzenia te wyposażone są w systemy wentylatorów typu EC, oparte na układach RadiCal, co sprawia, że system wpisuje się doskonale w strategię konserwacji prewencyjnej.

2. Przyjazna eksploatacja. Centrale OnyX działają skutecznie dzięki serii unikatowych rozwiązań technologicznych, umożliwiających połączenie niskiego zużycia energii elektrycznej z wyjątkowo wysoką kulturą pracy. Są to, po pierwsze, elektronicznie komutowane wentylatory EC, które wymiernie zwiększają efektywność centrali. Po drugie, filtry ISO Coarse 60% o dużej powierzchni filtracji pozwalają na dokładne wstępne oczyszczenie powietrza zewnętrznego, dostarczanego do obiektu. Po trzecie, By-pass o stuprocentowej szczelności zmniejsza ryzyko przegrzania budynku w okresach letnich dzięki możliwości wykorzystania programu free-cooling. Wreszcie – moduł Constant Flow może utrzymywać w stałej równowadze lub lekkiej dysproporcji strumień powietrza nawiewanego oraz wywiewanego, pozostając całkowicie niezależnym od stopnia zabrudzenia filtrów czy zmiennych warunków atmosferycznych. Wszystkie te technologie sprawiają, że rekuperatory OnyX należą do najnowocześniejszych na rynku, skutecznie utrzymując najwyższą jakość powietrza.

3. Dedykowana automatyka. Kontrolery urządzeń umożliwiają łatwy monitoring parametrów pracy, takich jak temperatura na wszystkich króćcach, opcjonalnie wilgotność lub stężenie dwutlenku węgla. To z kolei pozwala na precyzyjną kontrolę i personalizację pracy urządzeń. W standardzie systemu OnyX dostarczany jest sterownik Frapol SMART z wyświetlaczem monochromatycznym lub kolorowym.

Ponadto w domyślnym wyposażeniu istnieje możliwość konfiguracji szeregu urządzeń peryferyjnych. Należy do nich, przykładowo, chłodnico-nagrzewnica wodna lub freonowa, współpracująca z pompą ciepła lub agregatem skraplającym, co pozwala na dogrzewanie bądź schładzanie powietrza wentylacyjnego. Urządzenia te można włączyć w zakres projektu inteligentnego wykorzystania systemów HVAC w budownictwie mieszkaniowym oraz propanowej pompy ciepła PRIME

W standardowej automatyce urządzeń OnyX można wykorzystać również opcjonalny moduł FraNET. Pozwala przenieść sterowanie wentylacją na ulubione urządzenie użytkownika: może to być zarówno smartfon z systemem Android lub iOS, jak i zwykły komputer z przeglądarką www. Jednak największą korzyścią zastosowania tego modułu jest zdalny serwis urządzenia oraz zapis stanu pracy na chmurze producenta, co niesamowicie usprawnia zarówno proces ewaluacji jak i ewentualnej naprawy urządzenia.

Dzięki uniwersalnemu protokołowi komunikacji Modbus RTU rekuperatory są przystosowane do współpracy z szeregiem dostępnych na rynku rozwiązań stosowanych w inteligentnych domach.

4. Możliwość uzyskania dofinansowania. Czy profesjonalna wentylacja kosztuje? Owszem. Lecz systemy OnyX – między innymi dzięki klasie energetycznej A oraz swojemu zaawansowaniu technologicznemu – spełniają rygorystyczne wymogi stawiane przez program „Czyste Powietrze”, co pozwala znacząco zmniejszyć koszt instalacji i eksploatacji.

OnyX PRIDE: estetyczny rekuperator dla domu

Profesjonalna wentylacja kojarzy się z ogromnymi agregatami, skomplikowaną elektryką oraz hałasem, jednak wcale nie musi tak wyglądać. Rekuperatory OnyX PRIDE 200 oraz 400 to urządzenia przeznaczone do wentylacji małych obiektów mieszkalnych (mieszkania, apartamenty, domy jednorodzinne) o powierzchni od 60 do 200 m2. W niczym nie przypominają przemysłowych urządzeń, szpecących budynki. Dzięki lakierowanej proszkowo, blaszanej obudowie wygląda zgrabnie i estetycznie.

Pionowy układ króćców zapewnia łatwy montaż i adaptację systemu na ścianie w pomieszczeniu technicznym czy garażu, a nawet w zabudowie mebli kuchennych w przypadku mniejszych urządzeń. Wymiennik nowej generacji gwarantuje doskonałą charakterystykę akustyczną. OnyX PRIDE jest fabrycznie przystosowany do montażu na ścianie, jednak dzięki dodatkowym stopkom nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić go na podłodze, np. na poddaszu lub w piwnicy.

