Monoblokowe pompy ciepła wymagają połączenia jednostki zewnętrznej i części wodnej. Jak szybko podłączać pompy ciepła typu monoblok montowane blisko ściany budynku? Wykonawcy mogą z powodzeniem stosować systemy zaprasowywane Viega. Wykonany w ten sposób montaż jest bardzo prosty, prace przebiegają sprawnie, a powstałe połączenie jest szczelne i bezpieczne.
materiał Partnera Strefy Instalatora – firmy Viega
Zgodnie z prognozami rynku (np. Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła) i działaniami Unii Europejskiej promującymi OZE, rynek pomp ciepła będzie się nadal szybko rozwijał. Za jedno z najważniejszych wyzwań i ograniczeń rozwoju wciąż uważa się niedobór wyspecjalizowanych firm instalacyjnych. Dlatego warto poznawać gotowe i sprawdzone rozwiązania, które ułatwią i przyspieszą proces montażu. W zakresie montażu przewodów rurowych wodnych do pomp ciepła typu monoblok, wykonawcy HVAC mają do dyspozycji popularne systemy zaprasowywane firmy Viega.
Jak szybko podłączać pompy ciepła typu monoblok?
Monoblokowe pompy ciepła najczęściej umieszcza się blisko ściany zewnętrznej budynku. Odległość ta ze względów technologicznych nie powinna być mniejsza niż 30 cm. Pozwala to ograniczyć do minimum długość rur, potrzebnych do połączenia z modułem wodnym w budynku. Dzięki temu oszczędzamy materiał, a cała instalacja rurowa może być zazwyczaj wykonana przy użyciu tego samego systemu. W ograniczonej przestrzeni montażowej doskonale sprawdzą się połączenia zaprasowywane. Sprawdzonym rozwiązaniem są poręczne i wygodne w użyciu zaciskarki Viega z obrotowymi głowicami i szczękami przegubowymi.
Jaki materiał na przewody wodne?
Nawet najkrótszy odcinek instalacji rurowej wystawiony na działanie czynników atmosferycznych należy wykonywać wyłącznie z materiałów odpornych na korozję. Stal niestopowa nie będzie więc odpowiednim rozwiązaniem – lepiej sprawdzi się ekonomiczny system Viega Temponox. W jego skład wchodzą złączki zaprasowywane ze stali nierdzewnej 1.4301, oraz rury ze stali nierdzewnej 1.4520. Produkt ten opracowano specjalnie do zamkniętych obiegów grzewczych i chłodniczych. Nie nadaje się zatem do instalacji wody użytkowej. W tym wypadku sprawdzi się system ze stali nierdzewnej Sanpress Inox przeznaczony zarówno do wody pitnej, jak i do podłączania pomp ciepła). To rozwiązanie będzie optymalne, jeśli na przykład wszystkie inne instalacje w budynku zaprojektowano w systemie Sanpress Inox.
Aby zapobiec pomyłkom między dwoma systemami firmy Viega ze stali nierdzewnej podczas pracy na placu budowy, cały asortyment Temponox ma wyraźne oznakowania. Na rurach umieszczono dwie brązowych linie, a na złączkach – kropki w tym samym kolorze. Złączki mają dodatkowo symbol przekreślonego kranu (nie nadaje się do wody użytkowej) i łatwo wyczuwalne palcem karby na końcach.
Przy montażu pomp ciepła, rury ze stali nierdzewnej można połączyć również kształtkami Sanpress wykonanymi z brązu krzemowego. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zastosowanie rur miedzianych i złączek zaprasowywanych systemu Profipress.
Gwarancja bezpieczeństwa dzięki SC-Contur
Niezależnie od zastosowanego materiału, wszystkie złączki firmy Viega mają charakterystyczny profil SC-Contur. W stanie niezaprasowanym zawsze pozostają one nieszczelne. Dzięki temu rozwiązaniu, każde omyłkowo niezaprasowane połączenie zostanie natychmiast wykryte podczas centralnej próby szczelności. Po prawidłowym zaciśnięciu złączki stają się niezawodnie szczelne. Zapewnia to dodatkowe bezpieczeństwo podczas montażu instalacji z pompą ciepła.