Łazienka w przedszkolu lub żłobku – wysokości montażu przyborów

Geberit łazienka w przedszkolu

Łazienka w przedszkolu stanowi specyficzne pomieszczenie. Powinna zachęcać dzieci do higienicznych zachowań, a nawet przyczyniać się do nauki prawidłowych zachowań. Dlatego ważne jest zamontowanie przyborów sanitarnych na odpowiednich wysokościach.

materiał powstał dzięki pomocy Partnera Strefy Instalatora – firmy Geberit

W projektach łazienek w placówkach dla najmłodszych można znaleźć wymóg, by przybory sanitarne montować na wysokości dostosowanej do wzrostu dzieci. Takiej wysokości nie określają wymogi prawne, należy więc polegać na doświadczeniu producentów.

Miski ustępowe

W ofercie producentów znajdują się stojące miski ustępowe, dostosowane do wzrostu dzieci. Ciekawym rozwiązaniem są miski ze specjalną podstawą. Dziecko może oprzeć na niej stopy, jeśli jest jeszcze za małe, by przy korzystaniu z toalety oprzeć stopy o podłogę.

Jeśli chodzi o miskę wiszącą, należy ją zamontować na wysokości:

  • dla przedszkola (dzieci od 3 do 6 lat): 32-37 cm;
  • dla żłobka (dzieci do 3 lat): 28-35 cm.

W ofertach producentów można także spotkać stelaże instalacyjne dostosowane do potrzeb dzieci. W przypadku takiego stelażu zwraca uwagę jeszcze jedna sprawa. Chodzi mianowicie o wysokość montażu przycisku uruchamiającego spłuczkę. Przycisk – często dwukolorowy – należy zamontować tak, by dziecko miało szansę do niego sięgnąć.

Miska ustępowa i przycisk uruchamiający spłukiwanie na odpowiedniej wysokości. Fot. Geberit
Miska ustępowa i przycisk uruchamiający spłukiwanie na odpowiedniej wysokości. Fot. Geberit

Łazienka w przedszkolu a umywalki

Umywalki powinny być wykonane z materiału odpornego na plamy, zadrapania i uszkodzenia. Jeśli chodzi o wysokość montażu, powinno to być:

  • dla przedszkola (dzieci od 3 do 6 lat): 50 cm;
  • dla żłobka (dzieci do 3 lat): 55-65 cm.

Ważne jest także, żeby na odpowiedniej wysokości znalazły się lustra.

Umywalka dla dzieci przedszkolnych. Zróżnicowana wysokość pozwala swobodnie i bezkolizyjnie korzystać podczas czynności higienicznych, ale też zabawy, dzieciom w różnym wieku. Fot. Geberit

Łazienki dla najmłodszych to wyzwanie użytkowe

Serie łazienkowe dla najmłodszych powinny być nie tylko wesołe i kolorowe, a jednocześnie funkcjonalne i bezpieczne. Tworząc takie serie, producenci zwracają też uwagę na potrzeby osób dorosłych pracujących z najmłodszymi. Szereg rozwiązań konstrukcyjnych (np. miski bezrantowe Rimfree czy kształty desek sedesowych) sprzyja bezpieczeństwu dzieci, ale także ułatwia utrzymanie higieny i czystości urządzeń. O tym, jak ważne są te szczegóły, świadczą choćby nagrody wzornicze: iF Design Award czy wysoce prestiżowa RedDot Award, które za swoją serię Bambini otrzymała w 2024 r. firma Geberit.

Umywalka utrudniająca (dzięki swojej głębokości) rozchlapywanie wody i ułatwiająca (dzięki gładkiej powierzchni i obłym kształtom) utrzymanie w czystości. Fot. Geberit

Zdjęcie główne: Geberit

Leave a Comment