OnyX COMPACT: rekuperator dla dużego domu i dla małej firmy

Zakres wydajności rekuperatorów OnyX COMPACT wynosi 500 – 1000 m3/h, a więc mają szersze zastosowanie niż seria PRIDE. Urządzenia te charakteryzują się większą mocą, jednak wciąż zachowują estetyczny wygląd i niski profil akustyczny. Mogą być one stosowane zarówno w większych domach jednorodzinnych, jak i w małych obiektach komercyjnych lub użyteczności publicznej.

.

Ze względu na szeroki wachlarz zastosowań rekuperatory tego typu są fabrycznie dostosowane do obsługi serwisowej z obu stron urządzenia, a co za tym idzie, dają bardzo duże możliwości w zakresie montażu nawet w pozornie niedostępnych miejscach. Króćce ustawione w osi poziomej ułatwiają montaż urządzeń na ocieplonych poddaszach lub w pomieszczeniach technicznych, czyli tam, gdzie zazwyczaj montują je użytkownicy.

OnyX PREMIUM: najwyższa jakość powietrza

Na podstawie doświadczeń z wielu lat działalności i po wielu próbach Dział Badań i Rozwoju firmy Frapol opracował innowacyjne technologicznie rozwiązanie wymiennika periodycznego, który w sposób kontrolowany algorytmem odzyskuje oprócz ciepła również wilgoć ze strumienia powietrza wywiewanego na bardzo wysokim poziomie, dochodzącym do 80%. Na tej właśnie podstawie powstały rekuperatory OnyX PREMIUM, co czyni je urządzeniami unikalnymi na polskim rynku.

Czy można stworzyć system wydajny, a zarazem pozbawiony zbędnej maszynerii? Jak się okazało – tak! Dzięki opisanemu rozwiązaniu inżynierom OnyX udało się wyeliminować konieczność montażu zabezpieczeń przeciw zamarzaniu – nagrzewnicy i odpływu kondensatu. To z kolei pozwoliło osiągnąć najwyższy odzysk ciepła oraz wilgoci na rynku. Urządzenia serii PREMIUM nie przesuszają kubatury obiektu w zimie i tym samym gwarantują najwyższą efektywność pracy układu. Dzięki brakowi systemu odprowadzania skroplin urządzenie może być montowane w każdej płaszczyźnie, co czyni z niego idealny wybór zarówno dla obiektów mieszkalnych, jak i komercyjnych i użyteczności publicznej. Z projektami wykorzystania systemu można zapoznać się tutaj:

OnyX SKY: uniwersalny rekuperator dla każdego

Od dwunastu lat rekuperatory OnyX SKY są jednymi z najpopularniejszych na polskim rynku – nie bez powodu. Oferta tej serii charakteryzuje się niesamowitą elastycznością i fleksyjnością, co sprawia, że urządzenia SKY mają spektakularny zakres zastosowań: od pojedynczych mieszkań (SKY 250), aż do hal przemysłowych (SKY 3000). Klasyczna, prosta konstrukcja sprawia, że urządzenie jest przyjazne i szybkie w montażu.

Jego niewielkie gabaryty, a przede wszystkim mała wysokość – nawet 345 mm! – pozwalają na montaż urządzenia w najróżniejszych obiektach i ułatwiają wykorzystanie systemu w obiektach remontowanych i modernizowanych. Udowodniły to zamówienia dla szkół poddanych kompleksowemu unowocześnieniu w ramach programu „termomodernizacji tysiąclatek”. Innym przykładem fleksyjności systemu jest jego zastosowanie w liczbie kilkuset sztuk we wrocławskim apartamentowcu SKY TOWER.

Filmy OnyX – pomoc w instalacji, montażu, użytkowaniu

Rekuperatory marki OnyX są nie tylko wysokojakościowe i skuteczne, ale też są urządzeniami wyjątkowo przyjaznymi dla serwisantów i mechaników. Zastosowane w nich rozwiązania technologiczne ułatwiają montaż i eksploatację, zaś producent – w przeciwieństwie do wielu innych – zapewnia wsparcie merytoryczne w zakresie obsługi. Jednym z przygotowanych ułatwień dla wykonawców są krótkie, rzeczowe filmy, pokazujące wybrane zadania z zakresu konfiguracji, konserwacji i serwisowania urządzeń OnyX. Poniżej można obejrzeć przykładowy film o monitach diagnostycznych, zaś na stronie i kanale YouTube Frapol znajdziemy kolejne odcinki, w których poznamy szczegóły bezproblemowej instalacji i użytkowania systemów.

Więcej pytań o rekuperatory OnyX? Zapraszamy do kontaktu!

Frapol Sp. z o.o.
Marcin Orłowski
[email protected], tel: 782 930 014
www.frapol.com.pl

Warto przeczytać także:

Leave a Comment