Instalacje wodne w niskiej temperaturze

Kabel do instalacji wodnej Thermaflex

Zima w instalacjach to potencjalne problemy w miejscach wystawionych na bezpośrednie działania niskiej temperatury. Instalacje wodne w niskiej temperaturze mogą być narażone na awarię. Wiąże się to z zamarzaniem wody. Problem ten dotyka zarówno właścicieli mieszkań oraz domów jednorodzinnych, jak i budynków komercyjnych czy użyteczności publicznej.

Najczęstszą przyczyną zimowego zamarzania wody w instalacji wodno-kanalizacyjnej są błędy w prawidłowej izolacji i zabezpieczeniu instalacji. W konsekwencji instalacje nie mają skutecznej ochrony przed szkodliwym działaniem mrozu.

Instalacje wodne w niskiej temperaturze

Podstawowy błąd w zabezpieczaniu instalacji to niedostosowanie grubości izolacji do warunków, w jakich  funkcjonuje instalacja oraz brak użycia kabli grzewczych w miejscach, gdzie są one konieczne. Kolejną grupą błędów są te związanie z nieprawidłowym montażem, skutkujące rozszczelnieniem izolacji. W wyniku tego mogą wystąpić mostki termiczne, czyli miejsca, które mogą zamarznąć, powodując zastój w rurociągu. Błędy dotyczące izolacji instalacji skutkują nie tylko brakiem wody u mieszkańców. Mogą prowadzić także do rozszczelnienia danego rurociągu na zgrzewie lub złączkach – mówi Cezary Naliwajek, Sales & Marketing Manager Insulation Europe w firmie Thermaflex.

W tego typu przypadkach woda niszczy strukturę rurociągu. W ekstremalnych sytuacjach – np. zamarznięcia wody w pompowni – może być wręcz konieczna wymiana zarówno urządzeń, jak i całego rurociągu. Niewłaściwa izolacja instalacji hydrantowej powoduje, że w momencie pożaru oraz konieczności skorzystania z hydrantów nie ma dostępu do wody pożarowej.

Po pierwsze – izolacja

Dobór prawidłowej izolacji wymaga uwzględnienia takich danych jako rodzaj instalacji, jej lokalizacji oraz najniższej temperatury, która może jej dotyczyć. W momencie, gdy taką wiedzę posiadamy, możliwy będzie dobór właściwego rodzaju izolacji oraz jej grubości. Powszechnie stosowane są izolacje wykonane z wełny mineralnej, pianki PUR, kauczuku oraz polietylenowe, stricte zamknięto-komórkowe, które nie pochłaniają wilgoci. Grubości izolacji w zależności od instalacji precyzują nam Warunki Techniczne, jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie. Jest ona zależna od średnicy rurociągu i współczynnika Lambda danej izolacji. Dla instalacji przemysłowych oraz renowacji czy modernizacji, które nie podlegają Warunkom Technicznym, grubości izolacji dobiera się do panujących warunków.

Po drugie – kable grzejne

Nie zawsze sama izolacja wystarczy, aby przeciwdziałać zamarzaniu instalacji. W przypadku instalacji na zewnątrz budynku, należy zabezpieczyć ją kablem grzejnym. Natomiast w przypadku instalacji położonej np. w garażu można albo zwiększyć grubość izolacji lub także zastosować kabel grzewczy.

Najprostszym sposobem jest zainstalowanie w tych punktach systemu kabli grzejnych. Nawet pod nieobecność osób w budynku nie dopuszczą one do zamarznięcia rur w tych miejscach. Nie wymagają one bowiem stałego nadzoru, ponieważ są wyposażone w termostat, który automatycznie włącza urządzenie, gdy temperatura spadnie do 30C. Natomiast jej wzrost do 120C powoduje jego wyłączenie. Kable grzejne w trakcie pracy pobierają mało energii elektrycznej (np. 16 W/m). Korzystają przy tym ze standardowego źródła prądu – 220 V – objaśnia Cezary Naliwaje z Thermaflex.

Należy skupić się szczególnie na przyłączach zimnej wody do danego obiektu oraz na instalacjach przygruntowych i w pomieszczeniach nieogrzewanych. W przypadku garaży nieogrzewanych, zabezpieczenie instalacji przyda się szczególnie wtedy, gdy brama garażowa często pozostaje otwarta. Dzięki temu nie tylko utrzymane są poprawne funkcjonowanie całej instalacji, ale również jest chroniona przed negatywnymi skutkami mrozu.

Kable grzewcze do przewodów wodociągowych narażonych na zamarzanie. Fot. Thermaflex

Kable należy stosować tam, gdzie istnieje ryzyko zamarznięcia instalacji. Dotyczy to wszystkich przypadków, kiedy instalacje znajdują się na zewnątrz obiektów, na dachu budynku lub pomieszczeniach nieogrzewanych, a także w rynnach i rurach spustowych. Można je montować wzdłuż rurociągu lub spiralnie wokół rurociągu. Na zamontowany kabel montuje się izolację. Kable grzewcze dają gwarancję, że dana instalacja nie zamarznie, a także pozwalają na zmniejszenie grubości izolacji.

Źródło: Thermaflex

Warto przeczytać także:

Leave a Comment