Pompy obiegowe Taconova – oszczędność energii dzięki regulacji

Pompy obiegowe Taconova w pełni sterowalne

Pompa obiegowa powinna zapewniać jak najszerszą możliwość sterowania i elektroniczną regulację wydajności. Sterowanie i regulacja połączone z prawidłowym doborem zapewniają optymalną i energooszczędną pracę instalacji grzewczej. Pompy obiegowe Taconova to w pełni sterowalne, efektywne produkty, które automatycznie dostosowują się do zmian w systemie grzewczym. Umożliwia to najniższe zużycie energii i podniesienie żywotności pompy.

materiał Partnera Strefy Instalatora – firmy Taconova


Jedną z głównych przyczyn dużego poboru energii w gospodarstwach domowych są przestarzałe pompy obiegowe. Te pochodzące z lat 80-tych nadal pracują w wielu systemach, jednak ich poważną wadą jest niemożność regulacji. W przypadku nowoczesnych produktów o wysokim EEI (współczynnik efektywności energetycznej) możliwe jest ograniczenie zużycia energii nawet o 80%. Wymiana starych pomp na nowe, sterowalne urządzenia oznacza także cichszą pracę i rzadsze przeglądy konserwacyjne.

Jak prawidłowo dobrać pompę obiegową?

Podczas wymiany i regulacji pompy obiegowej należy dobrać urządzenie tak, by natężenie przepływu i wysokość podnoszenia były jak najbliższe parametrom wymaganym dla konkretnego budynku. Dla większości domów jednorodzinnych wysokość podnoszenia wyniesie 2,5 – 3 m, zaś natężenie przepływu – 3 – 4 m3/h. Urządzenie nieprawidłowo dobrane może spowodować nadmierne zużycie energii elektrycznej – nawet jeśli mamy do czynienia z nowoczesną pompą obiegową, która dostosuje się do aktualnego zapotrzebowania, nie pracuje ona optymalnie. Przewymiarowanie pod względem natężenia przepływu oznaczać może nie tylko przegrzewanie budynku, ale też częste włączanie i wyłączanie pompy.

Pompa obiegowa jest podstawowym elementem umożliwiającym prawidłowe działanie systemu grzewczego. Należy ją dobrać optymalnie do zastosowania w konkretnej instalacji i właściwie wyregulować.

Czy warto wymienić pompę na nową?

Pompa źle dobrana do danego systemu grzewczego nie tylko spowoduje nadmierne zużycie energii i nierównomierne ogrzewanie pomieszczeń. Będzie także głośno pracować. Może być również bardziej podatna na uszkodzenia i awarie. Każdą pompę obiegową należy zatem optymalnie dobrać do danego systemu. Konkretne wymagania dotyczące pompy wynikają z obliczeń projektowych oraz z technicznych warunków pracy. Obejmują one pompowane medium (woda grzewcza, ewentualnie z dodatkami lub mieszaninami glikolu) oraz jego oczekiwane temperatury. Kolejnym kryterium wyboru urządzenia jest system sterowania.

W instalacjach ze starymi urządzeniami warto rozważyć wymianę pompy obiegowej na nowy model – bardziej efektywny i energooszczędny niż jego starsi poprzednicy. Wiąże się to z wieloma ulepszeniami w technologii produkcji silników, które nastąpiły w ostatnich latach rozwoju techniki pompowej. Użytkowników przekonuje także automatyczna regulacja wydajności. Po ustawieniu punktu pracy urządzenie automatycznie dostosowuje się do wymaganej charakterystyki. lub określonego pola krzywej charakterystyki. Nowoczesne pompy mają wiele opcji ustawień, co pozwala dokładnie dostosować je do systemu zaraz po zainstalowaniu. Zaawansowane urządzenia oferują dopasowanie do bieżących wymagań systemu, a tym samym maksymalną efektywność energetyczną.

W przypadku innowacyjnej pompy TacoFlow2 eLink, możemy wprowadzać ustawienia bezprze­wodowo (Bluetooth) za pomocą tabletu lub smartfona. Intuicyjnie obsługiwana aplikacja zapewnia instalatorowi wyjątkowy komfort pracy.

Montaż nowych pomp w starych systemach

Przed montażem nowej pompy w istniejącym systemie trzeba zwrócić uwagę na jakość przetłaczanej wody grzewczej. Eksperci firmy Taconova zalecają, by spełniły one wytyczne standardu niemieckiego VDI 2035. Jeśli woda w instalacji nie spełnia wskazanych w standardzie wymagań, system trzeba opróżnić, przepłukać i ponownie napełnić wodą uzdatnioną o właściwych parametrach. Warto zmodernizować także separatory szlamu i magnetytu ze względu na wrażliwość nowoczesnych pomp na zawiesiny lub szlam magnetytowy pojawiający się w instalacji grzewczej.

Należy zwrócić uwagę także na zrównoważenie hydrauliczne systemu. Tylko w takim wypadku można prawidłowo dobrać i wyregulować pompę. Inaczej nie uda się zapewnić wymaganej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach lub będzie to wymagało pracy mało optymalnej i energochłonnej.

Pompy obiegowe Taconova pasujące do systemu

Wymiana starej pompy na nowoczesne urządzenie o wysokiej efektywności podniesienie wydajność, trwałość i efektywność energetyczną instalacji. Z oferty firmy Taconova można wybrać rozwiązanie odpowiednie do każdej sytuacji. Pompy z serii TacoFlow2 regulowane są za pomocą trzech funkcji ustawiania (min.-maks., ciśnienie proporcjonalne, ciśnienie stałe).

Model TacoFlow2 ADAPT z funkcją TacoAdapt, automatycznie dostosowuje wydajność urządzenia do indywidualnych wymagań systemu. Innowacyjna pompa TacoFlow2 eLink, pozwala na bezprze­wodowe wprowadzenie ustawień z urządzenia mobilnego. Przyjazna i intuicyjna aplikacja eLink umożliwia instalatorowi zdalne wykonanie wielu funkcji. Są to m.in. sterowanie, odczyt, klasyfikacja, protokołowanie, zapisywanie w pamięci i wysyłanie maili. Wszystkie pompy Taconova są napędzane za pomocą silników synchronicznych z magnesem trwałym. Przekłada się to na wysoką wydajność, wytrzymałość i cichą pracę urządzenia. Ponadto nie wymagają wymiany elementów uszczelniających. Konserwację można ograniczyć do regularnych przeglądów.

Dzięki czytelnej aplikacji eLink można ustawić dziewięć krzywych ciśnienia proporcjonalnego i dziewięć krzywych ciśnienia stałego bezpośrednio na ekranie dotykowym.

Warto przeczytać także:

Leave a Comment