Połączenia rur to newralgiczne punkty instalacji. Połączenia gwintowane – branżowa „klasyka” – mogą być trwałe, szczelne i bezpieczne w eksploatacji, jeśli zostaną wykonane z odpowiedniego materiału. Viega proponuje złączki gwintowane z brązu krzemowego. Materiał ten charakteryzuje się doskonałymi właściwościami mechanicznymi. Odpowiedni wykonanie gwintu pozwala też skrócić czas montażu.
materiał Partnera Strefy Instalatora – firmy Schiessl Polska
Połączenia gwintowane to najstarsza, klasyczna technika stosowana w instalacjach. Lata doświadczeń z tym rozwiązaniem pokazują, że kluczowy dla ich trwałości i bezpieczeństwa eksploatacji jest rodzaj zastosowanego materiału. Producenci stosują m.in. stal, żeliwo, stal lub żeliwo galwanizowane (ocynkowane), mosiądz, brąz czy stal nierdzewną. Firma Viega, wykorzystując 100 lat doświadczenia w produkcji złączek metalowych, odeszła od mosiądzu – najpierw na rzecz brązu, a potem przeszła na stosowany obecnie brąz krzemowy. Materiał ten, w połączeniu z zaawansowaną technologią produkcji, pozwala uzyskać kształtki o maksymalnej trwałości i szerokim spektrum zastosowań.
Złączki gwintowane z brązu krzemowego a inne rozwiązania
Wciąż popularne są złączki gwintowane ze stali lub żeliwa. Nie powinny on jednak być stosowane w instalacji wody pitnej, szczególnie w instalacji c.w.u. Łatwo ulegają korozji i powodują ryzyko przedostawania się do wody niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Na korozję w wielu przypadkach podatne są też kształtki ocynkowane. Polska Norma PN-EN 12502-3 Ochrona materiałów metalowych przed korozją. Wytyczne do oceny ryzyka wystąpienia korozji w systemach rozprowadzania i magazynowania wody. Część 3: Czynniki oddziałujące na materiały żelazne cynkowane zanurzeniowo wskazuje znaczne ryzyko korozji wżerowej samoistnej takich kształtek w temperaturze powyżej 35°C. W instalacjach mieszanych, w których występują elementy z materiałów o różnych potencjałach elektrycznych, dochodzi do korozji elektrolitycznej kształtek ocynkowanych.
Nieco lepszym rozwiązaniem są złączki gwintowane z mosiądzu, choć i one są podatne na korozję naprężeniową. W niskich temperaturach mogą pękać. Problem stanowi także podatność na odcynkowanie (wymycie cynku zawartego w stopie mosiężnym). Odcynkowanie to nieodwracalny proces łączenia cynku z kształtki z chlorem obecnym w wodzie. Zachodzi szczególnie w wodzie o niskim pH, natomiast dodatkowy czynnik przyspieszający odcynkowanie to wzrost temperatury. Mosiądz staje się gąbczasty, co prowadzi do znacznego obniżenia wytrzymałości i szczelności złączek.
Dlatego firma Viega odeszła od stosowania stopów mosiądzu do produkcji klasycznych złączek gwintowanych czy przedłużek. Postawiono natomiast na brąz krzemowy.
Unikalne zalety brązu krzemowego
Brąz krzemowy wyróżnia się wytrzymałością mechaniczną i stabilnością. Nie powoduje także korozji elektrolitycznej czy stykowej w instalacjach mieszanych. Co więcej, zastosowanie takich złączek zabezpiecza przed korozją elektrolityczną w przypadku istniejących instalacji mieszanych (rozdzielenie materiałów o różnych potencjałach). Złączki z brązu nie ulegają odcynkowaniu, a także są odporne na zmienną temperaturę pracy. Sprawdzą się więc nie tylko w instalacjach c.w.u., ale też w instalacjach technologicznych, nawet przy wahaniach parametrów.
Szybszy montaż i bezpieczniejsze połączenia
Klasyczne złączki gwintowane oraz przedłużki firmy Viega wykonuje się ze znacznie grubszego materiału niż większość produktów dostępnych na rynku. Gwarantuje to lepszą wytrzymałość. Wszystkie kształtki mają gwint zewnętrzny fabrycznie radełkowany, dzięki czemu są przygotowane do podwijania uszczelnienia. Wyraźnie skraca to czas montażu i zwiększa bezpieczeństwo połączenia.
Złączki gwintowane z brązu firmy Viega przewyższają wymagania w zakresie korozji. Nie powodują podwyższania zawartości metali ciężkich w instalacjach, co ma duże znaczenie dla zdrowia użytkowników. Stanowią one wręcz swego rodzaju separator, który zapobiega korozji stykowej. Na powierzchni kształtek z brązu, ze względu na bakteriostatyczne oddziaływanie miedzi, znacznie utrudniony jest rozwój bakterii i innych mikroorganizmów.