Zapowiadany przez NFOŚiGW program “Ciepłe Mieszkanie” ma być odpowiednikiem “Czystego Powietrza” dla mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Beneficjenci będą mogli wymienić stare urządzenia grzewcze na ogrzewanie niskoemisyjne i energooszczędne. Rozwiązania Bosch dla mieszkań w budynkach wielorodzinnych i dla całych budynków, odpowiednie dla zapowiadanego programu “Ciepłe Mieszkanie”, obejmują gazowe kotły kondensacyjne i pompy ciepła.
materiał powstał we współpracy z Partnerem Strefy Instalatora – firmą Bosch
Rozwiązania Bosch dla mieszkań remontowanych – Condens 5700i WT
Co jest ważne w mieszkaniu? Komfort i bezobsługowa dostępność c.w.u. oraz ogrzewania, a jednocześnie rozsądne zużycie energii na ich przygotowanie. Zastąpienie starego źródła ciepła przez wiszący gazowy kocioł kondensacyjny ze zintegrowanym warstwowym zasobnikiem c.w.u. Dlatego rozwiązania Bosch dla mieszkań obejmują m.in. kocioł Condens 5700i WT z oferty firmy Bosch zapewni zarówno efekt środowiskowy, jak i pełen komfort ogrzewania i korzystania z ciepłej wody. Klasa energetyczna A zarówno dla ogrzewania, jak i dla przygotowania ciepłej wody gwarantuje energooszczędność i optymalne zużycie gazu. Ma to duże znaczenie przy jego niestabilnych cenach. Za energooszczędność odpowiada także dostosowanie pracy urządzenia do konkretnych potrzeb poprzez modulujące systemy sterowania mobilnego i stacjonarnego (dwa szerokie zakresy modulacji mocy) oraz inteligentny system sterowania.
Higieniczny zintegrowany zasobnik ze stali nierdzewnej o pojemności 42 l zapewnia wysoki komfort i bezpieczeństwo (odpowiednio wysoką temperaturę) ciepłej wody. Maksymalna wydajność komfortowa wynosi do 20,1 l/min (wg EN 13203-1, przy ΔT = 30 K), zaś wydajność stała – 14 l/min.
Kocioł Condens 5700i WT znakomicie nadaje się jako rozwiązanie do modernizacji systemu ogrzewania. Zatem świetnie sprawdzi się jako urządzenie dotowane w programach wymiany źródła ciepła. Konstrukcja kotła (połączenie z zasobnikiem w jednym urządzeniu wiszącym) wymaga niewielkiej ilości miejsca. Kocioł ma bowiem wysokość 900 mm, zaś głębokość i szerokość to odpowiednio 508 i 600 mm. Opcja bezprzewodowego sterowania pozwala unikać modernizacji instalacji elektrycznej. Minimalistyczny wygląd kotła, a także ukrycie większości elementów instalacji w estetycznej obudowie sprawiają, że urządzenie można dopasować do wnętrza.
Junkers Cerapur 2000 – jest moc dla małych mieszkań
Od wielu lat Junkers to synonim najchętniej wybieranego rozwiązania Bosch dla mieszkań. Junkers Cerapur 2200 to kocioł kondensacyjny przeznaczony do niewielkich mieszkań, który nadaje nowe znaczenie słowu “kompaktowy”. W ładnie wykonanej obudowie o nowoczesnym wyglądzie, niewielkich wymiarach (713 x 400 x 300 mm) i masie zaledwie 35 kg mieści kompleksowe wyposażenie i bogactwo rozwiązań.
Korzyści dla instalatora i użytkownika są następujące:
- elegancka obudowa z ładnie zaokrąglonymi krawędziami (1);
- możliwa modulacja od 4,8 kW dzięki wymiennikowi nowej konstrukcji z z nierdzewnego stopu aluminiowo-krzemowego (2);
- łatwy montaż i konserwacja dzięki szybkiemu zdejmowaniu bocznych ścianek (3);
- większe bezpieczeństwo dzięki syfonowi z blokadą (4);
- łatwy dostęp od przodu do płytowego wymiennika ciepła (5);
- podłączenia elektryczne oznaczone na kolorowo – szybki i prosty montaż bez omyłki (6);
- wygoda eksploatacji dzięki intuicyjnemu panelowi sterowania – 7 przycisków i wyświetlacz LCD (7).
Kocioł Junkers Cerapur 2200 zapewnia ogrzewanie i ciepłą wodę z zachowaniem klasy energetycznej A. Oferuje szeroki zakres modulacji mocy – od 4,8 do aż 25 kW. Zwiększona do 25 kW moc dla przygotowania c.w.u. oraz wydajność 11,6 l/min (wg EN 13203-1) zapewniają podwyższoną klasę komfortu ciepłej wody. Efektywność energetyczną w zakresie przygotowania c.w.u. to 85%, zaś dla ogrzewania: 94%. Użytkownicy docenią też cichą pracę urządzenia – czyli poziom mocy akustycznej LWA 43 dB. Ważna jest możliwość współpracy z licznymi typami regulatorów pokojowych i pogodowych. Dzięki temu następuje zarówno największe możliwe wykorzystanie kondensacji, jak i wydłużenie żywotności kotła).
