W Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowano sposób czyszczenie paneli PV bez wody. Dzięki zastosowaniu ładunku elektrostatycznego będzie można oszczędzić wodę pitną. Według szacunków twórców tego prostego, ale innowacyjnego wynalazku do czyszczenia instalacji solarnej zużywa się ok. 38 mld litrów wody rocznie! To ilość odpowiednia do zaopatrzenia nawet 2 mln ludzi w wodę
Energia słoneczna ma do 2030 r. stanowić aż 10% globalnej produkcji energii. Jednak trzeba uwzględnić, że pokrywanie paneli słonecznych kurzem czy piaskiem (szczególnie w regionach pustynnych) powoduje zmniejszenie wydajności panela słonecznego. Bez czyszczenia może ona spaść nawet o 30% miesięcznie. Dlatego kluczowe jest regularne czyszczenie. Używanie do tego celu wody powoduje zużycie ok. Gdyby używać do tego celu wody, będzie to 38 mld litrów wody rocznie! To ilość odpowiednia do zaopatrzenia w wodę pitną nawet 2 mln ludzi.
Czyszczenie paneli PV bez wody miałoby polegać na działaniu elektrody i odpowiedniego napięcia. Przesuwająca się elektroda, np. zwykła sztaba metalu z prostym silnikiem elektrycznym na szynach zamontowanych wzdłuż panelu, zapewniałaby naładowanie cząstek kurzu. Dzięki temu odpychaniu ulegałyby cząsteczki osadzające się na panelu. Alternatywną metodą na większą skalę byłoby zastosowanie cienkich pasków przezroczystej warstwy przewodzącej o grubości kilku nanometrów, co eliminowałoby obecność części ruchomych. Naukowcy wyznaczyli napięcie elektryczne odpowiednie do tego, by pokonać siły grawitacji i przyciągania (adhezji).
Autorami wynalazku są Sreedath Panat (student ostatniego roku) i prof. Kripa Varanasi, specjalizujący się w inżynierii mechanicznej.
Poznaj szczegóły na stronie MIT (j. angielski).