Czy początek sezonu grzewczego wymaga szczególnych przygotowań? W domach jednorodzinnych na pewno warto połączyć wejście w sezon grzewczy z przeglądem serwisowym źródła ciepła. Powinien on odbywać się raz do roku. Grzejnikom ściennym i podłogowym nie zaszkodzi też kontrola prawidłowości działania.
W przypadku budynków wielorodzinnych początek sezon grzewczego ustala zarządca budynku. Zwykle dzieje się to, kiedy przez kolejne 3 dni na zewnątrz utrzymuje się niska temperatura. Możliwe jest to też wtedy, gdy poprosi o to oficjalnie odpowiednio duża grupa lokatorów. Mieszkańcy domów jednorodzinnych oczywiście decydują indywidualnie. Zgodnie z prawem energetycznym, firmy dystrybuujące ciepło do mieszkań są od 1 września są gotowe na rozpoczęcie sezonu.
Źródło ciepła – przygotowanie do sezonu grzewczego
Przed sezonem grzewczym należy przeprowadzić przegląd konserwacyjny źródła ciepła (kotła, pompy ciepła, kolektora słonecznego). Pozwala to upewnić się, że wszystko jest w porządku lub wyeliminować ewentualne usterki, które dopiero mogą stać się problemem (najczęściej w najmniej oczekiwanych momentach, np. w samym środku dni świątecznych). Serwis kotła obejmuje m.in.:
- sprawdzenie stanu kotła i wyczyszczenie go,
- sprawdzenie układu spaliny-powietrze wraz z analizą składu spalin,
- regulacja kotła,
- czyszczenie komina lub przewodu spalinowego.
Serwis pompy ciepła to m.in. kontrola:
- dolnego i górnego źródła (stan parownika i skraplacza, w tym stan filtra czy sprawdzenie ciśnienia),
- części chłodniczej,
- szczelności (dla odpowiednio dużych urządzeń na F-gazy),
- automatyki (zobacz więcej informacji o kontroli szczelności pomp ciepła).
W przypadku monoblokowej pompy ciepła warto upewnić się także, czy jest zabezpieczona przed zamarzaniem.
Przygotowanie do sezonu grzewczego podłogówki
Instalacja ogrzewania podłogowego wymaga odpowietrzenia pętli grzewczych, sprawdzenia wymaganego ciśnienia oraz sprawdzenia szczelności. Woda zasilająca nie powinna mieć temperatury wyższej niż 55°C. Należy uwzględnić, że nagrzanie pomieszczenia na początku sezonu może potrwać nawet kilkanaście godzin. Nie należy jednak ustawiać temperatury wyższej, by przyspieszyć ten proces. Zbyt wysoka temperatura może spowodować po pierwsze… wyłączenie pomp z powodu uruchomienia czujek chroniących przed przegraniem, a po drugie – uszkodzenia posadzki.
Instalacja grzejnikowa a przygotowanie do sezonu grzewczego
Zadania instalatora
Jeśli w instalacji jest inhibitor korozji lub płyn instalacyjny, należy skontrolować jego jakość i uzupełnić ewentualne braki. Ważne jest także sprawdzenie ciśnienia wody (powinno wynosić 1 – 2 bar). Spadek ciśnienia oznacza często ubytek wody – nie należy wówczas wymieniać wody grzewczej, a tylko dopuścić wody świeżej o odpowiedniej jakości.
Zadania użytkownika
Grzejniki przed sezonem grzewczym wymagają prostych czynności: odpowietrzenia poprzez odkręcenie kluczem specjalnego zaworu (zawór powinien być otwarty do czasu, kiedy będzie wypływać sama woda) oraz oczyszczenia powierzchni grzejnika – kratki osłonowej, panelu zewnętrznego i ożebrowań. Jeśli na grzejniku pozostanie kurz i inne zanieczyszczenia, po rozpoczęciu ogrzewania po pierwszym uruchomieniu zanieczyszczenia „przypieką się” i uniosą w powietrze – ma to fatalny wpływ na jakość powietrza, szczególnie z punktu widzenia alergików. Dlatego należy użyć specjalnych, miękkich szczotek na długim, sprężystym drucie. Zewnętrzną część można umyć roztworem łagodnego detergentu (np. płyn do naczyń), które trzeba jednak usunąć z powierzchni przed rozpoczęciem grzania. Grzejnik należy też uważnie obejrzeć. Jeśli jego powłoka lakiernicza jest uszkodzona (odpryski, rysy), trzeba ją zabezpieczyć miejscowo lakierem w sztyfcie lub sprayu – inaczej łatwo o korozję i uszkodzenia.
Zobacz także: jak postąpić z ogrzewaniem w obiekcie nieużywanym?
Przedsezonowy kurs oszczędzania energii
Warto przed początkiem sezonu grzewczego przypomnieć klientom, by wietrzyli pomieszczania i ich nie przegrzewali. To drugie jest szczególnie ważne – choć optymalna temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych wynosi 18-24oC, każde obniżenie temperatury o 1oC to oszczędności na kwotach wydawanych na ogrzewanie.