Wannowy zestaw odpływowo-przelewowy – jak wybrać?

Wannowy zestaw odpływowo-przelewowy - jak wybrać?

Przyjemność kąpieli w wannie powinno wieńczyć skuteczne, sprawne i ciche odprowadzenie wody. Tę rolę spełnia wannowy zestaw odpływowo-przelewowy. Jego działanie jest na co dzień mało widoczne, ale niezbędne dla komfortu korzystania z wanny. Dlatego warto wybrać rozwiązanie wysokiej jakości i godne zaufania, zwracając uwagę na pozornie drobne szczegóły.

materiał przygotowany przez Partnera Strefy Instalatora – firmę Geberit


Wanna z odpływem ręcznie zamykanym korkiem gumowym? Inwestorzy, wyposażając swoje domy i mieszkania w wanny, coraz częściej nie pamiętają już o istnieniu takiego rozwiązania. Standardowym wyposażeniem staje się zestaw odpływowo-przelewowy: układ hydrauliczny, który łączy ze sobą odpływ i przelew i umożliwia skuteczne odprowadzenie wody z wanny. Użytkownik tak wyposażonej wanny widzi tylko dwa elementy zestawu: korek do odpływu oraz pokrętło lub przycisk – ta część pełni jednocześnie funkcje przelewu. Pozornie wybór takiego zestawu sprowadza się do kwestii funkcjonalnych (pokrętło czy przycisk) i estetycznych (wykończenie korka i pokrętła lub przycisku). Ukrywa on jednak kilka detali decydujących o jakości całego rozwiązania, wygodzie montażu oraz łatwej, bezawaryjnej eksploatacji.

Wannowy zestaw odpływowo-przelewowy: rozwiązania Geberit
Wannowe zestawy odpływowo-przelewowe Geberit: z przyciskiem i z pokrętłem. Fot. Geberit

Materiał na wannowy zestaw odpływowo-przelewowy

Przy wyborze zestawu należy zwrócić uwagę, z jakiego materiału wykonane są rura przelewowa, korpus odpływu oraz syfon i króciec odpływowy. Materiał ten powinien być odporny na działanie gorącej wody oraz domowych środków chemicznych. W rozwiązaniach Geberit stosuje spełniające te warunki polipropylen (PP). Natomiast cięgło między odpływem a przelewem (element odpowiedzialny za zamykanie odpływ) wykonane jest z tworzywa (najczęściej z ABS/ASA), a dolny tzw. „patyczek” jest ze stali nierdzewnej.

Wymiary dobrane do rodzaju wanny

Zestaw odpływowo-przelewowy trzeba dobrać do wielkości wanny. Odpływ wannowy ma średnicę standardową, tj. ø 52 mm lub ø 90 mm (zgodnie z normą PN-EN 274-1:2004 Zestawy odpływowe przyborów sanitarnych — Część 1: Wymagania). Natomiast długość rury przelewowej może być zróżnicowana, co pozwala dopasować zestaw zarówno do wanien standardowych, jak i do wysokich lub z przelewem daleko umieszczonym od odpływu. Ważnym wymiarem geometrycznym jest także głębokość montażowa obudowy przelewu, która powinna być jak najmniejsza – dla zestawów Geberit obudowa przelewu ma 3,5-4,5 cm.

Dzięki zróżnicowanej długości rury przelewowej zestaw można dopasować do różnych wanien. Fot. Geberit

Łatwość prawidłowego montażu

Istotnymi elementami zestawu odpływowo-przelewowego są rozwiązania ułatwiające pracę wykonawcy. Korpus odpływu Geberit wyposażony jest w ruchomy króciec odpływowy. Możliwość obrócenia go o 360º zapewnia szybki i bezproblemowy montaż. Zastosowanie przegubu kulowego do podłączenia króćca do instalacji kanalizacyjnej eliminuje powstawanie naprężeń na podłączeniu. Z drugiej strony (i to dosłownie) przydatne jest elastyczne podejście pod głowicę przelewu (Flex). Wykonane z odpornego na temperaturę wody tworzywa sztucznego podejście umożliwia dopasowanie zestawu do wanny o nietypowych kształtach. Pełni także funkcję kompensatora naprężeń powstających w instalacji. Dzięki jego obecności naprężenia nie przenoszą się na mechanizm przelewu.

Przyjazne rozwiązania montażowe: elastyczne podejście pod głowicę przelewu i przegub kulowy na podłączeniu króćca. Fot. Geberit

Szczelność

Zestawy wannowy musi być szczelny. Dotyczy to zarówno elementów widocznych w wannie, jak i całej ukrytej konstrukcji. Na szczelność układu hydraulicznego wpływa wysoka jakość materiału, solidne wykonanie i prosta budowa – elementy po prostu oczywiste przy szwajcarskiej precyzji Geberit. Z kolei szczelność odpływu i przelewu na przenikanie wody zapewnia tzw. dwustronna uszczelka.

Cicha praca

Uszczelka dwustronna. Fot. Geberit

Działanie zestawu wannowego powinno być także niedostrzegalne dla użytkownika od strony akustycznej. Zestawy wannowe Geberit mają specjalną konstrukcję korpusu syfonu na odpływie. Dzięki temu opróżnianie wanny następuje cicho, bez bulgotania, a jednocześnie bardzo sprawnie. To z kolei możliwe jest dzięki przepustowości odpływu wynoszącej nawet do 1 l/s (60 l/min). Wartość ta o 20% przekracza przepustowość wymaganą przez normę PN-EN 274-1:2004.

Wannowy zestaw odpływowo-przelewowy: funkcjonalność i wygląd

Dla użytkownika liczy się także wspomniana na początku możliwość wyboru funkcjonalności i wyglądu widocznych elementów zestawu.

Rozwiązania przelewów: pokrętło, przycisk, pokrętło ze zintegrowaną wylewką. Fot. Geberit

Po pierwsze, ważna jest możliwość doboru sposobu zamykania korka – pokrętłem lub przez przycisk PushControl Uniflex. To drugie rozwiązanie ma cały szereg zalet użytkowych. Ma grubość zaledwie 8 mm (dzięki czemu osoba korzystająca z wanny może usiąść z jej dowolnej strony). Jest bardzo łatwe w obsłudze (zamykanie korka jednym ruchem). Można je łatwo zdemontować od strony wanny, jeśli trzeba oczyścić zestaw. Na uwagę zasługuje także bardzo ciekawe rozwiązanie ze zintegrowaną wylewką, wyposażoną w odporny na osadzanie kamienia perlator. Wylewkę tę podłącza się do baterii podtynkowej, a uruchamia za pomocą pokrętła przelewu. Takie rozwiązanie zapewnia przede wszystkim bezszumowe napełnianie po jej bocznej ściance.

Po drugie, użytkownik może dobrać wykończenie korka i pokrętła/przycisku. Zależnie od rodzaju rozwiązania, dostępne są wszystkie lub wybrane wykończenia: chrom błyszczący, chrom matowy, biały, pozłacany.

Świadomość znaczenia tych wszystkich elementów pozwala dobrać zestaw przelewowo-odpływowy do wanny nie tylko ładny i wygodny, ale także trwały oraz odporny na awarie i uszkodzenia. Warto pamiętać, że Geberit gwarantuje dostępność części zamiennych przez 25 lat.

Sprawdź także:

O Partnerze

Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).

Warto przeczytać także:

Leave a Comment