Kiedy klient myśli o fotowoltaice. Pieniądze z programu “Mój prąd”

Mój Prąd 2022 - na nowe panele i urządzenia dodatkowe

Instalacje fotowoltaiczne mogą wspomagać energooszczędne korzystanie z pomp ciepła, klimatyzacji czy wentylacji mechanicznej. Zainteresowanie klientów tym rozwiązaniem jest tym większe, że od 30 września 2019 r. można na nie uzyskać dofinansowanie rządowe.

Panele fotowoltaiczne dofinansowane z programu “Mój Prąd”

Inwestor indywidualny, który decyduje się na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej (PV) o mocy zainstalowanej od 2 do 10 kW może ubiegać się o dotację w formie zwrotu części poniesionych kosztów. Obecnie trwa II nabór do programu “Mój Prąd” (potrwa do 18 grudnia 2020 r., o ile wcześniej pula 1 mld zł nie zostanie wyczerpana).

Wartość dotacji, obecnie zwolnionej z PIT, może wynieść do 5 tys. zł i do 50% kosztów kwalifikowanych. Istnieje jednak kilka wymogów technicznych dotyczących urządzeń zastosowanych w instalacji i korzystania z niej.

Dofinansowanie przysługuje na projekt, zakup, montaż i przyłączenie do sieci instalacji nowej, tj.:

  1. ukończonej po rozpoczęciu II naboru (13 stycznia 2020 r.);
  2. złożonej z urządzeń, które wyprodukowano najpóźniej 24 miesiące przed montażem;
  3. wykonanej od zera (dotacje nie obejmują zwiększenia mocy instalacji istniejącej).

Konieczne jest także uregulowanie zarządzania nadwyżką prądu, tzn. zawarcie umowy przyłączeniowej z zakładem energetycznym, przewidującej odprowadzanie do sieci nadwyżki prądu wyprodukowanego przez instalację PV (na podstawie wskazań licznika dwukierunkowego).

Od 30 marca 2020 r. wnioski można składać tylko elektronicznie, np. korzystając z formularza dostępnego na stronie gov.pl. Do jego wysłania potrzebny jest Profil Zaufany lub e-dowód. Możliwe jest też złożenie wniosku wspólnie z wnioskiem do programu “Czyste powietrze” (integracja programów), przy czym można to zrobić tylko raz.

Instalator może być “agregatorem”

Instalator montujący systemy PV dla osób fizycznych może zawrzeć z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  (NFOŚiGW) porozumienie, dzięki któremu będzie mógł składać wnioski o dofinansowanie w imieniu swoich klientów.

Zobacz wzór porozumienia o współpracy przy wdrażaniu programu

Warto przeczytać także:

Leave a Comment