Ekologia w projektach instalacyjnych bywa tematem kontrowersyjnym, ale na pewno wciąż zyskuje na znaczeniu. Polscy i holenderscy instalatorzy najczęściej obserwują, że w obsługiwanych przez nich projektach tzw. zrównoważenie środowiskowe (ang. sustainability) ma duże znaczenie. Co mówią badania o znaczeniu tego czynnika w pracy instalatorów?
Jak wskazuje we wstępie do jednego ze swych badań agencja badawcza USP Marketing Consultancy, jednym ze sposobów na osiągnięcie neutralności klimatycznej budynku jest wyposażenie ich w zrównoważone i efektywne energetycznie systemy instalacyjne, montowane przez profesjonalnych wykonawców. Dlatego to właśnie instalatorów warto pytać o to, jak często w realizowanych przez nich projektach stosuje się takie rozwiązania. Warto też stwierdzić, w których projektach zrównoważenie liczy się najbardziej.
Polska i Holandia prowadzą
Podczas kwartalnego badania European Mechanical Installation Monitor zapytano 700 instalatorów z 6 krajów, jak często zrównoważenie gra rolę w projektach, w których uczestniczą. Średnio, instalatorzy mówili o 44% projektach, w których tak się dzieje. Jednak między krajami pojawiają się zasadnicze różnice. Nieco w tyle zostaje Wielka Brytania, gdzie zrównoważenie liczy się w 31% projektach. Na drugim biegunie są wyraźnie prowadzące Holandia i Polska – zrównoważenie jest ważne w odpowiednio 54% i 53% projektów instalacyjnych.
Zrównoważenie środowiskowe podobnie ważne dla różnych sektorów
Dla projektów mieszkaniowych odsetek projektów, w których liczy się zrównoważenie, nie odbiega znacznie od wartości dla wszystkich projektów. Wyjątek stanowi Francja. W tym kraju zrównoważenie gra rolę w 35% projektów mieszkaniowych. Natomiast wśród wszystkich projektów cecha ta ma znaczenie dla 42% projektów. Dla producentów może być ciekawa informacja, na których obszarach rozwiązania zrównoważone cieszą się zainteresowaniem, a na których ze względu na mniejsze zainteresowanie takimi rozwiązaniami istnieje nisza choćby na działania marketingowe czy edukacyjne dla klientów.