Jak optymalnie wykorzystać przestrzeń w wąskiej łazience

Viega - systemy instalacyjne do wąskiej łazienki

Viega podpowiada, jak za pomocą odpowiednich rozwiązań instalacyjnych zamienić wąską łazienkę w pełni funkcjonalną i elegancką. Na optymalne wykorzystanie przestrzeni pozwalają m.in. systemem podtynkowy i prysznic bez brodzika. Elementy podtynkowe firmy Viega, w połączeniu z odpowiednią kolorystyką i dopasowanymi akcesorami, pozwolą bez ingerencji w ściany budynku, stworzyć praktyczną i ładną łazienkę.

materiał Partnera Strefy Instalatora – firmy Viega


Elementy podtynkowe Viega dzielą wąską łazienkę na strefy funkcjonalne

Przyjrzyjmy się przykładowemu projektowi, w którym wąska łazienka została ciekawie podzielona na strefy funkcjonalne. Rolę tę pełni ścianka poprzeczna, w której zabudowano stelaż do WC z serii Viega Prevista. Dzięki temu powstał podział na strefy – strefa toalety i strefa kąpieli zostały rozdzielone. Daje to poczucie prywatności i komfort osobie korzystającej z powstałego w ten sposób przestronnego prysznica typu walk-in. System podtynkowy nie tylko ułatwił prace instalacyjne. Przede wszystkim umożliwił prostą i sprawną zmianę aranżacji łazienki. Wykorzystanie takich rozwiązań daje swobodę w kształtowaniu przestrzeni i pozwala optymalnie zagospodarować pomieszczenia o nietypowym układzie, na przykład długie i wąskie.

W ściankach działowych skracających optycznie łazienkę i osłaniających strefę kąpieli zamontowano elementy podtynkowe Viega Prevista. Przyciski Visign for Style 20 (po lewej) i Visign for Style 23 (po prawej) poza swoją funkcją pełnią także rolę eleganckich akcentów wzorniczych. Fot. Viega

Świadome rozwiązania kolorystyczne i wielka rola detali

Efekt przestrzenny – łazienka wydaje się szersza i bardziej proporcjonalna – wyraźnie zwiększono dzięki zastosowaniu różnych odcieni i materiałów na ścianach. Wrażenie przestrzenności potęguje jasny kolor w dolnej części łazienki. Natomiast zastosowanie niezbędnych elementów wyposażenia – takich jak przycisk spłukujący – sprawia, że łazienka wygląda na elegancką i przemyślaną pod względem wzorniczym. Taką rolę w opisywanym projekcie pełni przycisk Visign for Style 20. Ma okrągłe klawisze wkomponowane w prostokątną ramkę. Klawisz do spłukiwania pełnego jest delikatnie wypukły, a klawisz do spłukiwania oszczędnego – lekko wklęsły. Grubość przycisku wynosząca tylko 8 mm pozwala go ładnie wtopić w ścianę, a także (zmieniając ramkę montażową) całkowicie zlicować z powierzchnią glazury.

Osoby, które lubią w swojej łazience czarne akcenty, mogą postawić na właśnie taki mocny akcent. Przycisk Visign for Style 23 ma modny i elegancki kolor matowej czerni oraz zaokrąglone linie, zgodne z trendami wzorniczymi. Zakończenie klawiszy na równi z krawędzią płytki dodaje rozwiązaniu elegancji.

Bezbarierowy dostęp do strefy kąpielowej w wąskiej łazience

W kolorze matowej czerni może być także odpływ podłogowy Advantix Cleviva. Tego typu rozwiązanie (odpływ liniowy na poziomie posadzki) zapewnia ładną i wygodną aranżacją prysznica bez brodzika. Daje także łatwy dostęp bez barier, ważny dla osób starszych lub z ograniczeniami ruchowymi. Szczególnie korzystne jest umieszczenie odpływu przy ścianie, tak jak jest to możliwe w przypadku odpływu Advantix Cleviva. W przeciwieństwie do tradycyjnych odwodnień liniowych, woda odpływa do wąskiego profilu ze stali nierdzewnej (o odpowiednim spadku) do centralnego wpustu. Konstrukcja odwodnienia umożliwia też łatwe czyszczenie.

Odpływ prysznicowy Advantix Cleviva można zamontować również bezpośrednio przy ścianie. Smukły profil ze stali nierdzewnej o odpowiednim spadku odprowadza wodę do centralnego wpustu. Fot. Viega

Warto przeczytać także:

Leave a Comment