Europejskie mistrzostwa młodych profesjonalistów EuroSkills 2023

Europejskie mistrzostwa młodych profesjonalistów EuroSkills 2023

Europejskie mistrzostwa młodych profesjonalistów EuroSkills 2023 odbyły się w tym roku w Polsce w Gdańsku. W konkursie, promującym szkolnictwo zawodowe, znalazło się też miejsce dla konkurencji instalacje sanitarne i ogrzewnictwo. Startowali zawodnicy z 14 krajów, w tym także reprezentant Polski Mateusz Wyskok, prowadzący własną firmę instalacyjną.

EuroSkills jest cyklicznym przedsięwzięciem współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Socjalnego z programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Ma zachęcać młodych ludzi do podejmowania pracy w zawodach branżowych. Młodzi widzowie mogą nie tylko obserwować “najlepszych z najlepszych” przy pracy, ale też poznać ofertę firm branżowych, uczestniczyć w targach szkół, wydarzeniach typu panele dyskusyjne oraz w programach rozrywkowych, takich jak koncerty. Mają zatem okazję poznać atrakcyjność poszczególnych zawodów we współczesnej odsłonie.

Plumbing and heating to prestiżowy zawód przyszłości!

W EuroSkills 2023 – był to już 8. finał, po raz pierwszy w Gdańsk – startowało ponad 600 uczniów, studentów oraz młodych profesjonalistów (do 25 roku życia) z 32 krajów. Obok kucharzy, recepcjonistów, krawców, mechaników pojazdowych, integratorów robotów i innych fachowców, liczna grupa startowała także w kategorii “Budownictwo”. W jej ramach rozegrano też konkurencję instalacje sanitarne i ogrzewanie (plumbing and heating).

Według oficjalnego opisu:

Uniwersalne atrybuty dobrego technika hydrauliki i ogrzewania to organizacja pracy i zarządzanie sobą, komunikacja i umiejętności interpersonalne, rozwiązywanie problemów i elastyczność. Technicy hydrauliki i ogrzewania mogą pracować samodzielnie lub w zespołach. W obu sytuacjach muszą świadczyć usługi na wysokim poziomie osobistej odpowiedzialności i autonomii, zgodnie z odpowiednimi standardami. Będą musieli diagnozować usterki, uruchamiać systemy automatyki domowej i budowlanej. Koncentracja, precyzja, dokładność i dbałość o szczegóły ma znaczenie na każdym kroku ich pracy, a błędy mogą być potencjalnym zagrożeniem dla życia.

EuroSkills 2023

Zadanie konkursowe dla hydraulików i instalatorów sanitarnych na EuroSkills 2023

Zadanie konkursowe w tej kategorii obejmowało wykonanie instalacji sanitarnej i grzewczej — modelu w skali 1:1 kotłowni gazowej i łazienki. Na przewody wykorzystano stal i miedź (instalacja grzewcza i gazowa), alupex (instalacja wodna) oraz PVC (kanalizacja). Trzeba było wykonać rozdzielacz, podejście do kotła gazowego oraz instalację do grzejnika stalowego płytowego. Biały montaż obejmował miskę ustępową i umywalkę na stelażach podtynkowych oraz natrysk z deszczownicą.

Prace oceniało międzynarodowe jury ekspertów, wraz z Polakiem Piotrem Strzałkowskim, pełniącym funkcję Leader of Activation w firmie Grohe. Zmagania wsparła także grupa sponsorów. W naszej kategorii były to firmy Bänninger, Conex, Grohe (złoty partner), Kan, Rothenberger, Sikla, Stabila, Wavin, Wieland i Wilo. Dzięki temu zawodnicy pracowali na dobrych materiałach, używając wysokiej jakości narzędzi.

Praca była podzielona na moduły, które należało wykonać w określonym, wyśrubowanym czasie. Po odbiorze modułu przez jury nie można już było do niego wracać. Jury zwracało uwagę na sprawność i szybkość działania, prawidłowość wykonania (np. tolerancja wymiarowa wykonanych instalacji wynosiła 2 mm) czy zachowanie reguł BHP (np. specjalna kurtka i długie rękawice do lutowania rur miedzianych). Jury oceniało także stan stanowiska po zakończeniu dnia pracy, ale także przekazanie instalacji klientowi, w rolę którego wcielał się ekspert. Trzeba było wyjaśnić, jak działają przybory (np. wolnoopadająca deska) oraz jak je użytkować i eksploatować.

Obserwując zmagania mniej oficjalnie, można było zauważyć, że przedstawiciel każdego kraju jest lepszy w czymś trochę innym. Może to wynikać choćby z materiałów czy rodzajów instalacji, na których pracuje na co dzień, a także z innej kultury pracy w różnych krajach.

Uczestnicy i podium

Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Francja, Hiszpania, Kazachstan, Luksemburg, Niemcy, Niderlandy, Polska, Węgry, Wielka Brytania… Te kraje wyłoniły wcześniej w eliminacjach krajowych swojego przedstawiciela, dzięki czemu wzięły udział w konkurencji. Polskę reprezentował młody przedsiębiorca Mateusz Wyskok, właściciel firmy instalacyjnej.

Prace jury trwały do późnych godzin nocnych i były bardzo szczegółowe. Na podium znaleźli się Węgier Marton Offner (złoto), Aymeric Jaegy z Francji (srebro) oraz Ruben Duggan z Wielkiej Brytanii (brąz). Przyznano także dodatkowe wyróżnienia za uzyskanie ponad 700 punktów – medale doskonałości. Jeden z nich otrzymał Polak Mateusz Wyskok.

W kategorii “Budownictwo” Polacy, chociaż w innych konkurencjach, zdobyli dwa brązowe medale. Trzecie miejsce w konkurencji budownictwo cyfrowe uzyskała studentka Politechniki Krakowskiej Dorota Cieślicka, zaś w konkurencji chłodnictwo i klimatyzacja – Krzysztof Żurek z firmy Igloo.

Gratulujemy także pozostałym medalistom z polskiej kadry. Są to Rafał Rygalik (frezowanie CNC), Jan Firlej (elektronika) oraz Piotr Wyrzyk i Hubert Krasuski (integracja robotów przemysłowych) – ze złotymi medalami, Dawid Miotk (obsługa gości hotelowych) – ze srebrem oraz Rafał Piechaczek (mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych) z brązowym krążkiem.

Konkurs stanowi także element realizacji celu Wspólnoty – udział 60% dorosłych mieszkańców UE w edukacji zawodowej. Całkowity budżet wyniósł 7 mln euro, z czego 5,9 mln euro pochodziło z EFS.

Leave a Comment