Konkurs Energetyczny dla młodzieży

XVI Krajowy Konkurs Energetyczny

„Wszystko zależy od energii!”. Pod takim hasłem rusza XVI Krajowy Konkurs Energetyczny. Zdolni młodzi ludzie w wieku 16-23 lat mogą wykazać się wiedzą i pomysłowością w zakresie energetyki i klimatu, w twórczy sposób zawierając swoją wiedzę w pracy konkursowej. Zapraszają Politechnika Śląska i Fundacja Świadomi Klimatu.

Zapraszamy młode talenty naukowe, młodych obywateli świadomych energetycznie i ekologicznie, a także wiążących swoją przyszłość zawodową z zarządzaniem energią i ochroną klimatu!

Zadaniem uczestników XVI Krajowego Konkursu Energetycznego im. prof. Jacka Malko jest przygotowanie prezentacji lub eseju (zależnie od grupy wiekowej) na jeden z czternastu tematów związanych z energią. Konkurs promuje budowanie społeczeństwa świadomego energetycznie i ekologicznie. Tematy dobrane są zatem tak, by nie tylko „przepisać wiedzę z internetu”. Trzeba przede wszystkim wykazać się umiejętnością analizy i syntezy faktów oraz przełożenia globalnego problemu na bliższe otoczenie – szkoły, gminy czy regionu.

Zakres tematyczny Konkursu

Spójrzmy na przykłady zagadnień dla grupy 16-19 lat:

  • Kryzys klimatyczny — globalny problem, lokalne rozwiązania.
  • Co zrobić, aby moja szkoła była samowystarczalna energetycznie?
  • Jakie są sposoby efektywnego oszczędzania energii w Polsce i na świecie?

Równie ciekawe zdania przygotowano dla studentów – młodzieży z grupy wiekowej 20-23 lata:

  • Perspektywa zagospodarowania obszarów i infrastruktury górniczej na cele energetyczne w obliczu dekarbonizacji.
  • Sprawiedliwa transformacja energetyczna obszarów średnio i nisko zurbanizowanych.
  • Który z dwóch rodzajów elektrowni jądrowych ma większą szansę rozwoju i dlaczego: elektrownie wielkoskalowe czy SMR?

Prace przyjmowane są do 26 czerwca 2024 roku. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród podczas uroczystej gali przewidziano natomiast na wrzesień 2024 roku. Szczegóły dostępne są w regulaminie Konkursu.

XVI Krajowy Konkurs Energetyczny – organizatorzy

Do wspólnego budowania świadomej energetyki zapraszają organizatorzy: Fundacja Świadomi Klimatu i Politechnika Śląska. Pracami Jury kieruje prof. zw. dr hab. inż. Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej, natomiast autorką projektu jest dr Halina Rechul.

Szczegółowe informacje i dokumenty konkursowe na stronie Fundacji Świadomi Klimatu.

Profil konkursu na Facebooku

Leave a Comment