Bezpłatny e-book “Jakość wody kotłowej”

E-book "Jakość wody kotłowej"

Czy wymienniki ciepła i pozostałe elementy instalacji grzewczej można uchronić przed kamieniem kotłowym? Wiele zależy od tego, jak zadbamy o jakość wody grzewczej. Przegląd informacji na ten temat daje e-book “Jakość wody kotłowej”.

Pierwszym symptomem wskazującym, że nie zadbano o jakość wody i doszło do zakamienienia głównego wymiennika ciepła, jest hałas z kotła – szumy i piski mogą być podobne jak w przypadku zakamienionego czajnika. Na wczesnym etapie można ratować urządzenie poprzez płukanie chemiczne i regenerację wymiennika. Ale jeśli kamień narasta, kocioł może się awaryjnie wyłączyć, co często oznacza trwałe uszkodzenie ścianki wymiennika. Jednak te objawy nie zawsze występują i może dojść do całkowitego uszkodzenia wymiennika bez sygnałów ostrzegawczych.

Ważne! Producenci i serwis nie uznają szkód powstałych w wyniku nieprzestrzegania zasad eksploatacji i nawet jeśli kocioł jest jeszcze objęty gwarancją, nie zostanie ona uznana, gdy doszło do zakamieniania wymiennika.

Główny wymiennik jest drogim elementem kotłów kondensacyjnych i koszt jego wymiany jest bardzo wysoki. Znacznie niższe są koszty zakupu odpowiedniej armatury chroniącej przed wprowadzeniem osadów do instalacji oraz preparatów do zmiękczania wody.

Jak zapobiegać tym problemom i chronić wymiennik ciepła oraz inne wrażliwe na jakość wody elementy instalacji? Wiele odpowiedzi na ten temat przyniesie e-book “Jakość wody kotłowej” pod redakcją Waldemara Jońca.

Podobne tematy:

Jakość wody grzewczej a trwałość instalacji

Korozja złączki w instalacji grzewczej lub wodnej

Warto przeczytać także:

Leave a Comment