Czy zacienienie paneli fotowoltaicznych ma wpływ na ich wydajność?

zacienienie paneli fotowoltaicznych

Rozwój technologii pozwala nam na czerpanie energii nie wywołującej negatywnego wpływu na środowisko. Zastosowanie paneli fotowoltaicznych pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Jednak podczas montażu instalacji należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Jednym z nich jest zacienienie paneli fotowoltaicznych.

materiał przygotowany przez Partnera Strefy Instalatora – firmę De Dietrich


Panele fotowoltaiczne skonstruowane są modułowo z połączonych ze sobą pojedynczych ogniw słonecznych. Dzięki temu można podnieść napięcie i zwiększyć wydajność paneli. Wiąże się to z tym, że całość działa tak dobrze, jak jej najsłabszy element. Jeśli choćby skrawek jest zacieniony, inne ogniwa mogą wytworzyć prąd o wartości nie wyższej niż to ogniwo. Powoduje to, że moc całego panela spada. Cień to główny wróg paneli, na który trzeba szczególnie zwracać uwagę.

Zacienienie paneli fotowoltaicznych wyeliminuje dobry montaż

W sytuacji kiedy zacienienie wynosi zaledwie 3%, spadek mocy może osiągnąć poziom nawet 25%. Podczas analizy ryzyka pojawienia się cienia należy uwzględnić położenie paneli przez cały rok. Jesienią czy zimą słońce znajduje się dość nisko, co powoduje wydłużenie cienia. W związku z tym trzeba szczególną uwagę zwrócić na wysokie budynki w okolicy, rosnące drzewa, czy słupy energetyczne. Jeżeli w pobliżu rosną drzewa, które okresowo będą rzucały cień na panele warto zamontować panele poziomo. Pozwoli to zredukować skutki zacienienia modułów poprzez wyłączenie tylko poszczególnych łańcuchów modułowych.

Dodatkowe utrudnienia to rozmieszczenie kominów czy okien. Nie należy ryzykować i umieszczać paneli w miejscu, gdzie jesteśmy pewni, że pojawi się cień, bo to znacznie pogorszy wydajność całej instalacji. Sama lokalizacja budynku i jej orientacja również powinna zostać poddana analizie. W sytuacji odchylenia południowej elewacji dachu w kierunku południowo-wschodnim bardziej zacieniona będzie strona wschodnia. Natomiast w orientacji południowo-zachodniej cień będzie tworzył się po stronie zachodniej.

Oszczędność na rachunkach za prąd

W celu ograniczenia skutków zacienienia stosuje się diody bypass, które umożliwiają przepływ prądu z pominięciem zacienionego ogniwa. Standardowo moduły mają po trzy diody bocznikujące połączone z łańcuchem 20-24 ogniw, gdzie każdy z nich pracuje niezależnie. Podczas prawidłowego naświetlenia prąd nie przepływa przez diody, uruchamiają się dopiero kiedy pojawia się zacienienie. Gdyby w module znajdowała się tylko jedna dioda to w sytuacji mocnego zacienienia utrata mocy wynosiłaby 100%, ale kiedy mamy trzy diody to zostaje wyłączona tylko jedna z nich i wtedy strata wynosi tylko 33%.

Odpowiednie rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych, dzięki któremu będą w pełni wydajne pozwoli na spore oszczędności, ponieważ rezygnacja z montażu paneli w strefach szczególnie zagrożonych zacienieniem może podnieść wydajność instalacji od kilku do kilkunastu procent.

O Partnerze

De Dietrich to jedna z najstarszych marek w branży grzewczej na świecie. W 2009 roku po połączeniu grupy De Dietrich Remeha i Baxi Group, powstało trzecie co wielkości przedsiębiorstwo w Europie w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań klimatycznych, wytwarzania ciepłej wody i usług pod nazwą BDR THERMEA. Marka koncentruje się na zapewnieniu swoim klientom wysokiego komfortu, oszczędności energii oraz ograniczeniu emisji substancji szkodliwych do środowiska.

Warto przeczytać także:

Leave a Comment