Do instalacji wykorzystującej wodę opadową często przydają się pompy. Na rynku można spotkać pompy przeznaczone specjalnie do wody deszczowej. Zależnie od przeznaczenia, są to zwykle pompy zatapialne lub głębinowe.
Pompy zakupione jako element instalacji deszczowej (wyposażenie zbiornika ogrodowego lub domowego) mogą stanowić koszty kwalifikowane w programie “Moja Woda”.
Pompy zatapialne
Do pompowania wody deszczowej ze zbiornika do zraszaczy, kranu ogrodowego, pistoletu czy węża zraszającego zwykle stosuje się pompy zatapialne. Producenci często wskazują, że dana pompa (zwykle mniejsza) ma zastosowanie właśnie do wody deszczowej. Zwykle stosuje się zabezpieczenia przed suchobiegiem na wypadek braku wody w zbiorniku. Pompy do zbiorników często wyposaża się także w filtr, który zapewnia pompowanie większych zanieczyszczeń, mogących zgromadzić się w zbiorniku.Istnieją zabezpieczenia zintegrowane z pompą (wyłącznik ciśnieniowy) lub zewnętrzne (pływak). Pompa ma zwykle wyposażenie ułatwiające przenoszenie (uchwyt) lub podłączenie armatury wodnej ogrodniczej (np. rura teleskopowa do podłączenia pistoletu zraszającego). Materiały, z których wykonana jest pompa, muszą być odporne na korozję i oddziaływanie czynników zewnętrznych.
Pompy do wody deszczowej – głębinowe
Do zbiorników pracujących w budynkowej instalacji wody deszczowej najczęściej stosowane są pompy głębinowe do wody czystej. Producenci jako pompy do deszczówki zalecają głównie urządzenia wielostopniowe. Ze względu na dużą zmienność przepływu wody zaleca się stosowanie pomp z falownikiem. Pozwala to w sposób energooszczędny dostosować pracę pompy do bieżących potrzeb. Bardzo ważne jest także zabezpieczenie pomp przed suchobiegiem. Może je chronić pływak albo zintegrowany wyłącznik ciśnieniowy. Niektóre pompy wyposaża się także w zintegrowane zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym. Ze względu na potrzeby danej instalacji, pompa może być montowana pionowo lub poziomo.
W przypadku instalacji budynkowej zaleca się stosowanie centrali deszczowej – zespołu opartego właśnie o pompę głębinową.
Zdjęcie główne: Andreas Göllner z Pixabay
przenoszenie