„Wszystko zależy od energii!”. Pod takim hasłem rusza XVI Krajowy Konkurs Energetyczny. Zdolni młodzi ludzie w wieku 16-23 lat mogą wykazać się wiedzą i pomysłowością w zakresie energetyki i klimatu, w twórczy sposób zawierając swoją wiedzę w pracy konkursowej. Zapraszają Politechnika Śląska i Fundacja Świadomi Klimatu.
Zapraszamy młode talenty naukowe, młodych obywateli świadomych energetycznie i ekologicznie, a także wiążących swoją przyszłość zawodową z zarządzaniem energią i ochroną klimatu!
Zadaniem uczestników XVI Krajowego Konkursu Energetycznego im. prof. Jacka Malko jest przygotowanie prezentacji lub eseju (zależnie od grupy wiekowej) na jeden z czternastu tematów związanych z energią. Konkurs promuje budowanie społeczeństwa świadomego energetycznie i ekologicznie. Tematy dobrane są zatem tak, by nie tylko „przepisać wiedzę z internetu”. Trzeba przede wszystkim wykazać się umiejętnością analizy i syntezy faktów oraz przełożenia globalnego problemu na bliższe otoczenie – szkoły, gminy czy regionu.
Zakres tematyczny Konkursu
Spójrzmy na przykłady zagadnień dla grupy 16-19 lat:
- Kryzys klimatyczny — globalny problem, lokalne rozwiązania.
- Co zrobić, aby moja szkoła była samowystarczalna energetycznie?
- Jakie są sposoby efektywnego oszczędzania energii w Polsce i na świecie?
Równie ciekawe zdania przygotowano dla studentów – młodzieży z grupy wiekowej 20-23 lata:
- Perspektywa zagospodarowania obszarów i infrastruktury górniczej na cele energetyczne w obliczu dekarbonizacji.
- Sprawiedliwa transformacja energetyczna obszarów średnio i nisko zurbanizowanych.
- Który z dwóch rodzajów elektrowni jądrowych ma większą szansę rozwoju i dlaczego: elektrownie wielkoskalowe czy SMR?
Prace przyjmowane są do 26 czerwca 2024 roku. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród podczas uroczystej gali przewidziano natomiast na wrzesień 2024 roku. Szczegóły dostępne są w regulaminie Konkursu.
XVI Krajowy Konkurs Energetyczny – organizatorzy
Do wspólnego budowania świadomej energetyki zapraszają organizatorzy: Fundacja Świadomi Klimatu i Politechnika Śląska. Pracami Jury kieruje prof. zw. dr hab. inż. Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej, natomiast autorką projektu jest dr Halina Rechul.
Szczegółowe informacje i dokumenty konkursowe na stronie Fundacji Świadomi Klimatu.