Klienci pytają o przygotowanie do sezonu grzewczego

Klienci pytają o przygotowanie do sezonu grzewczego

Czy sezon grzewczy wymaga od osób korzystających z instalacji z tradycyjnymi grzejnikami ściennymi szczególnych przygotowań? W domach jednorodzinnych konieczny jest przegląd serwisowy źródła ciepła, który powinien odbywać się raz do roku. Przygotowanie do sezonu grzewczego jest na to bardzo dobrym momentem.

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Firmy dystrybuujące ciepło do mieszkań, zgodnie z prawem energetycznym od 1 września są gotowe na rozpoczęcie sezonu. Sam start sezonu ustala zarządca budynku. Zwykle dzieje się to, kiedy przez kolejne 3 dni na zewnątrz utrzymuje się niska temperatura. Możliwe jest to też wtedy, gdy poprosi o to oficjalnie odpowiednio duża grupa lokatorów. Mieszkańcy domów jednorodzinnych oczywiście decydują indywidualnie, ale warto już być gotowym.

Źródło ciepła – przygotowanie do sezonu grzewczego

Przed sezonem grzewczym należy przeprowadzić przegląd konserwacyjny źródła ciepła (kotła, pompy ciepła, kolektora słonecznego). Pozwala to upewnić się, że wszystko jest w porządku lub wyeliminować ewentualne usterki, które dopiero mogą stać się problemem (najczęściej w najmniej oczekiwanych momentach, np. w samym środku dni świątecznych). Serwis kotła obejmuje m.in.:

  • sprawdzenie stanu kotła i wyczyszczenie go,
  • sprawdzenie układu spaliny-powietrze wraz z analizą składu spalin,
  • regulacja kotła,
  • czyszczenie komina lub przewodu spalinowego.

Serwis pompy ciepła to m.in. kontrola:

  • dolnego i górnego źródła (stan parownika i skraplacza, w tym stan filtra czy sprawdzenie ciśnienia),
  • części chłodniczej,
  • szczelności (dla odpowiednio dużych urządzeń na F-gazy),
  • automatyki (zobacz więcej informacji o kontroli szczelności pomp ciepła).

Przygotowanie do sezonu grzewczego podłogówki

Instalacja ogrzewania podłogowego wymaga odpowietrzenia pętli grzewczych, sprawdzenia wymaganego ciśnienia oraz sprawdzenia szczelności. Woda zasilająca nie powinna mieć temperatury wyższej niż 55°C. Należy uwzględnić, że nagrzanie pomieszczenia na początku sezonu może potrwać nawet kilkanaście godzin. Nie należy jednak ustawiać temperatury wyższej, by przyspieszyć ten proces. Zbyt wysoka temperatura może spowodować po pierwsze… wyłączenie pomp z powodu uruchomienia czujek chroniących przed przegraniem, a po drugie – uszkodzenia posadzki.

Instalacja grzejnikowa – zadania dla instalatora

Jeśli w instalacji jest inhibitor korozji lub płyn instalacyjny, należy skontrolować jego jakość i uzupełnić ewentualne braki. Ważne jest także sprawdzenie ciśnienia wody (powinno wynosić 1 – 2 bar). Spadek ciśnienia oznacza często ubytek wody – nie należy wówczas wymieniać wody grzewczej, a tylko dopuścić wody świeżej o odpowiedniej jakości.

Zobacz także: jak postąpić z ogrzewaniem w obiekcie nieużywanym?

Instalacja grzejnikowa – zadania użytkownika

Grzejniki przed sezonem grzewczym wymagają prostych czynności: odpowietrzenia poprzez odkręcenie kluczem specjalnego zaworu (zawór powinien być otwarty do czasu, kiedy będzie wypływać sama woda) oraz oczyszczenia powierzchni grzejnika – kratki osłonowej, panelu zewnętrznego i ożebrowań. Jeśli na grzejniku pozostanie kurz i inne zanieczyszczenia, po rozpoczęciu ogrzewania po pierwszym uruchomieniu zanieczyszczenia “przypieką się” i uniosą w powietrze – ma to fatalny wpływ na jakość powietrza, szczególnie z punktu widzenia alergików. Dlatego należy użyć specjalnych, miękkich szczotek na długim, sprężystym drucie. Zewnętrzną część można umyć roztworem łagodnego detergentu (np. płyn do naczyń), które trzeba jednak usunąć z powierzchni przed rozpoczęciem grzania. Grzejnik należy też uważnie obejrzeć – jeśli jego powłoka lakiernicza jest uszkodzona (odpryski, rysy), trzeba ją zabezpieczyć miejscowo lakierem w sztyfcie lub sprayu – inaczej łatwo o korozję i uszkodzenia.

Przedsezonowy kurs oszczędzania energii

Warto przed początkiem sezonu grzewczego przypomnieć klientom, by wietrzyli pomieszczania i ich nie przegrzewali. To drugie jest szczególnie ważne – choć optymalna temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych wynosi 18-24oC, każde obniżenie temperatury o 1oC to ok. 7% oszczędności na kwotach wydawanych na ogrzewanie.

Zdjęcie główne: cottonbro z Pexels

Warto przeczytać także:

Leave a Comment