Compress 5000 AW – pompa ciepła Bosch dla domów wielorodzinnych
Na razie w programie “Ciepłe Mieszkanie” zapowiedziano dotacje do urządzeń dla właścicieli mieszkań. Można się jednak spodziewać drugiego komponentu programu, w którym o dotacje będą mogły starać się wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe. Dekarbonizacja ogrzewania i poszukiwanie oszczędności eksploatacyjnych sprawiają, że administratorzy budynków – z korzyścią dla swoich mieszkańców – zwracają się w stronę pomp ciepła.
Dzięki monoblokowej pompie ciepła Compress 5000 AW zaopatrzenie w ciepło i ciepłą wodę budynków mieszkalnych przebiega sprawnie i przy optymalnym zużyciu energii. Pompa ta dostępna jest w trzech wariantach mocy znamionowej (dla ogrzewania niskotemperaturowego): 17, 22 i 38 kW. Dzięki pracy kaskadowej można uzyskać łączną moc 150 kW (łącząc do czterech urządzeń).
Dwustopniowa praca obu sprężarek zapewnia wysoką efektywność i SCOP do 4,0. Zoptymalizowanie obudowy pod względem hałasu i przepływu powietrza zapewnia maksymalny poziom mocy akustycznej w trybie nocnym wynoszący do 58 dB(A).
Za zastosowaniem Compress 5000 AW jako rozwiązania do modernizacji przemawiają m.in.:
- wysoka temperatura wody grzewczej – do 65°C – umożliwiająca zastosowanie urządzenia we współpracy z istniejącym ogrzewaniem;
- zasobnik buforowy z wbudowanymi komponentami hydraulicznymi – szybki i łatwy montaż;
- konieczna niewielka przestrzeń montażowa, dzięki przemyślanej konstrukcji;
- dostępność wszystkich ważnych elementów technicznych – konserwacja i serwisowanie przebiegają łatwo i szybko.
Compress 7000i AW – rewolucyjna pompa ciepła
W ofercie Bosch szczególne miejsce zajmuje nowoczesna pompa ciepła Compress 7000i AW o futurystycznym wyglądzie i potężnych parametrach. Ta monoblokowa pompa ciepła zapewnia energooszczędność (klasa A++ dla ogrzewania) we wszystkich trybach pracy. Dzięki temu tj. ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody i chłodzenie. Wśród korzyści zwracających uwagę instalatora i użytkownika wyróżniają się:
- skuteczne wykorzystanie przez pompę ciepła całej doprowadzonej energii (dzięki dużej powierzchni odbioru ciepła) przy temperaturze zewnętrznej nawet do -20oC. Przekłada się to na energooszczędność – współczynnik SCOP sięga nawet 5,15, zaś COP – 4,25 przy temperaturze powietrza 2°C
- komponenty przyczyniające się do wysokiej energooszczędności: nowe sprężarki i zoptymalizowany obieg chłodniczy. Na efektywność energetyczną składa się także praca wysokosprawnego systemu przeciwzamrożeniowego;
- łatwą obsługa oraz szybkie i sprawne uruchomienie, za co odpowiada zintegrowany regulator pokojowy HPC400;
- cicha praca, którą zapewniają niskoszumowy wentylator z regulacją obrotów i inteligentny system niwelacji drgań. Poziom ciśnienia akustycznego wynosi <45 dB(A) przy odstępie 1 m, zaś w trybie cichym (np. stosowanym w nocy) dodatkowa redukcja natężenia hałasu wynosi 3 dB(A);
- możliwość współpracy z innymi urządzeniami – instalacją fotowoltaiczną, kotłem gazowym/olejowym, instalacją solarną lub instalacją podgrzewania wody w basenie;
- wstępna konfiguracja elementów (w jednostce wewnętrznej m.in. pompa obiegowa o klasie efektywności energetycznej A, regulator, dogrzewacz elektryczny, moduł internetowy czy armatura zabezpieczająca) umożliwia sprawny i bezbłędny montaż;
- wysoka dostępność c.w.u. i – dodatkowy zaworów przełączający w systemie z zasobnikiem buforowym zapobiega krótkotrwałemu schłodzeniu zasobnika.
Pompa ciepła składa się z modulowanej jednostki zewnętrznej, przeznaczonej do montażu zewnętrznego oraz z jednostki wewnętrznej. Jednostki te, zawsze cechujące się zwartą konstrukcją i kompaktowymi wymiarami, dostępne są w czterech modelach. Przykładowo model AWB przeznaczono dla obiektów modernizowanych – jednostkę wewnętrzna można łatwo połączyć z istniejącym urządzeniem grzewczym. Dla modernizacji ważne jest też, że pompa ciepła Compress 7000i może zapewnić temperaturę wody grzewczej do 62oC. Dzięki temu może współpracować z istniejącym ogrzewaniem, np. grzejnikowym.