Planowana „Moja Woda”, duża fabryka pomp ciepła i nowa nazwa znanej firmy [dzieje się w branży 05.04. 2023]

Planowana "Moja Woda", duża fabryka pomp ciepła i nowa nazwa znanej firmy [dzieje się w branży 04.04. 2023]

W Polsce powstanie duża fabryka pomp ciepła – właśnie symbolicznie ruszyła jej budowa. Bardzo znana marka zmienia nazwę, co symbolizuje poszerzenie oferty produktowej i rolę, którą mają pełnić produkty. Co z „Moją Wodą” w 2023 roku – czy cokolwiek wiadomo? Przegląd informacji branżowych z 5 kwietnia 2023 r.

Pierwsza w Europie fabryka pomp ciepła Daikin będzie w Polsce!

W Ksawerowie koło Łodzi rozpoczęła się budowa pierwszej w Polsce fabryki pomp ciepła Daikin Europe. Wartość inwestycji wynosi 300 mln euro, co czyni ją największą inwestycją zagraniczną w Polsce w ostatnich latach. Zakład powstaje na działce o powierzchni 320 tys. m2. Zakończenie budowy planowane jest na kwiecień 2024 roku, a nowa fabryka rozpocznie działalność w lipcu 2024 roku. Do 2030 roku ma powstać 3000 nowych miejsc pracy.

Dzięki lokalizacji nowej fabryki w Polsce Daikin zyskuje m.in. dostęp do wykwalifikowanych pracowników, ale także dostępność rynków ościennych i gwarancję stabilnych łańcuchów dostaw. Daikin zwiększa produkcję energooszczędnych pomp ciepła, aby zaspokoić rosnący popyt na te urządzenia. Ten zakład produkcyjny, wraz z istniejącymi europejskimi fabrykami w Belgii, Czechach i Niemczech, będzie wytwarzał największą liczbę pomp ciepła Daikin w Europie.

Ciekawa była sama inauguracja budowy. Towarzyszyła jej tradycyjna japońska ceremonia (jap. tokoshizume no matsuri) o charakterze religijnym. Jej ideą jest uspokojenie bogów ziemi i modlitwa o bezpieczeństwo personelu i powstających budynków.

Bosch Home Comfort to nowa nazwa dotychczasowego Bosch Termotechnika

Na początku kwietnia firma Bosch Termotechnika zmieniła nazwę na Bosch Home Comfort. Nowa nazwa ma podkreślać ofertę zrównoważonych, innowacyjnych produktów. Mają one zapewniać nie tylko ogrzewanie i chłodzenie, ale też szeroko pojęte komfortowe, zdrowe życie. Oferta wpisuje się w popularny i niezbędny trend elektryfikacji i podkreśla rozszerzenie działalności związanej z pompami ciepła, systemami hybrydowymi i klimatyzacją. Pojawił się też nowy segment produktów well-being (dobre samopoczucie). Na segment ten składają się wysokowydajne oczyszczacze powietrza czy energooszczędne grzejniki panelowe na podczerwień, ale także przenośne klimatyzatory.

Nasza nowa nazwa – Bosch Home Comfort, podkreśla zaangażowanie firmy w kompleksową elektryfikację rozwiązań grzewczych i klimatyzacyjnych oraz efektywne współdziałanie odbiorników energii w budynku . Niezależnie od tego, czy jest to rozwiązanie grzewcze, klimatyzator, wall box, oczyszczacz powietrza, inteligentny sterownik czy system zarządzania energią, opierając się na haśle ‘prostota i odpowiedzialność’, oferujemy kompletny system z jednego źródła i dostarczamy efektywne zrównoważone i komfortowe rozwiązania w wymagających czasach.

Krzysztof Ciemięga, Dyrektor Generalny Bosch Home Comfort w Polsce

Marka zmieni także adres swojej strony internetowej z ofertą rozwiązań grzewczych i klimatyzacji na bosch-homecomfort.pl. Docelowo zmienią się także dane kontaktowe do obsługi klienta końcowego i branżowego – będziemy informować!

W 2023 roku będzie „Moja Woda”

Po licznych pytaniach medialnych rzecznik NFOŚiGW informował w marcu 2023 r., że trwają prace nad nowym rozdaniem programu „Moja Woda”. Był to popularny wśród odbiorców program dotacji do systemów zagospodarowania wody opadowej i zwiększania retencji na terenie prywatnych nieruchomości. W porównaniu do 2021 roku planuje się pewne zmiany, jednak mają być one niewielkie. Zapewne wnioskodawcy – właściciele domów jednorodzinnych – nadal będą mogli liczyć na dotację ok. 5000 zł. Nie znamy jeszcze dokładnego zakresu i warunków przyznawania dotacji ani terminu rozpoczęcia naboru. „Moja Woda” 2020 zaczęła się 1 lipca. Natomiast „Moja Woda” 2021 trwała od 22 marca (Światowy Dzień Wody) do 10 czerwca.

Moja Woda 2023 - planowany start kolejnej odsłony programu

Warto przeczytać także:

Leave a Comment