Na co zwrócić uwagę przy zakupie okapu kuchennego?

okap

Okap kuchenny to ważne wyposażenie w większości domów i mieszkań. Posiadanie takiego sprzętu sprawia, że codzienne przygotowywanie posiłków jest znacznie wygodniejsze i bardziej komfortowe. Czy jednak wiesz, jaki powinien być skuteczny okap do kuchni i czym właściwie jest wydajność okapu? Dowiedz się, na jakie parametry należy zwrócić uwagę przed zakupem i czym sugerować się, aby podjąć najlepszą decyzję.

materiał Partnera Strefy Instalatora – firmy Electrolux


Dobry okap kuchenny – czy warto go mieć?

Okap kuchenny to bardzo ważny sprzęt, który przyda się w każdym gospodarstwie domowym. Niestety dość często jego wybór jest traktowany po macoszemu. Wystarczy wspomnieć, że urządzenie to zwykle wybierane jest jako jedno z ostatnich. W rzeczywistości jednak powinno być zupełnie inaczej – szczególnie jeśli w kuchni zamierzasz często gotować. Zadaniem okapu jest nie tylko szybkie i skuteczne pochłanianie nieprzyjemnych zapachów i oczyszczanie powietrza, ale też zasysanie tłuszczu i innych oparów. Brak okapu lub okap o niskiej wydajności to gwarancja tego, że zapachy kuchenne pozostaną na meblach czy zasłonach, a cząsteczki tłuszczu oblepią ściany i szafki kuchenne. Nowoczesne płyty indukcyjne Electrolux z wbudowaną funkcją Hob2Hood® oferują rozwiązanie, w którym okap włącza się automatycznie po uruchomieniu płyty, a prędkość pracy okapu automatycznie dostosowuje się do mocy płyty grzewczej. Już nigdy nie zapomnisz o uruchomieniu okapu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okapu do kuchni?

W pierwszej kolejności musisz zdecydować, jaki typ okapu sprawdzi się w Twojej kuchni. Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje okapów kuchennych:

  • wyciąg,
  • pochłaniacze.

Pierwsze z wymienionych mają możliwość podłączenia do instalacji kominowej/wentylacyjnej. Pamiętaj jednak, że okapów nie można podłączać do przewodów wentylacyjnych, które doprowadzają powietrze do mieszkań! Jeśli w budynku nie ma kanałów wentylacyjnych do okapów, lepszym rozwiązaniem będzie pochłaniacz. Urządzenia tego typu pracują w obiegu zamkniętym i są wyposażone w specjalne filtry, jak np. filtry węglowe czy filtry metalowe. Oprócz samej konstrukcji okapów bardzo ważny jest również jego sposób montażu. Z uwagi na montaż okapu wyróżnia się następujące urządzenia:

  • teleskopowe – czyli wysuwane, przeznaczone do zabudowy;
  • podszafkowe – instalowane pod szafkami;
  • szafkowe – modele do zabudowy pod szafką;
  • kominowe – montowane przy ścianie;
  • wyspowe – przeznaczone do montażu nad wyspą kuchenną;
  • okapy przyścienne skośne.

Warto też dodać, że poszczególne rodzaje i typy okapów mogą się łączyć między sobą.

Okap kuchenny – ważne parametry

Przeglądając dostępne urządzenia, dobrze również przyjrzeć się innym parametrom, które mogą okazać się kluczowe przy podjęciu decyzji. Do takowych z pewnością zalicza się rozmiar okapu, przy czym w tym względzie najważniejsza jest szerokość. Najpopularniejszym i niejako standardowym rozmiarem jest 60 cm – tak samo wygląda to zresztą w przypadku szafki kuchennej czy płyty grzewczej, a sam okap dopasowuje się zwykle do tego ostatniego urządzenia. To bardzo ważne, gdyż montowanie za małego okapu mija się z celem – wyciąg nie będzie wtedy efektywnie pracować.

W tym miejscu dochodzimy do bardzo istotnego parametru, jakim jest maksymalna wydajność okapu. Wskaźnik ten najczęściej przedstawia się w metrach sześciennych na godzinę (m3/h) i przekazuje on informację dotyczącą tego, jaką ilość powietrza dany okap może przefiltrować w ciągu godziny. Przed zakupem okapu bezwzględnie należy wziąć pod uwagę ten parametr, aby urządzenie właściwie dopasować do określonego wnętrza. Zakłada się, że wydajny okap powinien być w stanie w ciągu godziny przefiltrować 6 razy powietrze znajdujące się w całym pomieszczeniu.

Oprócz powyższych nie bez znaczenia jest też poziom emitowanego hałasu, czyli po prostu głośność pracy okapu. Ten wskaźnik podaje się w decybelach (db) przy maksymalnej wydajności okapu. To szczególnie ważna informacja dla posiadaczy kuchni, które są połączone z jadalnią lub salonem. Zwykle im wydajniejszy okap, tym wyższa jest też głośność jego pracy – dlatego często dobrze jest znaleźć odpowiedni kompromis. Poza tym warto też wspomnieć o różnego rodzaju funkcjach dodatkowych okapu oraz rodzajach zamontowanych filtrów. Wydajny okap kuchenny Electrolux to jeden z przykładów sprzętów AGD, które doskonale łączą w sobie walory użytkowe, estetykę, łatwość obsługi oraz cichą pracę. Koniecznie sprawdź pełną ofertę okapów do kuchni marki Electrolux, aby znaleźć wydajny sprzęt na miarę swoich potrzeb i oczekiwań.

Warto przeczytać także:

Leave a Comment