System Geberit Pluvia – dlaczego warto?

System Geberit Pluvia - dlaczego warto go wybrać?

Dlaczego warto zdecydować się na system Geberit Pluvia? Przede wszystkim dlatego, że jest trwały, solidny, podparty wiedzą techniczną i wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu i montażu. Wszystkie jego elementy, czyli wpusty, system rurowy oraz system mocowania firma Geberit bada w warunkach ekstremalnego obciążenia.

materiał przygotowany przez Partnera Strefy Instalatora – firmę Geberit


Jednym z ważniejszych elementów, od którego zależy sprawność oraz szybkość działania systemu podciśnieniowego, są wpusty dachowe Geberit Pluvia. Ich zaletą jest specjalna budowa, która gwarantuje ograniczony dostęp powietrza do wpustu. Dzięki temu już 4 cm wody na dachu wystarczą, aby cały system był zalany wodą i działał z pełną wydajnością. Odpowiedzialny jest za to element funkcyjny wpustu, bo to on decyduje o szybkości zadziałania systemu. Kolejną zaletą wpustów Geberit jest wysoka jakość materiałów, z jakich wykonywane są poszczególne elementy. Warto zwrócić uwagę na uszczelki, które odpowiadają za długotrwałą szczelność systemu. Firma Geberit stosuje wyłącznie uszczelki z wysokiej klasy EPDM, bez domieszek uplastyczniających. Takie uszczelki nie starzeją się, nie ulegają odkształcaniu / zniszczeniu w zmiennych warunkach pracy, nawet w warunkach ekstremalnych (Afryka / Azja). Gwarantuje to wytrzymałość ponad 50 lat.

Geberit Pluvia a bezpieczne odwadnianie dachów

Dla firmy Geberit bezpieczeństwo to podstawa. Dlatego też zaleca wykonywanie dodatkowej instalacji awaryjnej, która zabezpiecza dach płaski przy opadach ponadnormatywnych, czyli większych niż przyjęto w obliczeniach. W przypadku oferty Geberit instalacje podciśnieniowe awaryjne są integralną częścią systemu Pluvia. Wszystkie wpusty w ofercie Geberit Pluvia mogą być zastosowane również w instalacji awaryjnej. Zmianę charakteru wpustu na awaryjny uzyskuje się poprzez montaż elementu spiętrzającego w standardowym wpuście Pluvia. Element ten zintegrowany jest z elementem funkcyjnym. Oznacza to, że instalacja awaryjna wykonana w tym systemie, pracuje również podciśnieniowo przy niewielkim poziomie wody na dachu. Wpusty awaryjne montuje się na tej samej rzędnej, w pobliżu wpustów standardowych. Po zamontowaniu na dachu, łatwo odróżnić obie instalacje, ponieważ wpusty awaryjne mają szare elementy blokujące kosz, a wpusty standardowe elementy niebieskie.

Wszechstronność systemu Geberit Pluvia

Kolejną zaletą systemu Geberit Pluvia jest to, że posiada wpusty, które nadają się do praktycznie wszystkich rodzajów dachów:

  • Lekkich i masywnych
  • Odwróconych (warstwa izolacji termicznej znajduje się nad hydroizolacją)
  • Izolowanych termicznie/bez izolacji
  • Zielonych
  • Szedowych
  • Rynny

Montaż wpustów na dachach zielonych, odwróconych możliwy jest dzięki systemowym studzienkom Geberit Pluvia wykonanym z rur PE d315. Dopływ wody do wpustów osadzonych w studzienkach możliwy jest od góry poprzez kratkę lub z boku przez otwory fabrycznie nawiercone w studzience. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest kompletna oferta zawierająca również płytę odciążająca. Gwarantuje ona, że podczas pracy dachu (ruchy pionowe/poziome) studnia nie uszkodzi hydroizolacji, na której stoi. W zależności od rodzaju dachu i jego przeznaczenia dostępne są dwa rodzaje wykończenia studzienki: lekkie do 300 kg i ciężkie do 1,5 tony. Istnieje zatem możliwość montażu wpustów Pluvia również na dachu pełniącym rolę parkingu.

Szczelna hydroizolacja i paroizolacja

Aby instalacja działała prawidłowo konstrukcja wpustu dachowego musi zapewnić szczelnie połączenie z hydroizolacją. Dlatego też w ofercie Geberit znajdują się:

  • wpusty dedykowane do pokryć dachowych: do folii, do pokryć bitumicznych oraz
  • wpusty rynnowe przeznaczone do montażu w rynnach wykonanych z różnych materiałów (stal nierdzewna, blacha ocynkowana, beton itd.).

W celu zabezpieczenia izolacji termicznej przed migracją wilgoci z pomieszczenia znajdującego się bezpośrednio pod dachem, wszystkie przejścia przez dach powinno się wykonać jako szczelne. Do tego celu służą elementy paroizolacji systemu Geberit Pluvia. W przypadku, gdy mamy do czynienia z pomieszczeniami o dużej wilgotności, niezastosowanie szczelnej paroizolacji skutkuje utratą izolacyjności termicznej warstwy ocieplenia na dachu.

Całkowite bezpieczeństwo systemu

Widząc pracę dynamiczną instalacji podciśnieniowej można zadać pytanie, czy instalacja Geberit Pluvia się nie urwie? Spieszymy więc z odpowiedzią, że nie. System oferowany przez firmę Geberit jest całkowicie bezpieczny. Dzięki odpowiedniemu montażowi jest w stanie wytrzymać nawet duże obciążenie. System rurowy (PE-HD) montuje się za pomocą systemowych uchwytów na szynie, która przejmuje na siebie siły wynikające z pracy rurociągu. Dlatego też całość można mocować do stropu za pomocą prętów M10.

Prawdą jest, że długi prosty odcinek kolektora wprowadzany jest w wibracje przez płynącą z dużą prędkością wodę, powodując odchylenia od osi. Dla rurociągu nie stanowi to problemu. Niezwykle elastyczny i wytrzymały materiał z jakiego wykonany jest rurociąg charakteryzuje odporność na drgania i wibracje, a połączenia zgrzewane, które łączą materiał na poziomie molekularnym, gwarantują absolutną szczelność. Jednakże w przypadku sytuacji ekstremalnych firma Geberit oferuje systemowe rozwiązanie wzmocnień bocznych, które stabilizują rurociąg.

Poznaj sekrety montażu kolektorów poziomych w systemie Geberit Pluvia (nagranie webinarium)!

Wsparcie dla instalatorów!

Na zakończenie warto wspomnieć o wsparciu, jakie oferuje firma Geberit. Przede wszystkim doradztwo na każdym etapie procesu budowlanego, ale nie tylko. Firma Geberit jest jedynym producentem, który zapewnia dostęp do części zamiennych 25 lat od zakończenia produkcji danej serii wpustów. Gwarancja na wszystkie elementy systemu wynosi dziesięć lat. Geberit daje także gwarancję funkcjonowania podciśnieniowego systemu pod warunkiem wykonania instalacji zgodnie z dostarczonym przez firmę Geberit opracowaniem.

Dowiedz się więcej o systemie Geberit Pluvia!

Warto przeczytać także:

Leave a Comment