Fotowoltaika dla dachów o niskiej nośności

Fotowoltaika dla dachów o niskiej nośności

Firmy IBC Solar (dostawca systemów PV) i CW Lundberg (specjalista od zabezpieczeń dachowych opracowały wspólny system PV. Fotowoltaika dla dachów o niskiej nośności to system dla dachów płaskich, wykorzystujący bezinwazyjny i pozbawiony balastu system montażowy. Dzięki temu projekty PV można realizować na dachach wcześniej wyłączonych z tego użytku ze względu na niską nośność.

Szacuje się, że przyczyną ponad połowy przypadków awarii instalacji fotowoltaicznych są źle dopasowane konstrukcje montażowe. Często jednak, ponieważ tego elementu nie widać, nie przykłada się do jego jakości należytej uwagi. Z drugiej strony, system montażowy dodatkowo dociąża dach. Stanowi to przyczynę wykluczenia części dachów spod montażu systemów PV.

Dlatego zaproponowany przez współpracujące firmy system wykorzystuje uniwersalną i lekką konstrukcję montażową IBC TopFix 200 dla dachów skośnych oraz system montażowy IBC AeroFix dla dachów płaskich. Tę łączoną strukturę przytwierdza się do połaci dachowej za pomocą tzw. mocowników bezinwazyjnych, dostarczanych przez CW Lundberg. Są to specjalne płytki zgrzewane za pomocą papy bitumicznej do warstwy hydroizolacyjnej dachu. Następnie mocuje się do nich konstrukcje montażowe. Rozwiązanie to znalazło zastosowanie m.in. w projekcie uruchomionej pod koniec 2020 roku miejskiej elektrowni słonecznej w Poznaniu. W procesie montażu instalacji fotowoltaicznej na dachach 17-piętrowych budynków wykorzystano bezinwazyjne płytki mocujące, zdolne wytrzymać nacisk nawet 700 kg. Połączenie mocowników ze specjalnymi strukturami montażowymi pozwoliło uniknąć dociążania stropu przy jednoczesnym zapewnieniu wytrzymałości i bezpieczeństwa inwestycji.

Płytki CW Lundberg można montować tylko z licencją wydaną po szkoleniu. Bez licencji producent nie udziela gwarancji na te produkty. Warsztaty dla instalatorów zaplanowano na maj 2021 roku. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń (zapisy).

Warto przeczytać także:

Leave a Comment