Ogrzewanie lodem w zabytkowym obiekcie

Ogrzewanie lodem w zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach

Nowoczesna technologia energetyczna w projekcie Maszynownia Żywiołów w kopalni srebra w Tarnowskich Góry obejmuje ogrzewanie lodem, dzięki magazynowaniu w nim energii. To ciekawe rozwiązanie klimatyczne stworzyły firmy Viessmann Climate Solutions i SolarEis Poland.

Zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach, obiekt światowego dziedzictwa UNESCO, została wyposażona w Maszynownię Żywiołów. W rozwiązaniu tym połączono nowoczesne technologie i odnawialne źródła energii, a także ochronę dziedzictwa kulturowego.

Oficjalna inauguracja projektu Maszynownia Żywiołów, w którym zastosowano ogrzewanie lodem (magazynowanie energii w lodzie).
Fot. Viessmann Climate Solutions

Ogrzewanie lodem dzięki magazynowaniu energii

Centralnym elementem Maszynowni Żywiołów jest system wykorzystania OZE – gruntowa pompa ciepła, a także system magazynowania energii w lodzie. Wykonały go firmy Viessmann Climate Solutions (należąca do Carrier Global Corporation) i SolarEis Poland, we współpracy z ekspertami Damianem Skoruppą, Sebastianem Walerysiakiem i Heiko Lüdemannem.

Magazyn energii w lodzie. Fot. SolarEis Poland

Zastosowano gruntową pompę ciepła solanka-woda Vitocal 200 G o mocy 17 kW. Magazyn energii w lodzie ma średnicę trzech metrów i pojemność 20 m3. Uzupełnia go absorber powietrzno-sloneczny Hurricane SLA250 L. Zarządzanie systemem odbywa się za pomocą Hydraulic Manager HM17 kW. Dzięki temu zoptymalizowano wykorzystanie zmagazynowanej energii do celów grzewczych i chłodzących.

Edukacja w Maszynowni Żywiołów

Maszynownia Żywiołów nie tylko umożliwia ogrzewanie i klimatyzację obiektu, ale także edukację i zwiększenie świadomości na temat odnawialnych źródeł energii. Na terenie obiektu można poznać nie tylko historię kopalni srebra, ale też w atrakcyjnej formie zaznajomić się z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak słońce, wiatr, woda i energia geotermalna.

Pionierskie wykorzystanie magazynowania energii w lodzie w Maszynowni Żywiołów stanowi wzór dla podobnych systemów w innych obiektach zabytkowych. To ciekawy sposób na wspieranie zrównoważonej energii, ale także ochronę dziedzictwa kulturowego UNESCO na globalną skalę.

Warto przeczytać także:

Leave a Comment