Hasło: Pompy ciepła w energetyce prosumenckiej. Odzew: XI Kongres PORT PC

Hasło: Pompy ciepła w energetyce prosumenckiej. Odzew: XI Kongres PORT PC

21 czerwca 2023 r. w Krakowie po raz 11. odbędzie się doroczny Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). To jedno z najważniejszych wydarzeń krajowej branży pomp ciepła, którem w tym roku przyświeca hasło: Pompy ciepła w energetyce prosumenckiej. Odbiorcami Kongresu są także instalatorzy, dla których przygotowano kilka szczególnie ważnych zagadnień.

zaprasza Partner Strefy Instalatora – Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła


Kongres PORT PC daje swoim odbiorcom możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami i uwarunkowaniami rozwoju polskiego rynku pomp ciepła. Zaproszeni eksperci przyglądają się m.in. wzorom z innych krajów, polityce UE, a także działaniom polskiej administracji państwowej.

Pompy ciepła w energetyce prosumenckiej – tło Kongresu

Bezpieczeństwo energetyczne wymaga przyspieszenia działań związanych z wdrożeniem OZE i elektryfikacją ogrzewnictwa. Pompy ciepła stają się w ogrzewnictwie budynków technologią docelową. Rozwój tego rynku oraz upowszechnianie pomp ciepła i prosumenckiej energetyki słonecznej wymaga wsparcia systemowego. Należy je skierować zarówno do branży, jak i do konsumentów. Prosument, który produkuje, magazynuje i konsumuje znaczącą ilość energii odnawialnej z budynkowej instalacji słonecznej, musi stać się ważnym graczem na rynku energetycznym. Wciąż jest wiele do zrobienia ze świadomością właścicieli i zarządców budynków. Jednocześnie jednak projektanci i wykonawcy muszą zdobywać nowe kompetencje. Muszą się zmieniać także wytyczne projektowe.

Jak zmienia się rynek i jaki wpływ może mieć na to branża? Jak zapewnić – klientowi, ale też każdemu z nas jako obywatelowi – pewną samowystarczalność energetyczną i znikome koszty eksploatacji budynku? Czego powinna nauczyć się branża i jakie ma po temu możliwości? Jakie są bariery rynkowe i czy można skutecznie sobie z nimi poradzić? Po odpowiedzi zapraszamy na XI Kongres PORT PC pod hasłem „Pompy ciepła w energetyce prosumenckiej”.

Kompleksowa tematyka dopasowana do potrzeb – co dla instalatorów?

Tegoroczny Kongres PORT PC, w związku z obszernym programem dopasowanym do potrzeb uczestników, będzie częściowo podzielony na sesje równoległe. Organizatorzy uspokajają osoby żądne wszechstronnej wiedzy: wszystkie wystąpienia zostaną nagrane, a każdy uczestnik Kongresu otrzyma do nich dostęp (także do sesji, w których nie brał udziału). Na jakie tematy powinni zwrócić szczególną uwagę wykonawcy, serwisanci i projektanci?

  • zmiany w aktach prawnych;
  • nowości w zakresie dofinansowań inwestycji oraz programów wsparcia;
  • mity dotyczące technologii pomp ciepła – najbardziej znane legendy i jak się z nimi rozprawić?
  • możliwości techniczne i korzyści układów z pompą ciepła i fotowoltaiką oraz magazynem energii elektrycznej;
  • przykłady doboru urządzeń w kontekście wyznaczania punktu biwalentnego;
  • kompleksowa analiza samowystarczalności energetycznej budynku w odniesieniu do różnych standardów energetycznych domów jednorodzinnych;
  • premiera nowych projektowych temperatur zewnętrznych w przypadku ogrzewania i chłodzenia budynków
  • premiera nowego poradnika „Moje ciepło 2023”.

Wśród pozostałych tematów znajdą się m.in.:

  • wyzwania dla branży w Polsce i Europie na tle nowych regulacji i celów unijnych (dyrektywa EPBD, Regulatory Assistance Project − RAP, unijny akcelerator pomp ciepła);
  • zmiany w dyrektywie f-gazowej i ich wpływ na rynek pomp ciepła;
  • wnioski z najnowszego raportu IEA – „Przyszłość pomp ciepła”;
  • doświadczenia innych krajów.

Podsumowaniem Kongresu będzie debata z udziałem prelegentów i gości na temat perspektyw rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce.

Pompy ciepła w energetyce prosumenckiej – stacjonarnie i z gośćmi specjalnymi

W tym roku Kongres wraca do formuły w pełni stacjonarnej. W 2021 r. spotkanie online przyciągnęło ponad 1000 osób, rok później w formule hybrydowej do wydarzenia dołączyło 750 osób (200 uczestników stacjonarnie i 550 on-line). Podobnie jak w latach ubiegłych, organizatorzy zapewnili udział znakomitych gości. Natomiast gośćmi specjalnymi XI Kongresu będą ważni przedstawiciele administracji państwowej oraz znani eksperci z Polski i zagranicy, m.in.:

  • Piotr Dziadzio – Podsekretarz stanu, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, Ministerstwo Klimatu i Środowiska,
  • Paweł Mirowski – Wiceprezes Zarządu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW),
  • Laura Cozzi – Chief Energy Modeller; International Energy Agency (IEA),
  • Jan Rosenow – Dyrektor Programów Europejskich, The Regulatory Assistance Project,
  • Marek Miara – Business Developer Heat Pumps w Fraunhofer ISE.

Zapraszamy na Kongres!

Termin i miejsce: 21 czerwca 2023 r. w godz. 10-17, Hotel Metropolo Krakow By Golden Tulip w Krakowie

Program i inne szczegóły dostępne są na stronie: https://portpc.pl/kongres/

Udział w Kongresie kosztuje 500 zł netto (przy rejestracji do 30 maja 2023 niższa cena dla Członków Wspierających i Członków Zwyczajnych PORT PC). Wymagana jest także rejestracja (do 12 czerwca 2023 r.) z tego formularza.

Warto przeczytać także:

Leave a Comment