Programy dotacyjne 2023 i inne nowości. Dzieje się w branży [przegląd 09.01.2023]

Programy dotacyjne 2023. Dzieje się w branży [przegląd 09.01.2023]

Nowe „Czyste Powietrze”, zaostrzenie wymagań w programie „Moje Ciepło” oraz zapowiedź nowości w dotacjach. Programy dotacyjne 2023 już przyniosły i przyniosą zmiany inwestorom chcącym skorzystać z dotacji rządowej do zakupu niskoemisyjnych źródeł ciepła. Dotyczy to zarówno budynków poddawanych termomodernizacji, jak i nowych.

Nowe „Czyste Powietrze”

Program, skierowany do osób indywidualnych – właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych – zmienił się od 3 stycznia 2023 r. Miedzy innymi położono nacisk na głęboką termomodernizację budynku, podwyższono poziomy dofinansowania oraz wprowadzono obowiązek audytu. Najwyższe poziomy dofinansowania uwzględniają kompleksową termomodernizację wraz z mikroinstalacją PV.

Wyniosą one:

  • 66 tys. zł dla poziomu podstawowego (roczny dochód wnioskodawcy do 135 tys. zł),
  • 99 tys. zł dla poziomu podwyższonego (dochód maksymalny na osobę do 1894 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych i 2651 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych)
  • 135 tys. zł dla poziomu najwyższego (dochód maksymalny na osobę do 1 090 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych i 1 526 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych).

Warunkiem otrzymania dotacji na kompleksową termomodernizację jest przeprowadzenie audytu energetycznego. Co więcej, należy zastosować wskazany w audycie wariant termomodernizacji gwarantujący zmniejszenie zużycia energii użytkowej (EU) na cele ogrzewania budynku. Musi być to zmniejszenie o min. 40% lub do wartości nie większej niż 80 kWh/m2/rok. Koszt audytu nie wlicza się do limitu maksymalnej kwoty dotacji, można też uzyskać na niego dodatkową dotację wynoszącą 1200 zł.

Dowiedz się więcej o pompach ciepła w programie „Czyste Powietrze”.

Programy dotacyjne 2023 – wyższe wymagania w programie „Moje Ciepło”

Programy dotacyjne 2023 obejmują także program “Moje Ciepło”. W jego ramach można uzyskać dotację do już zamontowanych i odebranych pomp ciepła w nowym domu (sam dom nie musi być jeszcze oddany do użytku). W przeciwieństwie do innych programów, określone warunki techniczne musi spełniać także sam budynek. Wskaźnik rocznego zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej na ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie, wentylację oraz na produkcję c.w.u. (EP) ma od 2023 roku wynosić maks. 55 kWh/(m2・rok). Musi zatem spełniać wymóg dla budynku pasywnego. Wartość wskaźnika EP musi być wskazana w projektowanej charakterystyce energetycznej budynku (dla domu w budowie) lub w świadectwie charakterystyki energetycznej.

Dotacje dla budynków wielorodzinnych – będzie „prosument lokatorski”

Do tej pory dotacje na instalację PV dla budynku wielorodzinnego (np. z Funduszu Termomodernizacji i Remontu) mogły być przyznawane na instalacje pokrywające zapotrzebowania na prąd dla części wspólnej budynku. Jak zapowiedział minister Waldemar Buda, rząd planuje wprowadzenie prosumenta lokatorskiego. Dzięki temu zarządca budynku będzie mógł zainwestować w instalację większą niż potrzebna dla części wspólnej. Autokonsumpcja będzie dotyczyć tylko części wspólnej. Natomiascałość energii oddawanej do sieci będzie traktowana jako przychód właściciela, obniżający koszty utrzymania budynku. Zasada ta będzie obowiązywać np. w tzw. grantach na OZE (od 1 lutego 2023 r.). Dzięki tym grantom będzie można uzyskać dofinansowanie do 50% instalacji.

Zapowiedź nowego programu dotacji dla pomp ciepła

W komunikacie na Twitterze minister Anna Moskwa potwierdziła, że rząd pracuje nad kolejnym programem dofinansowania dla pomp ciepła. Obecnie dotację można otrzymać na wymianę pozaklasowego źródła ciepła zasilanego paliwem stałym na nowe, niskoemisyjne źródło ciepła. Nie można natomiast wymienić gazowego źródła ciepła. Zgodnie z zapowiedzią ministerstwa to ma się zmienić.

Pracujemy nad kolejnym programem dofinansowania pomp ciepła w domach ogrzewanych gazem…

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa

Warto przeczytać także:

Leave a Comment