Bezpieczna i szczelna instalacja [systemy instalacyjne nowości]

Bezpieczna i szczelna instalacja [systemy instalacyjne nowości]

Systemy instalacyjne zaprasowywane nowej generacji wykorzystują najnowsze zdobycze techniki. Rozwiązują szereg problemów związanych ze szczelnością i precyzją wykonania. Ułatwiają także pracę instalatora. Nowoczesny zawór napowietrzający pozwala rozwiązać problemy instalacji kanalizacyjnej bez konieczności skomplikowanego remontu. Przegląd nowości – systemy instalacyjne.

Systemy instalacyjne zaprasowywane z optymalizacją

Wavin Tigris MX to nowa seria kształtek i tulei zaciskowych. Dzięki zwiększonej o 30% wewnętrznej średnicy kształtki (w zakresie 16-32 mm) rura w miejscu montażu kształtki nie zmniejsza swojej średnicy, co minimalizuje straty ciśnienia wody i zwiększa przepływ o ok. 1/3. Rozwiązanie to sprawdza się w dużych i skomplikowanych instalacjach, gdzie każda oszczędność na oporach przepływu ma znaczenie. W systemie stosuje się metodę zaprasowywania osiowego. Kształtki wykonuje się z mosiądzu bezołowiowego i wyposaża w dwa żebra kontrolne (pierwsze i piąte) ułatwiające wykonanie precyzyjnego połączenia. Tuleje zaciskowe wykonuje się natomiast z termoplastycznego polifluorku winylidenu (PVDF) o wysokiej udarności i odporności na obciążenia długotrwałe i cykliczne. Można je nakładać na rurę dwustronnie, co eliminuje ryzyko nieprawidłowego montażu.

Uniwersalne zawory napowietrzające

Zawory napowietrzające HypAir od Uponor umożliwiają proste i szybkie wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. Blokują one powietrze zwrotne, a także eliminują pracę podciśnieniową. Dzięki temu kanalizacja nie bulgocze. Można wykorzystać je także jako uzupełniające napowietrzacze na końcach niewentylowanych pionów. Są niezwykle łatwe w montażu, gdyż nie wymagają dodatkowych narzędzi. Dzięki uniwersalnemu charakterowi można je wykorzystać zarówno w nowych, jak i modernizowanych instalacjach. Dzięki adapterowi, zawory można łatwo zainstalować na różnych rodzajach i średnicach rur. Ponadto silikonowa membrana zapewnia doskonałą szczelność. Certyfikat TÜV dopuszcza montaż poniżej poziomu zalania podłączonych urządzeń sanitarnych. 

Nowa generacja zaworów napowietrzających. Fot. Uponor

Udoskonalony system zaprasowywany

KAN-therm wprowadził nowy system złączek zaprasowywanych ultraPRESS. System jest w pełni kompatybilny i wymienny z dotychczasowym systemem KAN-therm PRESS, ale produkowany w w bardziej przyjazny środowisku sposób. Nowy system składa się z polietylenowych rur z warstwą aluminium oraz kształtek z tworzywa PPSU lub mosiężnych o średnicach średnic 16-63 mm. Kształtki o średnicach 6-32 mm mają konstrukcję „LBP” (cieknący przed zaprasowaniem), co ułatwia lokalizację połączeń niezaprasowanych. Konstrukcja kształtek pozwala na wykonywanie połączeń za pomocą szczęk zaciskowych o najbardziej popularnych profilach zacisku „U” i „TH”. Natomiast specjalna konstrukcja stalowego pierścienia zaprasowywanego zabezpiecza przed nieprawidłowym zamocowaniem szczęki na kształtce podczas montażu. Koniec króćca kształtki ma formę stożka, co umożliwia automatyczną kalibrację zdeformowanej końcówki rury podczas połączenia. Dzięki temu nie trzeba kalibrować i wewnętrznie fazować prawidłowo przyciętej rury. Kształtki o średnicach 16-40 mm mają pierścienie w kolorach zależnych od średnicy przyłącza, co ułatwia identyfikację kształtki i przyspiesza prace.

Warto przeczytać także:

Leave a Comment